Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Una, Donator
Fick rysningar när han började gå igång.
phantomcave, Donator
Är bara två minuter in i video men, eh... han påstår att ingen vit man satt sin fot i Afrika innan 1500-talet. Romarna och grekerna då? Var inte de vita européer?
Inlägget är borttaget
waf, Donator
Ska man riktigt hård-dra det så är vi ju alla från Afrika.
Vad jag tror så var det förmodligen den otroligt mödosamma resan bort, engång i tiden, som skapade resten av världens kulturer av att arbeta flitigare för att överleva, med alla utmaningar och sjukdomar, som en helt ny miljö förmodligen var för "stenålders"-människor. (ingen koll på när människor migrerade från Afrika)
Medans dom som stannade "hemma" i Afrika gjorde så för att det var bekvämare och tryggare rent mentalt
Och sen fick dom aldrig den respekten av omvärlden när dom "upptäcktes" och fastnat i den rollen ända sedan dess.
Människor har en tendens att agera efter andras förväntningar, både medvetet och omedvetet
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|