Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Branduslex, Donator
Ja jag hade ändå inte tänkt sova... :(
Rawsteel89, Donator
Brorsan hade en tarantella när vi växte upp och han placerade alltid skinnet i mitt rum, en gång under mitt täcke, vilket var mindre kul att känna när jag kröp ner i sängen (grav spindelfobi) :p
knowitall, Donator
Trypofobi eller vad det heter. Usch fy fan.
hallberg13, Donator
detta var det äckligaste jag sätt på länge fyyyyyyyyyyyyyfan
Mr_Mittens, Donator
#5 Rawsteel89: Gött att få sånna hårstrån i sängen med.
hitchcock, Donator
#6 tror arachnofobi väger mer än trypofobi i detta sammanhang xD
brutefish, Donator
#5 Rawsteel89: HA, vilken jävla rutten brorsa.
hade själv en spindel i yngre dar.
när det händer ens egen spindel och man kan studera det på nära håll så är det faktiskt en ganska fantastisk upplevelse.
theDuke, Donator
#10 brutefish: Själv hade jag hundvalp när jag var liten.
lib3x, Donator
#11 theDuke: kul å se dem ömsa också, såg det när jag var i Kina en gång :)
Tiimboo, Donator
#12 lib3x: Ditt kommentar fick mig att andas lite mer genom näsan, sällsynt numera!
Gibblo, Donator
Rätt färskt öms, ser lite slemmigare ut då. Men alla djur med exoskelett måste göra så här för att växa.
Om ni undrar vad de 4 vita prickarna är i bakkroppen så är det lungorna, kallas för boklungor, för att de helt enkelt är uppbyggda som papper staplade på varandra.
#5 Rawsteel89: Tarantella är en folkdans från Italien, antar att det inte är det du syftar på?
Tarantula är från engelskan (som du antagligen menar), som betyder fågelspindel.
lib3x, Donator
#13 Tiimboo: sorry, kunde inte motstå, jag är helt emot hundslakt, jag är djurvän och äger tre mycket friska och glada hundar :)
spox, Donator
Men hur ser spindeln ut precis efter det här då?
Gibblo, Donator
#16 spox: Precis som innan, fast den har lite klarare och snyggare färger. De kan dock se lite "sladdriga" ut innan deras nya skinn har torkat och stelnat.
Innan spindeln släpper det gamla skinnet så har den ett nytt redo innanför, detta brukar man kunna se när bakkroppen blir mörk på spindeln och det är då pga att den har ett nytt skinn under det gamla.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|