Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
dragonsaur, Donator
Fantasy hotness for many guyys
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
Hälften av dem är ju "vanliga" hipsters man ser i vilken stad som helst.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#3 dragonsaur: Eller så googlar du om du är nyfiken, ditt lata fanskap.
Hunti, Donator
#2 JohanSten: Undrar vilka städer du varit i
Calle95, Donator
#1 dragonsaur: #2 JohanSten: Det här är från det specifika området Akihabara, där sånt här "mode" kommer ifrån. Kalla det en subkultur, för it's all about EXPRESSING YOURSELF!
Högst personliga stilar med andra ord - ergo, helt annorlunda från hipsters.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#6 Calle95: Ja, för hipster är ju allt annat än en subkultur med en klädstil ämnad för att uttrycka sin personlighet... x) Men hur som helst; ett gäng av dessa var riktigt hipstriga, omedvetet eller ej.
Porygon, Donator
Alla bilder är ju tagna på samma ställe, känns mer som nått evenemang där man skulle se annorlunda ut
GrillMeister, Donator
#8 Porygon: Tror att de ställer sig där och plockar upp folk som går förbi, alternativt bokar möte med dem.
larry, Donator
#7 JohanSten: Efter det där inlägget är det ju helt uppenbart att det är DU som inte vet vad en hipster är. Ändå har du mage att kalla någon annan för "lata fanskap".
Jävla fitta.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#10 larry: Är den allmänt accepterade definitionen som till och med ingår i uppslagsverk för mainstream för dig, eller? Problematisera för all del, men hos mig kommer man som du märkte inte långt med ett "definiera hipsters" eller "du har fel" utan att utveckla.
Inlägget är borttaget
larry, Donator
#11 JohanSten: Du bjuder inte på en definition själv men kräver en av motparten. Fan vet om det finns något mer enerverande än lågbegåvade individer som behöver projicera sin otillräcklighet på andra för att hävda sig. Läser inte tråden mer så adjöken, finns säkert någon annan som orkar med ditt dravel.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#13 larry: Haha, okej... Lite som när man ska behöva definiera rasism för någon som egentligen bara vill säga att något INTE är rasism, trots att det återigen finns en färdig definition? Det finns en färdig definition av hipster också, och därför har jag (tvärtemot vad du säger) inte krävt en annan definition av någon.
Så jävla onödigt och skevt att JAG ska behöva hämta definitionen åt någon som själv inte verkar vara tillräckligt insatt för att kunna den och argumentera utifrån den.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|