Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Myt om dagligt behov av vatten Tillbaka
Kommentarer 12 kommentarer, 7003 klick.

Raderar...
Legendary, Donator 2015-11-08 06:21 | #1
Två ord. Fluorid och Tallkottskörteln, look it up!
Fisk, Donator 2015-11-08 06:59 | #2
lol
kangas, Donator 2015-11-08 09:43 | #3
som #1 .. klart dom gör upp en myt om att man måste dricka 2 liter vatten om dagen, när man blir osmart av att dricka vatten.
Slynaa, Donator 2015-11-08 13:25 | #4
#1 Legendary: Snälla sluta dricka vatten då.
Kadde, Donator 2015-11-08 19:41 | #5
Myt är fel ord, mängden vatten är såklart olika från person men att det ska vara just glas med vatten är nog någon människa som misstolkat från början, att man får i sig en hel del av detta vattnet via föda oftast är väll ganska självklart
finken, Donator 2015-11-08 21:29 | #6
Det känns inte precis som att det här är raketforskning, drick när du är törstig eller om du har ont i huvudet så slipper du nog graven :)
Legendary, Donator 2015-11-09 03:52 | #7
#4 Slynaa: Vad vet du om mitt vattenintag? Vad har det ens med saken att göra? Vi har långt ifrån lika mycket fluor i vattnet här i Sverige som i USA där denna "myt" uppkom. Min poäng var anledningen till hur det "myten" uppstod.
Slynaa, Donator 2015-11-09 08:54 | #8
#7 Legendary: Du har missuppfattat hela poängen. Anledningen att detta har gjorts är pg.a. en omdebatterad artikel som gjorts inom ämnet uttorkning och träning...
davkri, Donator 2015-11-09 19:39 | #9
Piss clear or live in fear
Legendary, Donator 2015-11-10 05:42 | #10
#8 Slynaa: Och den artikeln uppkom för att få folk att konsumera mera vatten. Det är inte direkt foliehattsteorier utan det finns mängder med artiklar om hur vatten med fluor delades ut i tysklands fångläger för att få fångarna att bli avtrubbade och mer lättstyrda.

Tallkottskörteln sköter melatonin(sömn) och seratonin(glädje, känslor osv) och den naturliga sömncykeln. Den förkalkas av fluor och gör att man blir mer mottaglig för att följa order mm, t ex gå till jobbet dagligen utan att sätta sig emot samhället.

Fluor är bevisat att det är farligt för tänderna i långa loppet. Ändå går det inte att hitta en enda fluorfri tandkräm i vanliga butiker, du får köpa det online eller i speciella hälsokost butiker. Det är även cancerframkallande, också bevisat, har flera hälsorisker än så. Om du inte tror mig så kolla upp varför det står att man inte ska svälja tandkräm. Det är erkännt av hela industrin att det är riktigt farligt i "högre doser".
Megamisama, Donator 2015-11-10 23:30 | #11
#10 Legendary: Vatten är också farligt i högre doser.
Levinare, Donator 2015-11-11 13:25 | #12
När uppkom denna "myt" i Usa? Jag tycker att jag hela livet hört att man ska dricka cirka 1,5-2 liter vatten om dagen.. Jag snittar runt 1-2 glas vatten om dagen om man räknar med vatten man får genom mat också vidare och jag fungerar hur bra som helst. :)

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.00709 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 13 samurajer!


Donera Mera! Ghoul