Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Raphner, Donator
garvade som satan vet ej varför
Levinare, Donator
Förstår fortfarande inte varför brandkåren eller någon inte försökte släcka branden i buskarna till höger då dem lätt sprider sig till husen som tillhör gården där burkarna va på
bATo76, Donator
#2 Levinare: Tror inte att det är prio att stanna och släcka en buske när skogen intill brinner med 60-70 meter höga lågor. Så nära husen som branden har kommit där är det för sent att börja göra brandgator och försöka begränsa spridningen, prio är nog snarare att försöka få människor därifrån och rädda liv.
prawler646, Donator
oj jävlar vad de brinner. undra vad man tar med sig i ett sådant läge? motorcykeln var ju ett bra val, men nu kunde han inte ta med nått mer
Session13, Donator
Asså vid 2:22, en liten buske brinner lite, bredvid ett hus, när videon tar slut slickar lågorna huset...
Helt jävla sjukt hur mycket det brinner.. Kan någonting annat än skyfall stoppa denna brand?
Inlägget är borttaget
cappe10, Donator
Tyckte detta var rätt coolt.. Snubben som åker på hoj förbi i denna videon är fortsättningen av slutet av denna :) Hehe
http://existenz.se/out.php?id=143450
igln666, Donator
#5 Session13: i princip inte, effektivaste sättet är att avverka skog en bit bort från branden för att skapa brandgator. går inte att vattenbomba med flyg då de blir på tok för mycket aska, och värmen gör även att vattnet förångar sig innan det tar mark.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|