Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Applooza, Donator
löjligt, borde finnas bättre saker att demonstrera för istället för ännu en drog
50kr, Donator
#1 Applooza: Syftet bakom en legalisering är så mycket mer än att bara ta in en ny drog i landet.. Eller vänta lite, den finns redan i Sverige och är här för att stanna. Faktum är att många unga som bor i storstäder så som mig själv (19 år) har det lättare att få tag på CB än alkohol i och med regleringen av alkoholförsäljningen.
De som är för en legalisering har börjat förstå problemen med att låta CB genom illegal handel sponsra organiserad brottslighet istället för att reglera och beskatta försäljningen och på så sett dra in pengar som kan användas till skola, vård och omsorg.
Det börjar bli sent nu, måste hoppa i sängs, men för din egen skull ta och läs på lite om drogen och om varför en legalisering är rätta vägen att gå, då dina skattepengar i dagsläget är felprioriterade och gynnar organiserad brottslighet samt försvårar brukarens vardag genom att stämpla laglydliga medborgare som brottslingar.. Im off cya
Applooza, Donator
#2 50kr: Förväntade mig inte ett så civiliserat och seriöst svar. Blev lite besviken faktiskt. Men visst du kanske har rätt. Jag var inte så seriös själv kanske....eller? Vet ej.
Vad vet inte du vad vet inte jag, vi vet ingenting nu vi vet ingenting idag.
Riiw, Donator
#2 50kr: Sure kan vara sant, men majoriteten av alla potheads vill kunna röka utan åka fast bara
Tvivlar på att dom flesta ens bryr sig om att organiserad brottslighet stöds av att det är olagligt
Slaktarn, Donator
Klart politikerna inte vill legalisera cannabis, dom försörjs ju av drogkartellerna i Favelorna. "Vi ser mellan fingrarna när ni säljer, så länge vi får en del av kakan".
RobWobwob, Donator
#5 Riiw: Det är ju där problemet ligger; Den stora majoriteten potheads bryr sig inte att de hjälper kriminella ekonomiskt. Konsekvenserna av legalisering är enbart positivt för samhälle i form av skatteintäkter, den vanliga brukaren jagas inte längre (där spar man en hel del skattepengar) och missbrukare blir mer accepterade vilket betyder mer påkostad (bättre) hjälp för att så snabbt som möjligt återgå till välmående.
Ja, alltså som #2 50kr så välformulerat beskrev det.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|