Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
FyFan, Donator
Man får cancer av allt.
Freeyourmind, Donator
Haha va rädd man blir. Cancer kom och ta mig om du vågar din fitta.
hellsike, Donator
#1 FyFan: #2 Freeyourmind: Klickade ni ens på länken?
ChillbakarN, Donator
Sammanfattning: Allt förutom mobiltelefoner ger dig cancer.
Megamisama, Donator
#3 hellsike: Ska man vara helt petnoga finns det naturlig strålning från precis allt som kan skada DNA. Sen är det så pass lite att sannolikheten att cancer utvecklas är astronomiskt liten, men det är ändå möjligt om man ska vara petnoga.
Därför är denna typ av frågeställning lite lökig.
hellsike, Donator
#5 Megamisama: Jag är förvirrad. Videon handlade om att strålningen från mobiltelefoner inte kan ge cancer, då det är icke-joniserad strålning.
Sedan kan man givetvis hävda att vissa jordartsmetaller som återfinns i kretskort innehåller en liten mängd radioaktiva isotoper som avger joniserad strålning, men detta är en så otroligt liten mängd att det aldrig skulle synas i undersökningar. Men det var inte videons poäng.
wobben, Donator
#6 Vad är din poäng?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|