Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Fallos, Donator
Dom spelar väl inte hockey med käken, eller är jag helt ute o cyklar nu?
SoftarN, Donator
#1 Fallos: Är du dum eller?
Kanske inte så jätteskönt att bli tacklad när käken är nyopererad? Eller vad tror du ?
Fallos, Donator
#2 SoftarN: Suck...Du förstod uppenbarligen inte min ironi va?
fotboll123, Donator
med alla skydd de har på sig så kan de ju spela med hur många brutna ben som helst, ja de e tufft att lira med lite smärta men hockey är inte mkt tuffare än annan sport
Chosal, Donator
#3 Fallos: Att förstå ironi från en kommentar är inte alltid lätt, speciellt när den är korkat upplagd samt saknar smileys.
KarlssonFMX, Donator
#5 fotboll123: Haha är du helt hjärndöd? Är själv hockeyspelare och vet själv vilken tuff sport det är. Har du ens själv stått på ett par skridskor? Skulle helst be dig sluta lägga fram åsikter och framstå som en idiot men det har visst blivit lite utav din ikon här på existenz så bind bara fingrarna!
Pojken69, Donator
det gör ont att bara gå efter en sån operation.
aktrolbas, Donator
#8 KarlssonFMX: Tycker att "stå på skridskor" låter feminint. Så att, ja, kärring.
ACMILAN11, Donator
Han är nog mer pantad än hård.
Crumpy, Donator
#8 KarlssonFMX: +1
Fallos, Donator
#6 Chosal: Om du inte kan förstå ironi eller sarkasm utan smileys så är du inte så smart, haha! Gäller att ha "det" för att förstå det, inte alla som har de ;)
PollyMcStacy, Donator
#10 Pojken69: om man är en liten fjolla, ja.
fotboll123, Donator
#8 KarlssonFMX: ja har spelat hockey i flera år och vet hur jobbigt det är, men det e betydligt större chans att man skadar sig i fotboll än hockey även fast man får hårdare smällar i hockey, anledningen till detta är skydden. Sen så kör man ju bara nån min innan man bytar medans man kör 90 min i fotboll. Tog fotboll som exempel då alla gråter över hur töntiga fotbollsspelare är
PezDJ, Donator
painkillers
pervott, Donator
#16 fotboll123: Du kanske såg på CL finalen då, jävlar vad dom gjorde illa sig!
keyar, Donator
#16 fotboll123: Fast i hockey så får man ju tackla en spelare så länge han har pucken(om jag minns rätt). Vid lite fulare tacklingar, dvs dom som leder eller kan leda till skador får man utvisning i ett par minuter, eventuellt matchstraff om den var riktigt ful.
I fotboll får man väl inte tackla en spelare alls? Vad jag förstått får man bara glidtackla och då måste man väl pricka bollen, prickar man endast spelaren så blir det väl som minst en frispark. Om en spelare dessutom får rött kort måste väl hela laget spela med en man mindre hela matchen.
Men ja, brutna ben/vader etc är väl vanligare i fotboll pga av glidtackling och mer belastning av att springa medans skador på övre delen av kroppen, såsom hjärnskakning, bruten käke och utslagna tänder är vanligare i hockey.
#14 Fallos: Sen att ironi/sarkasm/trollning kan användas som ursäkt till dumma kommentarer är oxå ett faktum. Eftersom man inte ser personen på nätet så vet man ju aldrig om en person är så korkad eller bara driver med en.
fotboll123, Donator
#19 keyar: du får tackla med rak arm i fotboll dock. Ja tacklingarna är hårdare i hockey men skydden är ju likaså. Hela grejen är att fotboll hade aldrig funkat med alla skydd då man inte har friktion för att öka farten på gräs.
larry, Donator
#6 Chosal: Är man så jävla våldtagen att man behöver smileys för att förstå ironi förtjänar man heller inte att begripa något.
Hoppla, Donator
#5 fotboll123: I två år varit övertygad om att du är ett troll, nu börjar jag fan tro att du är såhär intelligensbefriad på riktigt.. Ingen kan ha orken att trolla som du har gjort i 2 år ? :s
MisterT, Donator
#20 fotboll123: Du tar priset till årets idiot. Låt mig klargöra lite saker här och nu.
För det första så kan du inte påstå någonstans att fotboll är en tuffare sport än ishockey. Ja, ishockeyspelare har skydd men annars skulle det inte vara spelbart.
Man åker skridskor i 40km/h. Du åker på is som dessutom är hårt kontra gräs som faktiskt är ganska behagligt att trilla på om något.
Du skjuter en puck som kan nå upp emot 170km/h, den är stenhård och är 3 tum i diametern och 1 tum "hög" och väger 170 gram. Dvs få den på dig i de hastigheterna så spelar det ingen roll om du har skydd eller inte. Det gör ont.
Två. Detta handlar inte om skaderisken. Du har totalt missförstått hela bilden och texten. Här skriver man att hockeyspelare är hårda. Nej du spelar inte ishockey med käken. Men du spelar väl in fotboll med armbågen eller ryggen?
Och avslutningsvis. Min svåger är professionell fotbollsspelare och spelar på en högre nivå. När han tidigare lirade i Allsvenskan så brukade han och laget en gång om året spela ishockey med full utrustning. Han stod både målvakt och spelade ute. Och han och många andra medgav direkt att hockeyspelare förtjänar all cred. Det är en brutal sport och en av de svåraste att bli bra på.
That being said. Jag klankar inte ner på fotboll. Jag följer det. Men det finns inte på kartan att det är en hårdare sport än ishockey. Aldrig någonsin.
Chosal, Donator
#14 Fallos: Vad fan har smarthet gemensamt med din puckade jävla kommentar? Du är ju dum på riktigt.
#21 larry: Ta det lugnt internethjälten, du kanske sträcker en muskel. Om man läser hans kommentar så får man inte direkt ironin kastad i ansiktet. Det är skillnad på korkade kommentarer och ironiska kommentarer.
fotboll123, Donator
#22 Hoppla: #23 MisterT: svarar med denna simpla bilden, ni drar ner mig...

SmokeY, Donator
#25 fotboll123: älskar dig
MisterT, Donator
#25 fotboll123: Sanningen är att du inte har något att komma med. Men okej.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|