Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
kangas, Donator
Yes science!! :D
Jakb, Donator
mh för så studsar nog bollarna, den vita o den sista gula
watterwalker, Donator
#2 Jakb: Åh herregud ibland får man huvudverk av kommentarsfälten... Kallas för spinn.
Btw så är detta awesome, finns det på youtube någonstanns där någon har gjort det irl? :D
Suoer, Donator
#3 watterwalker: Mitt huvud verker så.
sadjeppe, Donator
Det Värkar som en del har lite problem med kommentarerna här...
Bangers, Donator
#3 watterwalker: Ta en huvudverkstablett så kenns det nog bettre snart.
riESo, Donator
#3 watterwalker: finns säkert någonstaNs
ColacX, Donator
no way i verkligheten så är det för svårt att göra.
Inlägget är borttaget
matte629, Donator
NEJ detta är inte "Science".
Något som studsar studsar iväg från väggen åker ut med samma vinkel som den kom in i. Om jag skjuter en boll noll grader (rakt mot väggen) åker den ut 0 grader (direkt tillbaka). Skjuter jag med 45 grader, dvs snett mot väggen, studsar den ut 45 grader fast åt andra hållet.
Om du följer bollen, speciellt den sista som kommer in, ser du att den studsar in med ungefär 0 grader mot väggen, och studsar ut typ 45 grader. Detta är inte en simulering av ett fysiskt fenomen, utan en enkel animation som någon som inte kan något om fysik har gjort.
PUNKT!
EDIT: Möjligen om bollen snurrar så kan energin från rotationen göra att bollen ändrar vinkel, men det har hur som helst inget att göra med science; då skulle man kunna hitta på vad fan som helst och säga att den "spinner". Och jag ser det ändå som osannolikt att en spinn kan ändra vinkelbanan nästan 180 grader såsom man ser den vita bollen göra.
Iaf, myth busted.
Äpplett, Donator
#10 matte629: äckliga råtta.. jag stod med detta en timma nyss och försökte
matte629, Donator
#11 Äpplett: Äcklig råtta? För att nån berättar för dig hur dum du är?
YaoKen, Donator
Ingen som reagerar på verkningsgraden i mv2/2 i denna animationen är helt efterbliven? Animationen går mot all vetenskap som finns tillgänglig.
matte629, Donator
#14 YaoKen: Verkningsgraden? :-) Men ja, det är en smula märkligt att bollarna håller på att accelerera och bromsa in utan att nåt nuddar. Det förvånar mig att ingen här reagerar på hur overkligt det ser ut även om man inte kan något om fysik, om man har spelar biljard fattar man ju ungefär hur bollar studsar.
swedz, Donator
Alltid bråk på Existenz
YaoKen, Donator
#15 Vart lite trött när jag kommentera, men det är ju massor av krafter som verkar på bollarna på flera ställen när de krockar och har sig. Sedan är ju friktionen också där och verkar hela tiden.
Bollarna kommer dock tillbaka till ursprungspositionen,, skumt :P
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|