Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Roger, Admin, EgenTitel100kr
Riktigt coolt, synd att man knappt såg norden dock. :/
eple, Donator
Gick för sakta men ändå för fort
Maflam, Donator
Lol, tyskarna i andra världskriget.
Där small gränserna rejält under bara några år!
fogskum, Donator
Äntligen! Jag såg denna på Existenz för nått år sedan och har letat som fan men inte hittat den! Sjukt coolt
templ, Donator
Hade varit najs med en slider så man kunde dra själv. Nej inte spola...
16k, Donator
Satan va tyskland tog över under andra världskriget. visste inte att dom tog över så myk. Tur dom torska, annars hade hela europa varit tyskland xD
sebbebab, Donator
#6 16k: Undra hur det hade varit dock. kanske bättre vem vet?
handlarn, Donator
#7 sebbebab: Vi hade ju sluppit dom där judarna, eller hur var det du tänkte där?
Dandido, Donator
#7 sebbebab: Ja diktatur är ju finfint, se bara på Nordkorea
Inlägget är borttaget
ColacX, Donator
vi hade väl blivit utrotade och ersatte av ariska tyskar. eller levt som andra klass människor, förtryckta av ariska tyskar.
Zixzig, Donator
Den är cool men finns lite fel i den.
#1 Roger: Hände inte så mycket ovanför den gränsen dom har där så gör inte så mycket.
#11 ColacX: lite väl uppenbart.
lontarus, Donator
#14 Ranaki: Tänkte också på det.
Jag undrar om det hade kunnat bli lite fredligare om tyskland hade vunnit kriget. Ifall han hade tagit över hela jorden och sedan efter några år, efter att hitler dör och någon annan tar över etc. Iom internet etc så kanske det hade kunnat bli lika fredligt som det är inom europa idag.
Maflam, Donator
#15 lontarus: Det finns inga bevis på att Hitler ville ta över hela världen. Det är bara vad mongon som förvränger historien tror.
Men i alla fall, här i Europa så tror jag på några sätt att det skulle ha varit fredligare, färre mord/våldtäkter, etc.
Om Hitler hade vunnit.
Alla tänker lika, har samma tro = Knappt några mord.
Uppfinningarna som tyskarna gjorde under WW2 var ju helt sjukt.
Raketerna vi använder idag (upp till månen, osv) är tack vare nazisterna.
Många medicinska knep som vi använder än idag är tack vare nazisterna
The list goes on..
Nazisterna gav den moderna världen en riktig kickstarter.
Synd bara att det behövde vara så blodigt..
OCH så ska man komma ihåg att Hitler ALDRIG skulle ha vunnit. Han var alldeles för hjärntvättad, han trodde ju att varje order han gav alltid var mycket smartare och bättre uttänkta än alla andras ordrar.
Om Hitler inte hade varit så ego och istället låtit hans generaler sköta det mesta, då jävlar hade nazisterna nog vunnit andra världskriget.
Hangar, Donator
#2 eple: Det är vad hon sa
Matalalampi, Donator
#17 Maflam: Tyskarna har verkligen haft riktigt bra ingenjörer. Fruktansvärt framgångsrikt, dom är smarta.
Vindruvan, Donator
Bara jag som missade stormaktstiden? Och inte fan har vi blivit tagna av dansken? Helvede
SmE, Donator
1622 gjorde Sverige ett stort misstag (ta det lugnt skåningar, det var ett skämt, andas)
tjackalle, Donator
#21 Vindruvan: Är inte jätteinsatt men kolla Kalmarunionen
wiss-, Donator
#17 Maflam: Att folk skulle mörda varandra för att de tror på samma sak/tänker lika finns det inget underlag för :D Vissa är bara mentalt rubbade och andra inte. Men för en diktator som vill kunna ha full kontroll över något är det en utopi att alla simmar åt samma håll (hans håll).
Blir väl också lite missvisande att säga "...är tack vare nazisterna." Ja, indirekt är det väl så då de startade ett världskrig. Men det är väl snarare så att det är tack vare de skickliga ingenjörerna som slet under den tiden... Både tyskar, schweiziska, polska och franska. Har inte full koll på deras värderingar men tror inte att alla uppfinnare delade den nazistiska tron utan de hade nog inte så mycket till val på den tiden. Det blev att jobba eller ett skott i pannan (smått överdrivet). Som du säger, synd att det behövde vara blodigt.
:>
banankalas, Donator
#17 Maflam: De tre största faktorerna till nazisternas fall är att operation barbarossa inleddes alldeles för sent på året, i juni tror jag, vilket ledde till att tyskarna inte klarade av den tuffa vinterm som kom krypandes.
Det andra är att japan anföll USA för tidigt, innan axelmakterna hade fått grepp om europa.
Det tredje är att de inte bombade radar-parabolerna under Battle of Britain.
Min poäng är att hitler planerade enbart en av dessa tre enorma faktorerna, så hitlers ego ligger inte högst upp på listan av faktorer till fallet av det tredje riket.
#11 ColacX: Och förresten så hade vi inte blivit andra klassens människor. Det nordiska folket har alltid legat på topp inom Hitlers ideologier. Som exempel så blev Hitler överraskad av det civila motståndet under ockupationen av norge, eftersom han trodde att det nordiska folket passar in klockrent i hans världsbild.
sony3, Donator
#25 banankalas: nej vi hade inte varit jämlikar med det tyska folket.han vara nationallist och ansåg att tyskland och tyskarna var det bästa på jorden.de majoriteten hade behandlats som andra klassens medborgare i början och minoriteten hade avrättats eller hamnat i något läger.på grund av vårat blonda hår och blå ögon så hade vi fått det "bra"men inte lika "bra" som de ariska tyskarna hade det.efter en tid av rensning och krig hade europa vunnits av hitler och det hade blivit en nazistisk diktatur. då hade den ariska rasen blivit enad under det nazistiska förtrycket.
Krysset, Donator
#17 Maflam: tyskarnas hittpågrejer var ingenting mot vad GB kom med för att kunna ta sig tillbaka till fastlandet ju :D
Dementia, Donator
#26 aha så det var därför han skaffade sig en svensk fästmö?
Helt otroligt hur svart/vitt majoriteten här verkar se världen. Hört talas om källkritik/kritiskt tänkande någon gång samt förstått innebörden av orden?
Andra världskriget var som de flesta andra historiska krigen ett produktionskrig. Vilket där Tyskland trots sin teknologiska överlägsenhet inte klarade av att producera fram den mängd som uppgiften krävde.
banankalas, Donator
#26 sony3: ledesen att behöva säga det med du har tyvärr fel :P fick det jag ville säga under min första kommentar, så jag råder dig bara att kolla upp det själv om du är intresserad :)
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|