Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Mobbning genom tiderna! Tillbaka
Kommentarer 5 kommentarer, 11219 klick.

Raderar...
Forscha, Donator 2014-09-22 01:10 | #1
Alltså, för det första sker "mobbning" väldigt brutalt utanför internet även idag. Besök en högstadieskola eller en mellanstadieskola så har ni beviset där.

För det andra, onlinemobbning är ju knappast bättre. Hot och trakasserier kan ske anonymt och människor kan ta det till en högre grad då man själv kan göra mycket för att inte riskera att hamna i trubbel. Att dag ut och dag in bryta ner en persons psyke online skadar människan som utsätts i en helt ny grad då varken internet eller skolgården/arbetsplatsen/whatever är en "säker" plats. Värdelöst budskap i klippet.
jägarn, Donator 2014-09-22 13:36 | #2
Mobbning kommer alltid att existera såsom många andra sociala problem. Dock tror jag mer det handlar om att lära individen att psykiskt stå emot det. Ja, kanske svårt om man är typ 10 år och blir trackaserad av en hel skola. Men när man är äldre, ta inte allt så allvarligt och om man gör det se till att den andra personen får betala dyrt för vad denne har gjort.
Flapflapflap, Donator 2014-09-22 13:51 | #3
Mobbning försvinner dock aldrig, man blir bara stark nog att motstå det
envelope91, Donator 2014-09-22 19:46 | #4
Jag personligen lyckades blocka det mesta av mobbningen som riktades mot mig... men när jag började 7an så blev det liksom för mycket, oavsett hur mycket man försöker ignorera något så fräter det liksom igenom, man är ju människa och att vara social är väl en del av det, drömlösningen är väl att minska mobbningen, men det tycks, tyvärr, vara väldigt svårt.
smiL, Donator 2014-09-22 23:22 | #5

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.004658 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 6 samurajer!


Donera Mera! Ghoul