Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
hatar_fiskar, Donator
Fattar inte om folk är glada eller inte
Forscha, Donator
#1 hatar_fiskar: Dom är inte glada.
defnics, Donator
#1 hatar_fiskar: Om du ogillar Islam ska du vara glad.
Inlägget är borttaget
calixtus, Donator
Var inte direkt oväntat.. har väl hänt förut i turkiet? Korruption och extremister är alltid en bra kombination
Pangea, Donator
#5 calixtus: Oväntat, nej. Men en militärkupp är inte bara en olaglig demonstration. Detta kommer ge enorma effekter. Vilka typer av effekter är svårt att säga. För framför allt för Turkiet som land och dess relation till EU. Men också för NATO. I samband med det som hände i Nice så kommer vi förhoppningsvis få se lite skillnad hända i Sverige snart också. Att regeringen slutar käbbla bort alla problem. Oavsätt om det handlar om kriminalitet eller välfärden.
Allancito, Vip, Donator
#2 Forscha: Erdogan är en islamistisk översittare med händer i både ISIS och NATOS fickor. Dem flesta är nog glada
phantomcave, Donator
#7 Allancito: DE flesta, inte DEM flesta! Om du inte vet skillnad skriv dom istället.
Maflam, Donator
Erdogan har redan vunnit. Om man planerar en kupp så ska man prioritera att fängsla ledaren över landet, annars är det redan kört.
Det här var ju bara en tidsfråga dock, Erdo står inte för demokrati och borde slängas iväg. Men det kommer inte att hända med en kupp i ett land som Turkiet.
calixtus, Donator
#6 Pangea: Jag håller med dig fullständigt, jag hoppas på att speciellt att Sverige kommer få en tankeställare nu även EU. Men som sagt det här är väl inte första gången det händer i Turkiet, det har ju varit valfusk, korruption och extremister som styr landet, dock har jag inte så stor koll på deras militär angående vad dom vill, tror dock att det är mer ett hot mot deras regering inte att dom vill skada oskyldiga.
Allancito, Vip, Donator
#8 phantomcave: Tack för rättelsen:)
Fallos, Donator
#6 Pangea: Du har en bra tanke där men har väldigt svårt att tro att Sverige skulle ta till sig något sådant, det är redan kört för oss. Vi är för fega att stå på oss och/eller att våga något sådant.
Iizkwl, Donator
Kan någon nämna ett militärstyre som faktiskt varit bra?? Eller är det att föredra i vissa fall som att hellre ha aids än cancer? För vissa människor jublar över det som händer där.
Derkaderb, Donator
Erdogan tydligen sökt asyl i Tyskland enligt många olika källor man sett länkade.
Zixzig, Donator
#9 Maflam: Nja finns ganska många exempel genom historien där kupper har skett och presidenten flytt till ett annat land och sen levt i exil.
Pangea, Donator
#10 calixtus: #12 Fallos: Så fort det händer något hemskt i världen så skriver alla svenska tidningar om det, efter någon dag kommer Löfven fram och förbannar de som gjort illdåd. Sverige stannar i några timmar, sen är allt glömt och tillbaks till det vanliga, även om det hänt så nära som i Frankrike eller Belgien, upprepade gånger. Du säger även något intressant där med fegheten. Det glöms bort väldigt fort, ingen reagerar stark nog för att göra någon skillnad, och folk vågar inte agera ordentligt pga hur det kan påverka dennes liv, oavsätt vems sida man står på. Det krävs något enormt för att Sverige verkligen ska reagera ordentligt.
Maflam, Donator
#15 Zixzig: Ja.. där folket faktiskt ville ha en förändring. Men som sagt, med en ledare som fortfarande styr och har folk som turkar på sin sida så kommer det ALDRIG att fungera.
Roger, Admin, EgenTitel100kr
Oroligt inne på CNN nu!
[URL]http://www.cnnturk.com/canli-yayin[/url]
Inlägget är borttaget
calixtus, Donator
#16 Pangea: Aa får se tror nog att det kommer pratas mer om tanke på hur tätt in till det som hände i frankrike, men som sagt tror inte "oskyldiga" kommer skadas som turister eller lokalbefolkning. Men jag kan inte förutse framtiden.
#20 Roger: Chatten på youtube är fan som twitch chatt bara kaos och oseriösa människor...
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
vafan193, Donator
False flag operation icensatt av Erdogan han själv. En verklig militärkupp skulle inte vara över på någon timme. Han ville bara befästa sin position. Islamistisk diktator är vad han är.
