Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Exedome, Donator
Inte roligt. Hur kan ni lägga upp sån här pedofobisk smörja?
Stoyan, Donator
Detta kan vara det bästa jag någonsin sett under hela mitt liv, detta borde seriöst vara deras medicin
FyFan, Donator
#2 Stoyan: Inte alla pedofiler vill vara pedofiler direkt, finns många pedofiler som aldrig skulle röra ett barn men som tyvärr har en psykisk störning.
Criticalm, Donator
Den riktiga medicinen för pedofiler är antingen toddlercon eller vissa former av lolicon.

Tanner, Donator
#3 FyFan: Äntligen någon som förstått det. Nej. Jag är inte pedofil.
Theodåren, Donator
Precis. Om nu pedofili anses som en psykisk sjukdom så förstår jag inte majoritetens vilja att vilja avrätta alla som är pedofiler. De drivs ju av sin sjukdom. Majoriteten är också emot dödsstraff annars men mot just pedofiler väljer de att göra ett undantag. Lite konstigt kan jag tycka.
Ja, jag tycker deras handlingar är vidriga och jag vill också avrätta dom. Men jag vill avrätta ganska många och har därför inte den dubbelmoralen som alla andra har.
Exedome, Donator
#6 Theodåren: Pedofili är inte att ha sex med icke-könsmogna.
CrunChi, Donator
#6 Theodåren: #3 FyFan: #5 Tanner: Aa fast det är en sexuell läggning och ingen psykisk störning..
sesseh25, Donator
#8 CrunChi tack... väntade på att någon skulle inse det....
kungpung93, Donator
Hade den psykiska störningen eller den sexuella läggningen bara berört personen i fråga och inte barn och familjer hade det inte varit problem men så är de tyvärr inte utan vissa vill pröva sina fantasier och då med förstöra många liv. De ska ha dödstraff och ha nolltolerans för deras agerande.
ErikaVonCrypt, Vip, Donator
#8 CrunChi: Sen kan man diskutera i evigheter om huruvida en sexuell läggning kan vara en psykisk störning. Jag kommer alltid att anse att pedofili är för psykiskt sjuka. Likaså de som dödar djur i ett sexuellt syfte. Eller de som ligger med djur för den delen.
Eller varför inte nekrofili.
Inlägget är borttaget
mattin, Donator
Psykisk störning heter det när det endast för att det inte är accepterat av samhället. Homosexualitet var en störning förut i Sverige, och är det fortfarande i många länder. Om man ens ska försöka sig på att kategorisera något som störning eller läggning, så borde man ha det i åtanke. Skillnaden är inte medicinsk, utan moralisk.
Tycker f.ö. att länknamnet är rätt grovt, det känns lite som en uppmaning till mord/självmord.
Tiimmeey, Donator
För pedofiler hade väl varit ett korrekt länknamn då för alla er väldigt pk-människor, någon som utfört dådet förtjänar medicinen, period
rIKKE, Donator
#14 Tiimmeey: De som närmar sig 30års åldern och har en sjukdom så de fortfarande är prepubertala som sedan har sex. Skall då den som ej är prepubertal bli skjuten på offentlig plats? Var är moralen? Är det att du tycker deras läggning är avskyvärd eller att någon kommer till skada?
ML, Donator
#8 CrunChi: Pedo betyder barn, fili betyder sexuell böjelse. Så en sexuell böjelse för barn. Så nej, inte en läggning.
rIKKE, Donator
#16 ML: Va? Va?
"Pedofili (av grekiska pais, genitiv paidos, "barn" och philia, "kärlek", "vänskap")."
"För att klassas som pedofil måste den sexuella dragningen vara starkare mot barn än mot vuxna."
"personen under minst sex månader har återkommande kraftigt sexuellt upphetsande fantasier, drifter, eller beteenden, rörande ett eller flera förpubertala barn (i allmänhet barn som är 12 år eller yngre),"
" Internationellt sett anses betraktas ofta stabila och oföränderliga sexuella preferenser som sexuella läggningar."
