Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
fittcp, Donator
hennes hjärna är på samma våglängd som mina fjärtar.
Session13, Donator
Ungefär som när man frågar kvinnor:
Om du ska åka 11 mil, du kör 110km/h.
Hur lång tid tar resan?
Medgives, jag känner inga högutbildade kvinnor, inom matte.
Men detta är sånt man lär sig innan man fyllt 13.
Med detta sagt så är tjejer inte "dumma", men de ska inte sköta reseplaneringen eller säkerheten av egendomar.
fittcp, Donator
#3 Session13: Kan ju dock garantera dig att statistiskt sett så är det fler män som skulle misslyckas med att räkna ut det där än kvinnor.
wqube, Donator
#4 fittcp: Tror du det? Av de jag känner kan jag garantera att fler män än kvinnor skulle klara det...
finnen1, Donator
#4 fittcp: Årets skämt.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
En dum kvinna är alla kvinnor, en dum man är undantaget... =') Ska vi ta den där om alla farliga sliddjur i trafiken också, där nästan alla olyckor orsakas av män?
Una, Donator
#7 JohanSten: Sliddjur lol
waf, Donator
Hon måste ju ha varit full eller påverkad på annat vis
Addemaan, Donator
kvinnor orsakar i snitt 109 dödsolyckor per år jämfört med männen som orsakar 609 dödsolyckor. WOW! vilken skillnad.... Män måste va hur jävla kassa som helst. Njaaa. inte riktigt. Då män kör DUBBELT så mycket som kvinnor och inte nog med det utan 20% fler män har B körtkort än kvinnor. Så skulle män köra lika lite som kvinnor och samma antal män ha körkort som kvinnor, så skulle det se ut såhär 109 för kvnnor och 255,5 för män. Självklart fortsatt överpresentation av män, men en betydligt mindre sådan. Man kan inte bara räkna resultaten utan man måste räkna procentuellt annars är det fel. Tack för mig.
Mariela, Donator
#10 Addemaan: Japp. Så alltså är män sämre än hälften så bra som vad kvinnor är på att köra bil, då 255 män vs 109 kvinnor är ca 70/30%.
#3 Session13: Kvinnohat kallas din kommentar för.
intekvn, Donator
#10 Addemaan: 263 omkom förra året i trafiken. 259 2015..
Inlägget är borttaget
diakai, Donator
Anledningen till att män krockar eller kör av vägen är ju för att kvinnor och gamla personer inte kan köra. Att ligga i 55 på 70-väg gör ju att man blir förbannad. Kör om där det är farligt för man är så förbannad och sen pekar finger och stirrar i backspegeln. Kan väl knappats räknas in i statistiken att de är "mannen" som orsakade den olyckan.
Session13, Donator
#11 Mariela: kränkt?
Hur lång tid tar det att åka 25 mil om man kör 50 km/h?
Var ärlig och fråga inte en vän.
t4rd, Donator
#15 Session13: Menar du att det ska vara svårt att räkna ut hur många timmar det tar, när det tar 1 timme att köra 5 mil i 50km/h?!
FlaXoR, Donator
#14 diakai: Exakt min tes också! Tror alldeles oavsett ifall mannen är enligt lag vållande i en olycka, så är det ändå kvinnan så gjort något för att olyckan skulle uppstå överhuvudtaget. Inget illa emot kvinnor, men 90% kan fan inte köra bil..
Session13, Donator
#16 t4rd: nej, jag menar att många kvinnor har svårt för enkel men applicerad matte.
RipSovjet, Donator
#7 JohanSten: För bra för att ta emot en biobiljett, står fett över alla. Riddaren på den vita PKhästen
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#19 RipSovjet: Antifeminister får bara ligga för lite. En hink sand i byxan kommer inte hjälpa.
Inlägget är borttaget
jägarn, Donator
#21 JohanSten: Nej det är klart alla får inte ligga lika mycket som Soran och Virtanen "asg"!
Detta är ungefär som kvinnor inom politiken
Lawliet, Donator
Fördomar mot kvinnor på existenz alltså...
#18 Session13: Som du själv nämner baserar du din fakta på personlig erfarenhet. I själva verket är det nämligen så att kvinnor generellt är högre utbildade än män samt har bättre betyg i skolan :)
Ditt påstående om att "många kvinnor har svårt för enkel men applicerad matte" stämmer (det finns säkert många) men generellt är kvinnor smartare/bättre än män i skolan including matte.
diakai, Donator
#17 FlaXoR: De är klippet jag råkade se nu är precis vad jag menar :)
https://youtu.be/dsqJoSOHKkE?t=223
Om och när de smäller så är de ju inte han som kör med kameran som hör fel! :)
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|