BOBemil, Donator
#23 novakk: Lösplugg
VILKEN JÄVLA KUPP! Så jävla dålig effort...
didipop, Donator
Finns inget demokratiskt med det landet, korrupt pissland.
kaffetruck, Donator
Kan någon förklara vad fan det är som händer?? Har sovit medans allt har skett :|
Sparv1, Donator
#32 kaffetruck: Jag är också nyfiken, har fullt sjå att hålla koll på omvärlden annars, men detta sållades bort. Fast nu i eftertanke verkar detta faktiskt lite intressant ;)
Slaktarn, Donator
#32 kaffetruck: Militären genomförde ett kuppförsök, men har misslyckats. Läs på nyhetssidorna så ska du se att det kommer stå om det.
Fallos, Donator
#20 Roger: Dags o börja lära sig turkiska nu då ;-) Går lite trögt för min del men det kommer!
Flapflapflap, Donator
Marcus Oscarsson (allas favorit politikanalytiker på tv 4) skrev detta på facebook som sammanfattar allt väldigt bra. Rekomenderar att läsa igenom det!
"STOR TURKIET-SPECIAL-ANALYS - - Väst måste vara på sin vakt:
HALVDIKTATORN ERDOGAN SOM KVÄST MEDIA OCH DEMOKRATI LADDAR FÖR UTRENSNINGAR OCH ATT BLI ÄNNU MER AV DIKTATOR
Utvecklingen i Turkiet är oroväckande och analysen är komplex. Statskuppen som är på väg att slås ned är fel och fördöms av Väst. Men samtidigt vill militären bevara de sekulära värdena då President Erdogan blivit halvdiktator och drar Turkiet i en odemokratisk islamist-light-riktning:
DÄRFÖR ÄR STATSKUPPEN FEL
-President Erdogan och hans regering är demokratiskt vald av folket.
-Om kuppen lyckades måste de snarast skapa nyval och regeringspartiet AKP eller dess uppföljarparti når då sannolikt åter 40-45% och snart får makten igen.
-En militärkupp leder till militärdiktatur och diktatur är fel.
DÄRFÖR ÄR ÄVEN PRESIDENT ERDOGAN FEL
-Han har blivit en halvdiktator som slår ned på media och fängslar kritiska journalister. Personalen vid Turkiets största tidning, Zaman, slogs nyligen blodig av Erdogans säkerhetstjänst. Dagen efter var det plötsligt Erodganvänliga artiklar i tidningen. Så agerar en odemokratisk ledare, även om han är demokratiskt vald.
-Erdogan borde som respons nu välja en mer demokratisk väg och försöka ena landet. Istället lär han piska upp stämningen, göra omfattande utrensningar och skärpa greppet om Turkiet. Han riskerar att bli ännu mer av diktator. Sekulära krafter riskerar att få det ännu svårare.
-Erdogans regering är ökända för omfattande korruption.
-Erdogan anklagas för att försöka förvandla Turkiet till en islamist light-stat. Han slopade det 10 år gamla förbudet mot att bära slöja vid publika institutioner, försökte införa alkoholfria zoner och försökte kriminalisera vänsterprassel. Kritiker menar att nästa steg är att kvinnor utan slöja trakasseras, totalt alkoholförbud och avveckling av kvinnors rättigheter. Hans fru med slöja har blivit en omstridd symbol.
-Erdogan anses ha ökat aktionerna mot kurderna för att öka sin egen popularitet. En fredligare era har ersatts med ökade strider.
-Erodgan byggde det gigantiska lyxpalatset Ak Saray med över 1000 rum. Politiker som vältrar sig i lyx är illavarslande. Se här https://goo.gl/mUCsf0.
-Erdogan har envetet arbetat för att ändra konstitutionen för att öka sin egen makt.
I rättvisans namn ska nämnas ett Erdogan och hans parti historiskt upplevt sig trakasserade av militären som ibland anses ha gått för långt när man hindrat hans politiska parti. Å andra sidan är rädslan för islamism stor i Turkiet som är bryggan mellan Väst och Öst. Drömmen i Väst är att Turkiets ledning säger ja till religionsfrihet där man inte slår ner på moderata muslimska seder som håller sig inom demokratiska ramar samtidigt som man tillåter fri media, jämställdhet för kvinnor och total demokrati. Tyvärr har Erdogan inte visat sig klara av detta. Men statskupp är fel svar. Rätt svar är seger för demokratiska krafter i valen 2019.
Därför är det nu viktigt att EU och Väst för allt för att pressa Erdogan i demokratisk riktning."
larry, Donator
Pest eller kolera, finns ingen bra utgång.
Daijahaden, Donator
En sak som många missar är hur detta kommer påverka oss andra Européer. Merkels asyl deal (den där Turkiet kanske, om dom kände för det, om det inte blir för mycket besvär, kunde stoppa lite av massmigrationen in till EU och i gengäld får varje Turkisk medborgare visum till nästan varje EU land.)
