Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
jägarn, Donator
Finns nästan ingen rätt i SVerige som är "god". Frukosten är alltid socker packad och dom enda måltiderna som går att äta är kyckling i sötsur sås och chili con carne.
nikke3D, Donator
#1 jägarn: finns det ingen lasagne? :(
dremdrem, Donator
#1 jägarn: arméns mytomspunna pasta al forno di mozzarella då? Eller deras välkända frukostbuffé med bacon á la toast och smarriga ägg?
Det är armén.
modski, Donator
Dom lär ju vara tvillingar
nikke3D, Donator
#4 modski: japp ahhaha xD
e23, Donator
#1 jägarn: fyfan, tur jag undvek den fällan.
500g kött om dagen ska det vara, minst.
chweaw, Donator
#1 jägarn: Den där orientaliska skiten som finns också sitter kvar i ens rapar i minst 24h
Hoppla, Donator
#1 jägarn: De nya rationpåsarna är rätt bra, de som inte är frystorkade utan vakuumpackade med riktig mat istället :)
jägarn, Donator
#7 chweaw: Thai fisk eller wolfish, yuck!
#2 nikke3D: Nope. Men även rätter som verkar goda kan vara fruktansvärda.
#6 e23: Hehe jepp
#8 Hoppla: Åfan, låter bra
Matrexxo, Donator
#1 jägarn: Pasta provence är ju himmelskt god. Nästan så jag skulle ätit den civilt
jägarn, Donator
#10 Matrexxo: Ptja, funkar men inte direkt TJOHO :P. Gillar faktiskt torsk med moset och doppa kex i
mitte, Donator
#1 jägarn: Precis som #8 berättade så finns det numera vakuumförpackade påsar med "mjukkonserver" som faktiskt smakar bra.. Du slipper koka vatten och blötlägga maten för att den ska bli ätbar(värmepåsar likt dom i klippet ovan används).
Väldigt lyxigt med andra ord. Givetvis är de nya matpåsarna dyrare (samt mycket godare och smidigare att använda) vilket medför att rekryter inte får inmundiga sig dessa delikatesser under sin grundutbildning. Det är käk enbart för anställda , åtminstone på mitt förband.
https://www.youtube.com/watch?v=K_gV_oobCFw
Spola fram till 11.15 för att se hur käket inuti påsarna ser ut.
BananaSkids, Donator
#2 nikke3D: Det finns en lasagnette. Jag inte ätit den, men har hört att den är god :)
chweaw, Donator
#12 mitte: Marinbasens rekryter får smaska blötmaten i videon! :)
Fishk, Donator
Hon till höger vart liiite väl sminkad. Såg ut som en jävla bild.
KTMmarkus, Donator
Oooh Bradi S mummaaaaaa :)
nikke3D, Donator
#13 BananaSkids: åh haha ah men då vet man :D
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|