Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
BBCBögKung, Donator
Fan vad deppig man blir nu när man inser hur det egentligen ligger till.
Shawaam, Donator
De är ju bara födda med stora benstommar! Och så har de medicinska tillstånd som orsakar det! Det är ju inte deras fel!
davkri, Donator
Tack, letat efter den här bilden flera gånger sedan jag såg den senast.
Håller inte riktigt med om vad som står nedanför dock, omöjligt att bli sådär fet om man har en bra matvanor. Borde stå "stop eating shit" eller liknande.
Väldigt vanligt att feta i den storleken som faktist väljer att göra något åt det inte blir av med sin ätstörning utan bara vänder den åt andra hållet och rasar i vikt vilket får dem o se ut som en fladdermus med allt löst skinn. Detta tack vare bland annat Biggest Looser mentaliteten som är helt sjuk. Har man misshandlat sin kropp i många år så får man räkna med att det tar år för att jämföra sig med något som inte gjort det.
hemmakväll, Donator
Tycker denna diskussionen är helt snedvriden. Det alla tjockisar vill åt är ju inte att de ska bli beundrade över att det är tjocka, utan att de ska ha rätt till att få vara tjocka och äta och inte träna utan att folk lägger sig i deras liv.
vafan193, Donator
#4 hemmakväll: 2nd to that.
prawler646, Donator
Ne fyfan... Så jävla sant. Värst är det faktum att folk svälter ihjäl och dessa kolloser äter sig ohälsosamt överviktiga! Borde vara olagligt
fotboll123, Donator
#3 davkri: stämmer dock inte att de går tillbaka. När kroppen lägger på sig fett så skapas fettceller, små depåer där fettet lagras. När du bantar så töms depåerna, men de ligger fortfarande kvar. Så ett exempel. Skulle en person som har vägt 150kg och som nu väger 80kg, äta samma som en person som alltid vägt 80kg, och de har lika matsmältning etc, så kommer den som varit tjock lägga på sig (om vi snackar i dem kcal förstås).
#4 hemmakväll: Absolut, tjockisar får vara tjockisar. Men som diskutionen om rökning, alkohol, droger, kött etc etc etc. Allt som är en hälsorisk helt enkelt. Fettma är en större hälsorisk än rökning och alkohol. Så då kommer vi till nästa steg, det är inte många som klagar på att folk tar 1 cigg kanske 1 gång i veckan, eller tar ett glas vin 1 gång i veckan. Men fan va vi klankar ner på A-lagarna utanför systemet som överkonsumerar. Där har vi ordet, överkonsumerar. Tänker du överkonsumera något "öppet" och på så sätt att andra påverkas (du är tjock, du är större än andra och tar mer plats ÖVERALLT). Då får du acceptera blickar, kommentarer och motarbeten angående tjockisar!
hemmakväll, Donator
#7 fotboll123: Vet inte vilka trauman du har gått igenom, men mitt liv har aldrig någonsin påverkats, varesig å det bättre eller det sämre, av att någon annan är tjock. Rökning är en annan femma, för det drabbar folk runt omkring. Man ska aldrig behöva acceptera att någon ser ner på dig för de val du har gjort, så länge det inte påverkar någon annan negativt.
fotboll123, Donator
#8 hemmakväll: du får gärna förklara vad du kallar påverkas negativt av rökning, så ska ja försöka komma på lite scenarion med överviktiga som kan matcha. Så att leva ohälsosamt påverkar inte andra negativt? Är inte de en av de stora pelarna i att rökning är fel, för det skadar DIN hälsa, och tänk på dina nära och kära etc etc
theddx, Donator
#4 hemmakväll: ifall om man tänker så, så borde droger vara lagliga eftersom du väljer det själv? :S
hemmakväll, Donator
#9 fotboll123: låtsas du bara vara dum eller är du helt enkelt bara tappad? Rökning påverkar folk i din omgivning negativt genom att de tvingas andas in röken? Att någon är överviktigt påverkar inte mig negativt, nej. Vill man luta sig tillbaka och sitta vid tvn och bli fet som en gris har man all rätt att göra det. #10 theddx: Skillnad mellan att förbjuda droger och övervikt, eller hur?
fotboll123, Donator
#11 hemmakväll: okej då spelar vi på scenariot du målade fram. Nej jag är inte dum, jag tänker, ifrågasätter och följer inte som ett får alla andra. Men okej då kör vi. Låt oss säga ditt scenario. "Vill man sitta vid tvn och bli fet", då kommer jag med "vill man sitta vid tvn och röka". Skillnad? Inte direkt. Låt oss ta scenarion där folk faktiskt påverkas. En människa står och röker vid busskuren, man måste alltså flytta på sig för att inte få röken på sig. En tjock person sitter på bänken vilket gör att de inte finns plats, man måste alltså stå upp. Låt oss säga att en överviktig person med svaga knän kommer och vill sätta sig ner, man måste då flytta på sig eller tränga in sig. Båda scenarion påverkas folk. Du går på stan och personen du möter röker, du får gå undan för att inte få rök på sig. Du möter en tjock person som täcker gatan, du måste gå undan för att inte gå in i personen. Rök skadar i sig inte bänkar och liknande, tjocka människor sliter däremot ut det. Man kan komma på hundratals scenarion, ett av de populäraste för biggies är att de inte vill betala för 2 platser på flygplanet, fast de är större än en "vanlig" person att de därför går in på nästa persons plats, eller gör det hela väldigt trångt. För att inte tala om hälsorisken vilket är det största problemet med tjocka människor och som 99% av alla rökhatare använder som argument. Menar de kostar skattepengar att ta hand om folk som har varit så dumma så de har rökt, men ingen nämner kostnaderna för överviktiga. Bara i Sverige så dör 5-10k människor i förtid varje år pågrund av fetma. Om man nu anser att hälsan inte är viktig, varför är då rökning ett problem?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|