Om detta blir en utdragen konflikt så kommer vi se miljontals Turkar migrera in till EU. Perfekt... Merkel hade inte kunnat planera det bättre själv om hon nu försökte.
Sanctuary, Finansfjant
#35 ORANGEtm: Chile isåfall. De lyckades väldigt bra efter -73.
Kuba är ju i mångt och mycket extremt fattigt.
Isvarm, Donator
Vad kommer hända nu? Kommer konsekvenserna av detta slå till mot EU? Smyg diktatorn Erdogan är ju en hycklare som hjälper ISIS och andra islamister, kanske bättre om EU fimpar honom.
Sen att han skyller på Gulen Movement (Hizmet) är ju bara ett bevis på att han inte vill att andra religioner skall finnas i landet eller iaf ha något att säga till om. Som någon sa tidigare att han kunde ha iscensatt detta själv, mycket möjligt då han kommer med en syndabock tidigt och ganska direkt. Sen att just Fethullah Gulen är syndabock stämmer in på Erdogans agenda om ett islamistiskt styre i Turkiet.
Maflam, Donator
#41 Isvarm: Vad som kommer att hända nu?
Erdogan kommer att använda sitt inflytande över EU för att få tag i Gulen som för nuvarande finns i USA.
Turkiet har redan hotat tidigare idag att "Alla som ger husrum åt Gulen är i krig med oss". Dessutom så har Turkiet redan stängt av strömmen och teoretiskt sätt omringat Incirlik flygbas, som USA använder.
Det här är inte bra alls för västvärlden och deras planer för Turkiet i mellanöstern, det enda valet USA har för att behålla kontrollen är att "avsätta" Erdogan a.k.a döda honom. Om man nu inte vill utlämna Gulen.
Turkiet är alldeles för strategiskt viktigt för västeliten att förlora.. speciellt till nationalist turkar som ser sig som muslimska ubermensch.
Som jag skrev tidigare i tråden, den här kuppen var totalt värdelös och var 'doomed to fail'. Erdogan har EXTREMT mycket starkare grepp i Turkiet som nu är nästintill omöjligt att rubba.
Isvarm, Donator
#42 Maflam: För att Erdogan ska dö utan misstankar mot ex. USA måste det startas ett inbördeskrig då ju. Förlorar Väst Turkiet som du säger kommer vi ha en infartsled av extremister och terrorister rakt in i EU, angränsande länder runt Turkiet har heller ingen större kontroll på sina gränser. Gulen kommer aldrig lämnas ut då han står för "mångfald" av religioner även om han är extrem i sitt tankesätt.
Detta kommer leda till katastrofer ifall det fortsätter, tycker personligen det är bättre att bevara Erdogan tillsvidare, speciellt så länge ISIS härjar i regionen. Det är för farligt att sätta landet i en revolution så att säkerheten runt gränserna blir sämre. Och som vanligt, EU kommer sova igenom detta :)
NioFemma, Donator
#42 Maflam: "stängt av strömmen och teoretiskt sätt omringat Incirlik flygbas" var har du läst detta?
Maflam, Donator
#43 Isvarm: Det är bara att läsa om CIA's tidigare operationer i världen.
Den "säkraste" vägen för USA är att döda Erdogan och gå in i Turkiet med NATO styrkor för att säkra landet. Om det finns något land i världen som är bra på såna saker så är det USA.
Men såklart så förstår man ju rädslan för något sånt stort, om Turkiet destabiliseras så skulle det bli ännu mer kaos i mellanöstern och IS skulle vinna STORT på det. Men fortfarande, en välplanerad operation skulle vara guld värt för USA just nu.
#44 NioFemma: Det är bara att söka på 'Incirlik' på google.
http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-authorities-impose-lockdown-at-incirlik-air-base-us-consulate-----------------.aspx?pageID=238&nid=101697
(Klickbar)
Turkiet tycks prata med USA bakom kulisserna nu eftersom läget börjar se lugnare ut. Men läget om Gulen och att Erdogan vill ha honom till Turkiet är fortfarande igång.
ORANGEtm, Donator
#40 Sanctuary: Absolut men med tanke på hur usa blockera dom med så är det bland det bättre absolut döda fidel medborgare men vem gör inte
cleveland_brown, Donator
Turkiet grundades med målet att ha en sekulär demokrati. Erdogan går i motsatt riktning. Hade varit glad om han hade dött i kuppen.
Sanctuary, Finansfjant
#46 ORANGEtm: Det var ju dock ett handelsembargo från amerikanska företag. Kuba funkade på sparlåga då de hade Sovjetunionen som allierade, men sedan -91 har det ju varit mer eller mindre tragiskt. Men att det är ett bättre alternativ än typ Kambodja, valfritt afrikanskt land exklusive Libyen eller Argentina är helt rätt.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|