Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Megamisama, Donator
En brunbjörn ska man låtsas vara död inför eftersom en attack från dessa ofta är revirförsvar. En svartbjörn attackerar dig bara om den ser dig som mat, där ska du göra en så stor kamp som möjligt.
lontarus, Donator
Fy fan va bra, nu efter att ha sett lite "meme-bilder" på internet så är jag nu expert på att döda vargar och björnar!
bobbo202, Donator
#1 Megamisama: Vad jag har hört:
Svartbjörn: Slåss tillbaka för livet, en mindre svartbjörn kan man slå om man får in ett ordentligt slag på nosen eller petar den i ögonen.
Brunbjörn/Grizzly: Spela död om björnen är absolut "set" på att attackera dig, stå fast och gör dig stor om björnen rusar mot dig, då detta kan också bara betyda att björnen testar dig.
Isbjörn: Spelar ingen roll vad du gör direkt, försök hitta skydd i bil eller hus i närheten, isbjörnar är ofta hungriga och de äter dig oavsett vad du gör.
parling, Donator
Kör ner näven/armen i käften på dom flesta djuren. EZPZ!
SmE, Donator
Varför ska man inte hoppa i vattnet med getingar?
Inlägget är borttaget
Megamisama, Donator
#3 bobbo202: Ja isbjörnar ska man springa satan från. Det med brunbjörnar har jag inte hört dock, att man ska göra sig stor. Har bara läst att man ska göra sig så liten som möjligt och smyga iväg och om den springer mot dig ska du spela död. Men det kanske stämmer att man ska göra sig stor innan man ska spela sig död. Vi får gå ut och testa.
#5 SmE: Om jag får gissa så är det för att de känner efter kemikalier, särskilt koldioxid. Det bubblar upp från vattnet och getingar släpper själva ut kemikalier som låter andra getingar veta vart de ska, vilket givetvis leder till att fler getingar hinner samlas ovanför dig och när du hoppar upp efter andan är ditt huvud det första som sticker upp. När du springer har du hela kroppen som måltavla.
mrnecro, Donator
I panikens stund så tror jag man inte tänker på det här.
Megamisama, Donator
#9 mrnecro: Beror på ens intelligens. Ju dummare man är, desto mer tar paniken över.
holydiverr, Donator
#10 Megamisama: Handlar nog mer om din mentala styrka än intelligens. Du kommer ju automatiskt använda dina primitiva instinkter.
Ranaki, Donator
#10 Megamisama: stämmer inte. Det är snare en träningssak än intellekt.
Maflam, Donator
Jag har sett The Revenant! Så björnar, akta er!
halfhand, Donator
#13 Maflam: Riktigt läskig scen.
Roger, Admin, EgenTitel100kr
#5 SmE: Ingen aning, köper inte det.
Borde vara den vettigaste anledningen.
Vissa stickande arter, exempelvis mördarbin är tydligen ökända för att vänta på att du ska komma upp och hämta luft.
Men det är väl bara att försöka simma under ytan till säkerhet.
Megamisama, Donator
#11 holydiverr: Kan väl hålla med. Skulle kunna böga till det och säga att mental styrka är en del av ditt intellekt, men för enkelhetens skull håller jag med.
#12 Ranaki: Tror vissa har det med sig genom uppväxten, trots ingen praktisk erfarenhet. (talang för att inte bli panikslagen, om man vill gå så långt)
Sen vad man anser vara intelligens är en annan sak.
Pew_Pew_You, Donatorr
#5 SmE #15 Roger: Skulle gissa på att anledningen är att när du hoppar i vattnet så exponerar du huvudet vilket gör att de fokuserar/koncentrerar all sin "ilska" på en punkt. (antar att huvudet/ansiktet är bland de sämre ställena att bli stucken på) Även om du simmar under vattnet så måste man ju komma upp för luft med jämna mellanrum. Sen så blir man ju ganska långsam i vattnet med.
Roger, Admin, EgenTitel100kr
#17 Pew_Pew_You: Kan nog stämma.
Men att hålla andan i iaf 30 sek är nog något de flesta kan, och det borde räcka för att de skulle ge upp..
Men jag är ingen expert på bin/getingar så kan ha fel. ;P
Megamisama, Donator
#18 Roger: Skrev där uppe varför det förmodligen inte skulle räcka och förvärras av att vistas under vatten. 30 sek är nog inte tillräckligt.
(#7)
Gibblo, Donator
#5 SmE: #15 Roger: #17 Pew_Pew_You:
Jag har gjort detta efter att ha blivit jagad av en ilsken hop bålgetingar (självförvållat).
De stack mig så fort jag kom upp till ytan, fast å andra sidan hjälpte det inte att springa i skogen heller direkt.
bobbo202, Donator
#18 Roger: Läste någonstans att vissa arter kan vara förargade i timmar, att de självklart inte vet att vi faktiskt behöver ta luft, men att de expanderar sitt sökområde till hela sjön.
inz0r, Donator
Skulle man få en isbjörn efter sig så är det nästan kört. De är den allra aggressivaste björnen som nån existerat och dessutom den farligaste också. Jag tror folk hellre slåss emot ett lejon än en isbjörn.
swagg, Donator
#16 Megamisama: lol "böga till det" :D
Intentions, Donator
Hur överlever man vardagen med Ranaki är frågan. Den som kan svara på den är värdig en titel av rang!
Tomcat13, Donator
#5 SmE: Enkelt, hoppar du ner i plurret kommer krokodilen och äter dig, lyckas du simma över till andra sidan så väntar brunbjörnen på dig samtidigt som getingarna sticker dig ;)
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|