Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
lontarus, Donator
Sverige stänger fängelsen pga för lite brottslingar? Källa på det?
PerfA, Donator
#1 lontarus: http://www.dn.se/debatt/antalet-fangar-ar-nu-sa-lagt-att-vi-tvingas-stanga-fangelser/
Maflam, Donator
#1 lontarus: Det är inte så bra som det låter dock.
Det svenska systemet är så pass dåligt så INGEN (förutom massmördare) får över 5+ år i straff.
Sockerr, Donator
Ljusterapin var ganska värdelös
Tomcat13, Donator
#4 Sockerr: fortfarande deprimerad? :)
ZORRONR1, Donator
#3 Maflam: Nej, mannen som mördade min far fick livstid. Så INGEN som du påstår är fel.
Sm00thskin, Donator
Jag tror att fakta om CSN och studie-lån är nog den mest missförstådda runt om i världen. Iaf av vad jag ser på när memes försöker glorifiera Sveriges studiesystem.
Länder runt om kring/och här? verkar tro att det är någon slags lön eller belöning att få CSN, fel. Det är en rätt att ANSÖKA om ersättning/lån. som för många andra i många fall kan avslås och nekas.
Det är alltså ingen given rätt.
Flapflapflap, Donator
#8 Sm00thskin: Men i stort sätt är det det, det enda sättet att inte få det är när man har misslyckats att få de högskolepoäng/inte går på lektionerna i gymnasiet som krävs.
Sen om man jämför med andra länder så finns inte denna ersättning över huvud taget
Jayfool, Donator
#3 Maflam: #6 ZORRONR1: Livstid i Sverige är väl 15år?
Sm00thskin, Donator
#9 Flapflapflap: jo det är antagligen mer som du säger. Dock håller jag inte helt och hållet med - i min åsikt så är det inte en helt och hållet självklarhet att man alltid kommer att få ut det. Sen så hör man skräckexempel överallt. Men som sagt; ingen vill erkänna att de var idioter till att börja med. Alltid andras fel.
iamawesome, Donator
#10 Jayfool: Efter att en livstidsdömd suttit inne minst 10 år, kan han/hon ansöka om att få straffat tidsbestämt. Och det kan omvandlas till minst 18 års fängelse.
Sockerr, Donator
#5 Tomcat13: Man kunde inte vänta på bussen utan att bli halvt bländad
Maflam, Donator
#6 ZORRONR1: Vilket år var det? Efter 2006 I Sverige så blev det praxis att livstidsdömda fångar, vilket innebär att fängelsestraffet blir mycket lägre efter en tid.
Nu känns fel att fråga om det, men hur kunde han få livstid i Sverige för ett dråp? Det är bara cirka 150 personer som har fått livstid efter 2006 och det var för brutala dubbelmord, osv.
Tomcat13, Donator
#13 Sockerr: så du blev.... utbränd?
IncrediblePanda, Donator
#3 Maflam: Sen kan man ju fråga sig hur effektivt det är att låsa in fångar i en väldans massa år. Tycker det svenska systemet fungerar bra.
Sockerr, Donator
#15 Tomcat13: Nu förstår jag inte riktigt
krickan, Donator
Vi importerar även sopor från Irland och England till våra (kraft)värmeverk.
Iizkwl, Donator
#14 Maflam: Jag kan vara ute o jonglera på min enhörning, men ligger inte Sverige lägst, eller iallafall väldigt långt ner, när det gäller statistik angående återfall i kriminalitet efter att ha avtjänat ett straff? D.v.s. Allra minst återfall
Maflam, Donator
#19 Iizkwl: Ao, alla nordiska länder ligger långt ner på den listan. Vilket är förståeligt eftersom vi har ett bra 'återfalls'-system.
Men vi har en ökad brottslighet här i Sverige, vilket leder till mer kriminella gäng som tvingar sina medlemmar att begå brott igen (det som händer i t.ex. USA). Så vi får väl se om systemet håller.
TurboNalle, Donator
Rätt häftiga är vi allt, ändå :D
ZORRONR1, Donator
#14 Maflam: #10 Jayfool: Mannen som gjorde mordet heter Mergim Shenaraj, han mördade min far hemma i min bostad som jag växte upp. År 2009 i Brålanda. Går att söka på Brålanda mordet. Han fick livstid "20 år sedan be om nåd". Han sköt och "missade" dödligt skott, vilken han inte var nöjd med utan gick efter in och slog upp mot 15 ggr i Farsan bakhuvud med hagelbrakarn han hade med sig. Mannen som dödade min far var även far till min syster med 2 barn. Han har alltså varit vår fam medlem i många år.
Tomcat13, Donator
#17 Sockerr:
sorry.. dåligt skämt. Ljusterapi som ska motverka utbrändhet eller depprision eller vad man säger.. huehue.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|