Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
HampusS1, Donator
Vilka jävla armar du har!
blonki, Donator
fan va tagg!!!
freddarandom, Donator
hur mycke lyfte han kanske är intressant att veta?
Inlägget är borttaget
NuFFe, Donator
personligen så kallar jag verkligen inte det där för bänkpress...
inget upp och ner, mer än va det är att ha en stor bröstkorg och spänna ut den. toucha den sen röra sig 5cm uppåt och resten tillbaka bakåt
#4 freddarandom: det står ju... 400.5kg
t0nberry, Donator
#6 NuFFe: Håller med, snubben fuska, för stor mage.
J3n5, Donator
Mer intressant med RAW styrketräning. Dvs utan tröja och utan bälte. Vissa får typ 25% mer styrka med dessa hjälpmedel.
JoonasN, Donator
Dock inte officiellt världsrekord då det inte var EM eller VM. Men bland lyftarna själva så spelar det nog ingen roll. Tror nog att Smulter vill ta revansch i VM. 0,5kg höjning var ju inte så mycket så.
orki, Donator
400 kg var det va?
RoRo, Donator
#6 NuFFe: INDEED. Känns som att jag har en extra meter ner med stången jämfört med hans ballongmage som gör hans rom till ett par cm. Har själv testat att köra halvvägs, vilket säkerligen fortfarande var med ROM än honom och snacka om hur mycket extrakilos det funkar med. MAGIC...
Roflcopter, Donator
#4 freddarandom: Wow.. efterbliven.
Sm00thskin, Donator
#8 J3n5: Bänkpresströjorna är ju sydda med resor som ska dra in armarna mot bröstkorgen. Bara det agerar som gummiband som hjälper rörelsen.
Och jag håller med! RAW är betydligt mer intressantare.
Nu ska vi inte neka faktumet att 400kg är något brutalt mycket. Men brett grepp, gigantisk mage, kutad rygg, tröja och bälte gör ju hela ROM kanske bara 5-10 CM
smiL, Donator
#11 RoRo: #6 NuFFe: Dumheten är ett faktum
bjaarn, Donator
#13 Sm00thskin: Joo precis, dom där kläderna gör så satans mycket. Bara kolla när han går runt där efteråt, armarna står rakt ut. XD
Needu, bar överkropp och kallingar, inge svankning, då jävlar ska han testa 400kg. :D
Sm00thskin, Donator
#16 bjaarn: Någon svank är illa tvunget om man vill få ut någon kräm ur pressen. Men i detta fall när man tävlar (förstår inte varför det är tillåtet) så kröker man ryggen så pass att man egentligen drar ner stången bara några cm till magen och sedan upp.
smiL, Donator
#17 Sm00thskin: "Krökningen" på ryggen har inte som huvudsyfte att förkorta lyftvägen, utan snarare att gör kroppen spänd och stark inför lyftet. Hur har du tänkt att man skulle kunna reglera hur mycket man får svanka? Skulle man ligga helt platt så skulle rotator kuffar flyga åt alla håll.
Skaffa er lite perspektiv och lär er fakta innan ni grinar över att han kör med tröja. Det är två olika grenar, raw och med tröja.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
baxzorlaxor, Donator
#18 smiL: Visst ska man få kröka ryggen, det är rätt form.
Dock så hade han så mycket mage, att avståndet från magen & stång stället blev väldigt kort.
Sm00thskin, Donator
#18 smiL: 'ok'. Jag tränar själv aktivt inom styrkelyften så ja jag förstår mig på redigt hur mekaniken fungerar eller varför man gör så pass. Personligen ogillar jag konceptet av kröka ryggen så jävla överdrivet. Arslet och axlarna i bänken - jag vet.
 ett överdrivet exempel på varför jag avskyr det.
slimes, Donator
Hur är det världsrekord? Har för mig att med tröja ligger på 500kg?
Ultimatepow, Donator
Han säger i en intervju att "tröjan ger ungefär 150 kg"
smiL, Donator
#21 baxzorlaxor: Stämmer, men de andra i 120+ har också en redig mage, så han sticker inte ut så speciellt.
#22 Sm00thskin: Okej, du har rätt. Jag menar bara att det skulle vara svårt att reglera hur pass mycket man får svanka. Allt eller inget är lite det som gäller enligt mig. Alla har olika förutsättningar att bli bra, och att sätta regler på ryggens krökning skulle vara att begränsa en del lyftare.
Personen du la in bild på kan jag inte tala för, men jag TROR att många som har 'extrem' brygga måste ha det till en viss grad för att få en bra spänning. För att få maximal spänning i kroppen måste man gå upp i bryggans 'maxläge', och det varierar ju från person till person. Hoppas du förstår vad jag menar.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|