Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Bild   True shit! Tillbaka
Kommentarer 30 kommentarer, 16449 klick.

Raderar...
larzs0n, Donator 2017-03-10 00:08 | #1
fake news..
Bradx, Donator 2017-03-10 00:18 | #2
Very true
Daijahaden, Donator 2017-03-10 00:49 | #3
Nej fel. Ingen får tolkningsföreträde. Därför tvingas vi döma rörelser efter deras centrala personligheter, deras utstakade mål, deras beteende och dess konsekvenser och VIKTIGAST deras avståndstagande och fördömande av personer inom rörelsen som använder sig utav våld, hot och terror.

Majoriteten av världens muslimer är INTE moderata. De är konventionella. Mer än hälften stödjer Sharia och tycker att homosexualitet skall göras olagligt. En stor minoritet är för dödsstraff av apostater, terror och kvinnoförtryck. När det kommer Muslimers vardagliga böghat, judehat, kvinnoförtryck och demokratiförakt är tystnaden olidlig.

Hela den MODERNA feministiska rörelsen är grundad på lögner.
Den blundar för kvinnoförtrycket i den tredje världen och rent av välkomnar den in i väst där kvinnoförtrycket tills nyligen under en rätt lång period varit i stort sett obefintligt.

Det finns en anledning till att det kristna "rövhålet" var i svart-vitt och den ateistiska en bit brödtext. Deras rövhål är inte lika vanligt förekommande som muslimernas och feministernas nu för tiden, inte sant.

kass jämförelse...
KimJongUn, Donator 2017-03-10 01:13 | #4
#3 Daijahaden: Mycket bra skrivet!
Det är väldigt naivt att tänka att ondska (eller godhet) är något som bara finns där i ett slags vakuum. Det är dagisnivå att tänka "vissa människor är dumma" och sedan slopa all vidare analys. Sanningen är att ideologier formar människor lika mycket som människor formar ideologier. De vi kallar "moderata" muslimer är helt enkelt mindre muslimska muslimer. Människor som även plockat upp andra tankesätt. Islam liksom andra auktoritära ideologier spelar på det sämsta i människan. Rädsla och maktlystnad. Det finns ingenting IS gör som inte tyrannen Mohammeds och hans trupper gjorde.
Inlägget är borttaget 2017-03-10 10:33 | #5
Inlägget är borttaget 2017-03-10 10:39 | #6
Inlägget är borttaget 2017-03-10 10:46 | #7
Inlägget är borttaget 2017-03-10 10:51 | #8
Inlägget är borttaget 2017-03-10 10:55 | #9
waf, Donator 2017-03-10 11:00 | #10
#3 Daijahaden: Haha svartvit bild.. jadu den togs ju inte för 500 år sedan precis.

För bara 50-100 år sedan såg kristendomen i väst väldigt annorlunda ut, det är jävligt nyligt ur religionernas perspektiv.

Jag håller med att de flesta muslimska länderr är på efterkälken i den liberala utvecklingen, men tror du underskattar hur fort utvecklingen kan gå, speciellt med internet osv.
Folk föds inte "onda", det är bara ideér som planteras av någon, det behövs ibland bara 1-2 generationer för att ställa om allt nästan.

Sen tycker jag att man ska kritisera idéerna, och inte döma en hel grupp efter centrala personligheter.
För du inser väl att precis som med dom kristna förut, så vågar inte liberala muslimer i alla länder stå för sina åsikter, utan att riskera sina liv och/eller sociala nätverk eller familj.

Och hela den MODERNA feministiska rörelsen är absolut inte baserat på lögner.
Jag är feminist och jag blundar inte för kvinnoförtrycket i den tredje världen.
Finns väldigt gott om oss, nu får ni ta och sluta blanda ihop feminister och femenazis.

Det är som att säga att alla SD:are är nazister... för att några kommunpolitiker och i SD:toppen uttryckt sådana åsikter.
Inlägget är borttaget 2017-03-10 11:10 | #11
Ranaki, Donator 2017-03-10 12:02 | #12
#3 Daijahaden: det är pga sådant jag kallar dig rasist.

#10 waf: shh, använd inte logik. hade det fungerat hade han inte ens haft sådana svart-vita åsikter
Rawsteel89, Donator 2017-03-10 12:13 | #13
#12 Ranaki: Alla som inte vurmar om islam och mångkultur är i dina ögon "rasister".
Du är f.ö. inte rätt person att prata om svart-vita åsikter.
Ranaki, Donator 2017-03-10 12:33 | #14
#13 Rawsteel89: Nej. Daijahaden förstår inte ens att det finns över 70 olika sekter / versioner av islam. När någon skriver att "70% av muslimer stödjer sharia" så har de fel, de flesta stödjer inte det.

Det är samma sak som katoliker och protestanter. Man kan inte helt enkelt generalisera alla. det är bara rasister som gör så.
Inlägget är borttaget 2017-03-10 12:51 | #15
Rawsteel89, Donator 2017-03-10 12:55 | #16
#14 Ranaki: Det finns en hel del intressanta undersökningar gällande sharia, nedan har du en.

http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-beliefs-about-sharia/

PS, din dubbelmoral är skrämmande, senast igår så satt du själv och drog alla över en och samma kam.
Inlägget är borttaget 2017-03-10 13:12 | #17
Ranaki, Donator 2017-03-10 13:22 | #18
#16 Rawsteel89: Som tidigare nämnt, du kan inte använda statistik om du inte förstår hur man ska använda den.
Exempelvis har sharia olika innebörder för sunni respektive shia muslimer.

