Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
bobbo202, Donator
Är detta någon typ av "Haha jag fick dig att läsa allting, Kappalol huheuhue" text skapad av en 15-åring?
TOHRU, Donator
#1 bobbo202: Nä, helt okej text. Värt att läsa.
Heekeez, Donator
Ganska lång, men definitivt värd att läsa oavsett om ditt nick är Ranaki eller om du tror att förintelsen aldrig skedde.
FireWaia, Donator
I like it. Ska tänka mig för oftare, jag går ju fan runt och svär dagligen för att fler inte gör det.
Göstav_Sötnows, Donator
Riktigt bra rekommenderas starkt! Handlar om människans svårigheter till att acceptera nya concept.
Att inte bli en skitkastande orangutang när folk pratar om olika synpunkter på olika grejer (sd, feminism, hbtq, veganer, piratkopiering, sport, vetenskap.. osv) ni känner nog igen er.
Coachzi, Donator
Nu när jag tänker efter så har nog fan Ranaki rätt ändå. jk
wqube, Donator
Kul att äntligen få en bra förklaring till varför vissa människor är så jävla militanta i sin tro om religion och feminism osv.
BBCBögKung, Donator
Skulle onekligen kunna vara en bra barnbok då man måste börja någonstans.
Mozq, Donator
Helt okej text, men ganska uppenbara grejer.
Ranaki, Donator
Har man pluggat marknadsföring, medielogik och/eller psykologi så är detta ingenting nytt. människor i västvärlden är fyllda med opinioner som definierar dem själva som individer och samhörighet i grupper. det är viktigt för mänsklig samhörighet.
Faktan i denna posten är välkänd. I stora grupper förvrängs däremot fakta över tid (vetenskapen bakom mandella-effekten), vilket gör att folk som inte är intresserade oftast faller för förvrängd information över tid. Det kan vi bland annat tacka marknadsföring, politik och människors minne som är kortvarig för. En person som vet mycket blir mindre påverkad av information som inte stämmer överens med dennes världssyn. Det är därför de flesta feminazis och högerextremister som står och skriker på varandra, oftast inte har en aning om mer än det de har fått information om. Problemet med detta ur ett sociologiskt perspektiv är att det är mycket lätt att manipulera en befolkning på bara ett decennium. Det räcker med en traumatiserade och tanke-uppretande upplevelse som utmanar din världssyn. 9/11 exempelvis var en sådan. Tack vare detta lyckades man skifta opinionen hos det amerikanska (och europeiska) folket till att demonisera muslimer, anfalla mellanöstern och säkra oljeressurser.
Ta detta i samband med att människor är sociala djur som följer individer (så kallade opinions-ledare) så har du en mix som är oerhört komplicerad att förutsäga.
Jag tycker detta är ett oerhört intressant mänskligt fenomen. I min profil finns det en youtube som behandlar samma ämne för den som är intresserad.
Ranaki, Donator
#11 Wrathborn771: folk på existenz måste läsa mer, kanske till och med läsa upp sina gymnasiebetyg och börja studera något. den bästa medicinen emot ignorans och dumhet är utbildning.
ORANGEtm, Donator
#12 Ranaki: Finns utbildade som är dum i huvudet
Ranaki, Donator
#13 ORANGEtm: är man dum i huvudet klarar man inte utbildningen helelr
Ranaki, Donator
#15 FireWaia: your're are lose
#16 Rawsteel89: kan du inte läsa några fler bloggar och ha dina känslor som bevis?
Inlägget är borttaget
FireWaia, Donator
#17 Ranaki: Aj min hjärna... Men menar du på allvar att utbildning på högskolenivå är direkt relaterat till intelligens i dagens samhälle?
ORANGEtm, Donator
#14 Ranaki: Dummaste jag hört. Detta gäller bara vissa skolor och utbildnigar
Rawsteel89, Donator
#17 Ranaki: Kan inte du lära dig vad källkritik är? Om en undersökning till t.ex. SCB länkas på en blogg (Tino's som jag antar att du tänker på), i ett FB inlägg, i en alternativ eller etablerad media är fullkomligt irrelevant.
Eller anser du att en sanning slutar att vara en sanning bara för att "fel" person levererar den?