Så för att vara klassad som pedofil enligt kriterierna så måste man ha en läggning.
aktrolbas, Donator
#3 FyFan: What... Fungerar inte så. Även om det är en störning eller ej, vilket det såklart är, så kan du inte säga att dom aldrig skulle göra det ändå. För dom gör ju det. Jag skulle aldrig göra det. Och jag gör det aldrig. That's it. Jag må vara alkoholist, men är det inte mitt fel heller då menar du? Det är isåfall en störning som jag har som gör att jag inte kan avstå.
Fungerar inte så.
rIKKE, Donator
#18 aktrolbas: Va? Det är ju precis som en alkoholist, du satte huvudet på spiken där. Alkoholism är störning som du kan välja om du vill utöva eller inte (visst så lätt som det låter är det inte). Hört talas om nyktra alkoholister?
ponni, Donator
"Tycker f.ö. att länknamnet är rätt grovt, det känns lite som en uppmaning till mord/självmord." +1
Har ingen sympati för pedofiler som agerar på det men är väl rätt vanligt med människor som söker hjälp för det
FyFan, Donator
#18 aktrolbas: Det är väl självklart att det finns pedofiler som antastar barn, sen finns det pedofiler (dvs en vuxen människas sexuella dragning till prepubertala barn och barn i tidig pubertet) som har tillräcklig viljestyrka och inte antastar barn. Du måste inte antasta barn för att vara pedofil, ifall du attraheras mer till barn än till vuxna så klassas du som pedofil.
Säger bara att alla som antastar barn är pedofiler, men inte alla pedofiler antastar barn. Tycker ärligt talat synd om pedofiler, så länge dem inte agerar dvs.
justnew, Donator
pedofili är en psykisk störning precis som homosexualitet
leftovers, Donator
#10 kungpung93: Hade den psykiska störningen eller den sexuella läggningen bara berört personen i fråga och inte kvinnor och familjer hade det inte varit problem men så är de tyvärr inte utan vissa vill pröva sina fantasier och då med förstöra många liv. De ska ha dödstraff och ha nolltolerans för deras agerande.
(OBS! Tänk nu att texten handlar om hetrosexuella män som grupp och inte pedofiler. Vissa män våldtar kvinnor. Borde alla män klassas som potentiella våldtäktsmän? Borde vi ha dödsstraff för våldtäkt?)
Megamisama, Donator
Jävlar sån debatt det blev. Självklart är inte alla pedofiler onda. Endast en bråkdel är det, men länken syftar såklart på den lilla bråkdelen som har våldtagit barn och dylikt.
oihh, Donator
Vare sig dem är grova pedofiler eller icke förtjänar de en kula ändå, inga undantag.
Frosher, Donator
#23 leftovers: Känns väl iofs rätt självklart att det är värre att våldta ett barn än en vuxen... Med det sagt är det så klart inte OK med våldtäkt över huvud taget, men du förstår nog vad jag menar...
Gibblo, Donator
#24 Megamisama: Ja för det framgår ju väldigt tydligt...
waf, Donator
Förstår folks idéer om döda pedofiler, har själv tänkt så en gång i tiden.
Att skänka dem de minsta empati känns ibland som en omöjlighet.
Men hörde ett ganska bra argument från en vetenskapsman som forskade om pedofili.
"Så länge samhället hatar dem och vägrar inse att det inte är ett val personen i fråga själv har gjort. Så kommer många pedofiler inte våga söka hjälp pga av skamen och hoten. Och risken att dom då faktiskt våldtar ett barn i framtiden blir betydlig större, om dom inte fått hjälp."
Ska vi enbart tänka på vad vi tycker är rättvist, och inte på barnens säkerhet i första hand?
Det går inte att bota pedofili, men det går att få dem att fokusera mer på sin normala sida av sexualiteten.
Och som någon sa i kommentarerna högre upp, majoriteten av pedofiler förgriper sig inte på barn.
Det är precis som inom vilken läggning som helst, en del agerar ut på sexlusten och våldtar, vare sig dom är pedofiler eller har en normal läggning.
hallonet, Donator
Folk här verkar tro att pedofiler och pedofiler som antastat barn är samma sak.
