Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Dokumentär: We will live again Tillbaka
Kommentarer 5 kommentarer, 3804 klick.

Raderar...
Megamisama, Donator 2014-04-13 07:35 | #1
"Metabolically challenged", jomentjena.

Äh, hur coolt jag än tycker detta är och hur kul det skulle vara att köra på det själv och hoppas det finns teknologi om 1000 år som hjälper oss leva igen så hade jag förmodligen inte fryst ner mig själv.

Tvivlar på att det kommer att funka, även med teknologin vi kommer ha flera tusen år fram. Men visst kan det vara en sorts tröst på sin dödsbädd att göra detta istället för att tro på Gud, det är väl antagligen folk som inte kan acceptera att de dör som gör detta.
RobWobwob, Donator 2014-04-13 11:14 | #2
Håller med. Patienten de fick in under inspelningen hade de bara frusit ner med CO2, torris. Kroppen består av cirka 60 procent vatten som expanderar 10 procent när det fryser och helt enkelt förstör strukturen i allt närliggande. FUBAR med andra ord.
En oanvändbar död kropp senare, den moderna tidens mumier. Tror det är lika stor chans att bara spara ett av sina hårstrån i så fall, använda sig av DNA:t.
Största utmaningen är ju att spara ens "medvetande" (eller själ som vissa gillar att kalla det för). Har du DNA kan du möjligtvis skapa en kopia/klon, men absolut inte samma person som det tidigare var. I det området har vi knappt skrapat på ytan än vad jag vet.
flaxson, Donator 2014-04-13 17:22 | #3
Helt ärligt så är det mycket möjligt att det hade funkat. Men att att vakna upp om 1000 år när alla ens vänner, familj och släkt är död. Hur roligt skulle det varit.

Om det funkar och vi väcker patienterna så kommer nog de flesta ta livet av sig.

#2 RobWobwob: De bytar ju ut vätskan i kroppen till
"antifrys" vätska för att motverka frysskador.
Megamisama, Donator 2014-04-13 18:44 | #4
#3 flaxson: Ta livet av sig? Nja. Då tänker man för litet. Att ens vänner och familj skulle vara döda vet man redan när man lägger sig ner, det är inte så att det kommer som en uppenbarelse. Man lär sig också acceptera döden ju äldre och mer erfaren man blir, så jag tror inte det hade varit så jobbigt som du tror att det hade varit.
Brunfis, Donator 2014-04-13 23:40 | #5
#3 flaxson: Att byta allt vatten i kroppen hade nog varit jävligt komplicerat då vatten finns i stort sett alla organ. Sen måste ju kroppen acceptera denna vätskan och inte stöta bort den. Processen att byta till en annan vätska hade säkert varit lång och plågsam dessutom.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.006813 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 6 samurajer!


Donera Mera! Ghoul