PS, du är ett praktexemplar på att högutbildad inte är lika med hög intelligens, om du nu är det.
Tuggben, Surgubbe
Allt från Oatmeal är kungligt!
Lawliet, Donator
Låt bli med personangrepp tack. Man ska kunna föra diskussion utan att ifrågasätta personens intelligens i fråga.
Ranaki, Donator
#20 FireWaia: åtminstone:
utbildning > ingen utbildning
Sixblade, Donator
#10 Ranaki: Du tycker det är intressant men kan inte se det i dig själv uppenbarligen. Varför skulle du annars särskilja vissa grupper och inte prata om mänskligheten i stort.
Din text gav också information som gör det tydligt hur du fungerar. Du skrev: "Det är därför de flesta feminazis och högerextremister som står och skriker på varandra, oftast inte har en aning om mer än det de har fått information om".
Detta ger en klart och tydligt svar på varför du argumenterar som du gör, du antar helt enkelt saker. Dom flesta av oss antar inte saker utan utgår från information man har fått och inget mer. Detta har varit uppenbart länge för dom av oss som debatterar med dig då och då. Saker är så uppenbara och klara för dig och alla som inte ser det från din sida är trångsynta rasister.
Tonkaztorm, Donator
#25 Ranaki: Utbildning är överskattat.. Teoretiker utan någon verklighetsförankring är dom mest ineffektiva typerna av människor.. Om man kliver utanför teorins ramar dvs.
FireWaia, Donator
#25 Ranaki: Generellt sett inom specifikt område, ja. Men långt ifrån universell.
Freeyourmind, Donator
Spelar ingen roll vilken utbildning man har, finns idioter i alla klasser och både högutbildade och lågutbildade kan ha två helt olika åsikter och faktan i huvudet som motstrider varandra.
Det finns t.ex biologer som kan allt om evolutionen och dess bevis men samtidigt inte tror att det kan stämma för dom växte upp med kristendomen. Eller lärare som lär ut att jorden är några miljarder år gammal men samtidigt så tror dom privat att jorden är under tio tusen år gammal för så står det i bibeln.
Problemet är att folk hellre använder känslor istället för logik och något man lärt sig som liten är svårt att rubba hos en del. Folk kan inte acceptera att dom har haft fel om någonting i flera år så dom stänger in sig själva och fortsätter tro på detta för det känns bra och dom vill att det ska vara sant. Att vara självkritisk är det bästa redskap man kan ha och man ska kunna ändra sig samma sekund som man blir motbevisad, även om man har trott på det i 60 år.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
Gymnasie-psykologi, men likväl värt att påminna vissa om då de litar mer på textbilder än t.ex. mig.
FireWaia, Donator
#32 JohanSten: Älskar när det alltid ska komma in någon sakkunnig och nog minsann förklara för gemene man att detta är minsann allmänbildning, men en del får glömmer väl... *tar på en andra monokel*
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#33 FireWaia: Vad då "sakkunnig"? Det ÄR ju allmänbildning, fo helvede. Chill. Du behöver inte bli upprörd bara för att du eventuellt saknade den lilla detaljen; du lär ha andra.
Öh vänta, jag menar... "pfft, klart det alltid minsann ska komma någon som minsann ska ta ner någon annan från sina höga hästar minsann för här får man minsann inte sticka ut om det så gäller ren allmänbildning *drar på jantestrumpor*"
FireWaia, Donator
#34 JohanSten: Jag förstår konceptet kring detta ja, jag gillade dock hur de ramade in det. Jag är inte ett dugg upprörd, snarare ännu mer underhållen än jag var 10 minuter sen. (Och det är för övrigt inte allmänbildning någonstans.)
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#35 FireWaia: Det är så mycket allmänbildning att det är en film-kliché! :D "People fear what they don't understand", "I'm your father", "noooooooo", osv. Det är som att säga att Pi = 3.14 inte är allmänbildning.
FireWaia, Donator
#36 JohanSten: Att säga att fenomenet i sig är vardagligt gör ju inte förståelsen kring det till allmänbildning för det? Skulle nog säga att det är bra många fler som inte har koll på det än folk som har det.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|