Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
ßadass, Donator
Kan någon förklara varför länder närmare ekvatorn har mer snö än detta s.k nordliga land?
Kerdoz, Donator
#1 ßadass: För att i Tyskland har det varit under 0 grader och snöat
alldino, Donator
det där var väl i montreal? inte tyskland
Derkaderb, Donator
Fan vad jag önskar att jag hade börjat med snowboard som liten. Ser så sjukt gött ut.
Session13, Donator
#4 Derkaderb: Åkte minst 4 kvällar/dagar i veckan under vintersäsongen som liten.
Morsans sambo jobbade frivilligt som pistvakt på kvällar och helger och fick ett gäng säsongskort som jag och 2 polare alltid fick ta del av.
De bästa gångerna man åkt var det pudersnö och gärna offpist i skogen, det var nästan drömlikt!
P.S. första veckan jag åkte var jag blåslagen på knän, handleder och stjärten innan man fick någon slags känsla för hur man skulle bete och röra sig.
Efter det var det ungefär samma sak som hände när man bestämde sig för att börja hoppa, tog kanske någon vecka att inte ramla varje gång där också :)
TurD, Uppdaterare, Donator
#3 alldino: lät som kanadensisk franska ja
Inlägget är borttaget
riESo, Donator
haha detta är inte tyskland, är ju canada! Pausa vid stop skylten och läs på den
Fallos, Donator
Hursomhelst, i något land har dom snö iaf! :D Hade varit kul om man fick se lite snö i Göteborg också.. istället för blåst, 4+ och gråblekt.. åt helvete så trist!
kekke93, Donator
Någon här som ska till Bad Gastein v6? :D
mrsarun, Donator
Detta är som sagt tidigare Montréal, Quebec :)
Exakta vägen de åker på är Peel Street.
https://goo.gl/SXaAvS
Genom McGill McIntyre-skylten lite längre ner i början av klippet var det relativt lätt att hitta rätt väg på google maps.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|