"Moreover, Muslims around the globe have
differing understandings of what sharia means in practice." Sida 9

Här har du fulla rapporten: http://www.pewforum.org/files/2013/04/worlds-muslims-religion-politics-society-full-report.pdf

"Although many Muslims around the world say sharia should be the law of the land in their
country, the survey reveals divergent opinions about the precise application of Islamic law.14
Generally, supporters of sharia are most comfortable with its application in cases of family or
property disputes. In most regions, fewer favor other specific aspects of sharia, such as cutting
off the hands of thieves and executing people who convert from Islam to another faith." Sida 41

Jag skulle kolla upp hur de ens hittade informationen (de har bara mätt opinion, et är inte direkt vetenskapligt) och jag stötte på detta i sammanfattningen.

Så sluta med att överdriva och vinkla fakta till din egna rasistiska agenda.
zalkras, Donator 2017-03-10 13:29 | #19
Människor i största allmänhet generaliserar för mycket och har ett svart-vitt tänkande. Att säga att en grupp med religiösa, politiskt inriktade o.s.v är likadana grundat på de som hörs mest eller grundade rörelsen är naivt och får en att framstå som oinsatt.

Man kan använda olika ideologier och religioner för att rättfärdiga sitt handlande men det gör inte att alla tänker och tycker likadant. Det finns en anledning till att t.ex kristendomen, islam, socialism och liberalism har brutits ned i massor av olika fraktioner som inte sällan är motparter i en konflikt.
Ranaki, Donator 2017-03-10 13:41 | #20
#19 zalkras: är det däremot OK att slå en nazist?
zalkras, Donator 2017-03-10 14:02 | #21
#20 Ranaki: Vet inte riktigt hur det var relevant men nej. De flesta stämmer nog in i att det inte är OK att bruka våld på någon grundat enbart på dennes åsikter.
Daijahaden, Donator 2017-03-10 14:19 | #22
#14 Ranaki: Så jag är rasist? Detta trots att Islam inte är en ras, de människor jag pratar om tillhör samma ras som mig själv, och de generaliseringar jag gör inte ens är generaliseringar.

Förklara nu exakt vad jag sagt som är rasistiskt. Citera. Enligt ordet "rasists" officiella definition, inte din egen vridna selektiva version.

"Daijahaden förstår inte ens att det finns över 70 olika sekter / versioner av islam."

Nej det finns inte 70 olika versioner av Islam. Om jag personligen tror att gud är en svart homosexuell man, finns de då helt plötsligt en ny version av kristendomen eller?

Och hur är det relevant? Hur många av dem är fredliga? Hur många av dem styr länders politik och utveckling? När det kommer till olika Islamiska doktriner som styr länder så är det ett "race to the bottom" hej hallå Wahhabism. Den oas av moderata progressiva Islam som du försöker ge sken av EXISTERAR INTE!

Du skyddar dig genom: "Men det finns massa olika tolkningar av Sharia".

Ok ja det gör det. Hur många av dem är fredliga, moderata och progressiva då? Finns det någon tolkning av Sharia-lag som säger "kvinnor är lika mycket värda som män, och bögar är också människor?". Knappast. Du försöker ge sken utav en verklighet som ej existerar.

I de 5 länder med högst muslims befolkning (där de är i majoritet). Stödjer mer än 50% Sharia. Homosexualitet är olagligt och kvinnor underställda mannen, och stora minoriteter (ibland majoritet) är för dödsstraff för aposteri.

"När någon skriver att "70% av muslimer stödjer sharia" så har de fel, de flesta stödjer inte det."

1. Jag skrev aldrig 70%. Du gör en halmdocka.
2. "De flesta stödjer inte Sharia."

Jo det är exakt vad de gör, per definition. Det finns mer Muslimska länder där Sharia är del utav rättsprocessen än det finns länder oberoende av Sharia. Dömer du ifrån befolkningsmängd så bara ökar klyftan.

Förklara nu varför jag är rasist.
larry, Donator 2017-03-10 15:44 | #23
Oväntat att ni skulle nappa på Ranakis bete istället för att svara på de rationella inläggen (hint; #10 och #19). :^)
Inlägget är borttaget 2017-03-10 16:37 | #24
Rawsteel89, Donator 2017-03-10 16:39 | #25
#18 Ranaki: Överdriva och vinkla fakta? Var gjorde jag det? Jag länkade endast till en undersökning (av många) som visar att en majoritet faktiskt föredrar någon form av sharia, inget annat.
Och vad är min "rasistiska agenda"? När blev det rasism att vara emot eller kritisera en religion/ideologi?
bumblebee, Donator 2017-03-10 18:18 | #26
Assholes, extremister.. samma skit
Cutemikaela, Donator 2017-03-10 20:33 | #27
Alltid när man ser en länk som har ett 20-tal kommentarer vet man att trollet Ranaki är i farten igen xD
hkarolina, Donator 2017-03-10 22:52 | #28
Äntligen existenz, ni lägger in något som inte är rasistiskt eller antifeministiskt! :) TACK!
Brännvin2000, Donator 2017-03-10 23:43 | #29
Made in Rananakistan.
123231234 2017-03-11 22:48 | #30
#14 Ranaki: Ännu en gång visar du hur efterbliven du är.
"Man kan inte helt enkelt generalisera alla. det är bara rasister som gör så."
Du generaliserade precis rasister alltså gör det dig till en rasist?

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.010555 sekunder för 8 ninjor att ha ihjäl 28 samurajer!


Donera Mera! Ghoul