Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   TV4 Nyhetsmorgon: ''Fatta man'' om mäns sexuella våld Tillbaka
Kommentarer 10 kommentarer, 8958 klick.

Raderar...
kungpung93, Donator 2014-12-15 01:13 | #1
varför måste man då vara en man om man ska få en bra stark flickvän, jo för att kvinnor är förmodligen programmerade undermedvetet att bli kära i såna personer. Jag blev i friendzone i sommras för att jag brydde mig för mycket. Gör aldrig det de finns inget mer patetiskt än att hamna i den zonen!
Inlägget är borttaget 2014-12-15 02:25 | #2
adolfbubbla, Donator 2014-12-15 02:29 | #3
Adam Tensta har fel. Temperament och personlighet är i högsta grad ärftlig så brottsbenägenhet är något man kan födas med. Detta är bevisat i vetenskapliga studier, och socioekonomisk status har inte med saken att göra.
Det är ingen "mannsroll", förväntingar, eller hur man uppfostras, eller hur fattig familjen är, eller hur mycket våldsamma spel/filmer du ägnar dig åt som AVGÖR om du bli våldtäktsman. Det är fortfarande upp till dig själv och hur väl man hanterar sådana miljöfaktorer som avgör vilken person du blir, och den bakgrundskodningen (mästrande/försvarmekanismer/temperament) är något som man till stor del föds med.

Läs själva: http://www.economist.com/news/science-and-technology/21613303-disturbing-study-link-between-incomes-and-criminal-behaviour-have-and
Ecration, Donator 2014-12-15 06:26 | #4
Ett ganska bra sätt att bli lite kända och få lite extraknäck iallafall :)
Schpraaankiii, Donator 2014-12-15 09:19 | #5
Älskar hur dessa snubbar, och andra feminister i helhet, drar alla män över samma kant. En liten klunga män våldtar och förstör och då är det fel på hela det manliga könet? Det kan ju inte vara mer rätt än att säga en svart person begick ett brott så alla svarta i världen är det fel på...
BrassKnuckles, Donator 2014-12-15 10:04 | #6
Detta ser jag fan bara i Stockholm. Hatar detta feminiserade samhälle. Fan kommer inte folk ut och ser på verkligheten
hallonet, Donator 2014-12-15 19:00 | #7
typ 0.5% av alla män i sverige har blivit dömda för kvinnomisshandel, så hur i helvete är det ''problem'' med mansrollen om 99.5% inte slår kvinnor? Tror de på allvar att folk som misshandlar inte förstår att det är fel?
Hakase, Donator 2014-12-15 20:32 | #8
#6 BrassKnuckles: De tror på allt de hör från media i princip. Vidskeplighet?
larry, Donator 2014-12-15 23:57 | #9
#3 adolfbubbla: hönan eller ägget.. svårt att peka på vilket som formar vilket i det avseendet, det går att vrida på hur man vill. :)
EnPerSkalle, Donator 2014-12-15 23:58 | #10
För mig är det nästan lika rimligt att sätta tre nazistiska judar i morgonsoffan och fråga ut dem hur de tänker kring hatbrott.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.009976 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 11 samurajer!


Donera Mera! Ghoul