Heekeez, Donator
Enligt mig är det vansinne när man ska straffa eller döda någon för vad den är, och inte för vad den har gjort.
fotboll123, Donator
Välkommen till Sverige, där sätta en 15 åring är prestigefyllt men att sätta en 14 åring förtjänar dödastraff!!
fittfaxa, Donator
Usch för pedofiler, bort med dem - omedelbart.
S3ON, Donator
ses säkert som homosexualitet gör idag om ett par hundra år.
Inlägget är borttaget
FyFan, Donator
#34 S3ON: Nej, att du ens jämför pedofili med homosexualitet är helt efterblivet.
CrunChi, Donator
#36 FyFan: Allt går i vågor, homosexualitet ansågs som det finaste man kunde vara under antikens Grekland, pedofili var vanligt förr också.
Homosexualitet blev sedan klassad som en sjukdom som man försökte/försöker bota osv osv och idag blir det mer och mer accepterat.
Vem säger att samma sak inte kommer hända med pedofili? Du kan omöjligt veta hur vårt samhälle kommer se ut om 300-400 år.
FyFan, Donator
#37 CrunChi: Jo det kan jag, homosexualitet blev klassad som en sjukdom tack vare religion och ologiska skäl, det finns väldigt bra och logiska anledningar varför det är olagligt att ha samlag med barn.
Fattar du inte att lagen finns för att skydda barn från att bli psykiskt och fysiskt ärrade? Barn vet inte vad begreppet sex betyder och kan då också lätt bli lurade till att ha sex, sen kan dem växa upp med allvarlig depression för något dem inte förstod om som barn.
Om alla helt plötsligt slutar bry sig om barns hälsa och mående i framtiden så kan det bli lagligt att ha sex med barn, men det kommer aldrig att hända.
Inlägget är borttaget
Frosher, Donator
#38 FyFan: #38 FyFan: Inte det som är sakfrågan. Det är en läggning, precis som homosexualitet. Det är hemskt, och jag tycker verkligen synd om de få som har den läggningen, men jag tycker INTE synd om dem som agerar på det. De ska fan döden dö.
FyFan, Donator
#40 Frosher: Det är också en psykisk störning, till skillnad från homosexualitet, läs #11 ErikaVonCrypt
araphon1, Donator
#3 FyFan: Aja. Faktum är iofs att pedofili är en sexuell läggning, enligt de flesta psykologer. Det anses vara en psykisk sjukdom av samma anledning som homosexualitet ansetts vara en psyksjukdom historiskt sett, att folk inte vill erkänna avvikande beteende. Såg en dokumentär om en fransk/kanadensisk forskare som specialiserat sig på att forska kring pedofili, och kommit fram, genom att studera dömda pedos och folk med andra sexuella läggningar, att pedofili inte är mer tvångsmässigt än vilken sexualitet som helst. Nu är jag ingen forskare, men vad jag förstod kollade han med ett instrument vilka delar av hjärnan som svarade på sexuell stimuli för respektive läggning, och pedofiler reagerade instinktivt, precis som hetero/homo. Till skillnad från när folk har en fetisch eller, då andra delar aktiveras.
Jävligt intressant, kimmer inte ihåg vad filmen hette, men att folk forskar i den frågan verkar mysko. Men jag håller inte med bilden, oavsett om det är psyksjukdom eller läggning. Hur fan dkulle det se ut om vi började mörda alla som är obekväma. Undantaget är väl barnvåldtäktsmän, de kan gott gasas ihjäl tillsammans med övriga våldtäktsmän.
Slick Rick, Donator
Fyfan denna länk tycker jag inte borde postas. Man föds till pedofil på samma sätt som man föds till bög eller handikappad. Du (Proxi och Tim) som postat denna kan inte på allvar mena att alla pedofiler borde dödas? Det finns faktiskt de pedofiler som sköter sig...
Frosher, Donator
#41 FyFan: Aja, tyck som du vill. Det är en läggning, inte en psykisk störning. Det är jävligt synd om dem.
Flunk, Donator
För då är det nekrofili istället! Someone had to...
larry, Donator
#32 fotboll123: I vilken jävla bakhåla är det prestigefyllt att sätta en 15-åring?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|