Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Intressant video om svarta hål på lite högre nivå än vanligt Tillbaka
Kommentarer 9 kommentarer, 3908 klick.

Raderar...
Guldmormor, Donator 2015-09-25 01:09 | #1
Så det han säger är att allt och inget existerar/inte existerar samtidigt?
derp
Nozzlo, Donator 2015-09-25 03:45 | #2
#1 Guldmormor: I närheten av ett svart hål får alla händelser en alternativ variant, varav den ena fryser utanför medan den andra fortsätter in och upplever det som finns innanför Event Horizon.

Finns många dokumentärer om detta som är beskrivet mer lättförståeligt.
tommytola, Donator 2015-09-25 11:37 | #3
För att förklara det enkelt, gravitation påverkar hur rymdtid fungerar. Ju högre gravitation, ju långsammare går tiden. Så ponnyn uppfattar tiden helt annorlunda jämfört med apan. För ponnyn så fryser apan i tid och rum, men för apan så passerade han in i det svarta hålet. Anledningen för det (rätta mig om jag uppfattat det fel) är att ljuset apan ger ifrån sig sträcks ut till en våglängd av ljus vi inte kan mäta. Alltså är han, ur ponnyns synvinkel, fast just utanför gränsen av det svarta hålet för att tiden där går så extremt (nästan inte alls) långsamt.

Gjorde jag det lättare eller svårare att först? xD
jägarn, Donator 2015-09-25 13:01 | #4
#1 Guldmormor: Matrix man, the matrix!
LeFu, Donator 2015-09-25 14:23 | #5
#3 tommytola: När apan närmar sig det svarta hålet så ökar gravitationen radikalt och närmar sig snabbt oändligheten. Skillnaden i tid mellan oss och apan ökar då också och närmar sig oändligheten.

I korta ord så gör skillnaden i tid att ju närmre apan kommer det svarta hålet desto långsammare kommer vi att uppleva att apan rör sig till den grad att apan tillslut står stilla. Det handlar inte i det här fallet om att apan inte ser ut att röra sig för oss utan att den helt enkelt, jämfört med oss inte längre rör sig. I praktiken betyder det att i just denna stund och alla andra stunder har inget objekt någonsin åkt in i ett svart hål.

Något jag dock inte förstår är vad som händer med apans rörelseenergi. Är det den energin som för oss uppfattas som massa och därmed ökar det svarta hålets gravitation med tiden?
f_4, Donator 2015-09-25 19:47 | #6
Åfan, då var ju Interstellar rätt verklighetstrogen ändå med det svarta hålet.
Nozzlo, Donator 2015-09-25 21:01 | #7
#6 f_4: interstellar bygger ju till stor del på fakta, med en scifi-twist.
f_4, Donator 2015-09-25 21:40 | #8
#7 Nozzlo: Ja nu blev jag impad, tyckte det kändes väldigt mycket hittepå när jag såg filmen när de skulle landa på planeten med allt vatten :)
Nozzlo, Donator 2015-09-26 01:06 | #9
#8 f_4: Kolla igenom killens filmer, han har en om tidvatten som även förklarar till viss del just vattenplaneten :)

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.006983 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 10 samurajer!


Donera Mera! Ghoul