Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Polisen om den nya mobillagen Tillbaka
Kommentarer 19 kommentarer, 6373 klick.

Raderar...
salledj, Donator 2018-01-23 02:21 | #1
Det är bra! Brukar själv ha telefonen i handen men man vet ju att det kanske inte är det smartaste :P
koinioma, Donator 2018-01-23 06:57 | #2
Kanske man får användning utav voicecommand som man använt 1 gång sen man köpte bilen. då en ful hållare inte kommer in i min bil.
Fest4ever, Donator 2018-01-23 07:39 | #3
Detta betyder alltså att man kan få böter om man håller mobilen mot örat i form av ett samtal?
sadjeppe, Donator 2018-01-23 08:03 | #4
#3 Fest4ever: Ja. Men om man ska tolka hans sista svar som handlade om "hållare", så skulle man eventuellt kunna komma undan om du höll mobilen mellan örat och "axeln" (så som man kan göra ibland när man behöver båda händerna fria). Men vill du vara säker på att slippa böter och liknande så är det en handsfree som gäller från 1 feb.
Fest4ever, Donator 2018-01-23 08:28 | #5
#4 sadjeppe: Tycker detta låter väldigt bra! Arbetar som maskinförare och kör mkt yrkestrafik så för mig är det ett måste att ha handsfree (Peltorkåpor) för att kunna fokusera på arbetet samt hålla koll på alla som sitter med mobilen upptryckt i nyllet;)
willeyyy, Donator 2018-01-23 10:15 | #6
Finns risk att alla har den vid växelspaken och sneglar ner dit istället. Bra att dom blir hårdare med det iaf.
Krysset, Donator 2018-01-23 10:27 | #7
Fattar inte vad problemet med ett headset/handsfree är? Sen att du ska skriva sms och sånt då ska du bara ha en tjäftsmäll pga dumhet!
fieldmouse, Donator 2018-01-23 11:39 | #8
#3 Fest4ever: Inte om du håller den på plats med foten istället för handen.
Korkad regel. Telefonen är ju ännu farligare att använda i en hållare, och krångla med blåtand och handsfreesystem när det ringer är ju helt fantastiskt.
Fest4ever, Donator 2018-01-23 12:05 | #9
#8 fieldmouse: Vet inte vad hur har för erfarenhet av hållare eller blåtand. Men jag kopplar då ihop blåtand med handsfree innan jag börjar köra, inte under färd. Krångel? Vet du vad du pratar om? Klart att det kanske funkar sämre om du köper nån billig kina-skit. Köper du en vettig handsfree så ska du se att de ofta räcker med 1 knapptryckning mot örat så har du svarat. Om man har en nyare bil med möjlighet till blåtand räcker det med en knapptryckning på ratten så har du svarat. Många olyckor kan undvikas om folk ger fan i mobilen när dom kör bil.
Förklara för mig hur det är viktigare att kolla telefonen när du kör bil ist för att ha uppmärksamhet i trafiken.
fieldmouse, Donator 2018-01-23 12:46 | #10
#9 Fest4ever: Blåtand har jag alltid avstängt på telefonen, drar för mycket batteri. Ringer väääldigt sällan i mobilen så tänker ju inte starta blåtanden varje gång jag sätter mig i bilen. Jag har dessutom inte handsfree i någon av mina bilar, då jag föredrar bilar av det något äldre slaget =)
Jag har aldrig påstått att det är viktigare att kolla telefonen än att ha uppmärksamhet i trafiken. Jag påstår att min uppmärksamhet är aldeles utmärkt oavsett om jag kör en bil med handsfree eller håller mobilen mot örat. Att skriva och läsa på telefonen när man kör är ju dock farligt, tyvärr gör man det ibland ändå, det går av bara farten.
Förklara för mig hur det är bättre att ha handen på växelspaken eller armstödet än mot örat? (För ingen har båda händer på ratten, utom när man nyss fyllt 18 och fått körkort kanske)
mattehallik, Donator 2018-01-23 13:23 | #11
Perfekt timing att jag köpte min smartwatch nyligen så jag kan ta samtal via den och använda röstkommandon då, trodde den funktionen skulle bli överflödig.
baerfis, Donator 2018-01-23 13:31 | #12
"Sedan tidigare finns reglerat i Trafikförordningen (1998:1276) att föraren vid färd på väg endast får använda mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning om det inte påverkar körningen på ett trafikfarligt sätt. Från och med den 1 februari 2018 är det en skärpning av bestämmelserna i Trafikförordningen (2017:1284) som innebär att du inte får använda din mobil när du kör om du håller den i handen. Förbudet gäller också annan kommunikationsutrustning som hålls i handen. Det gäller när du kör bil, motorcykel, moped, buss eller lastbil. Den som bryter mot denna bestämmelse kan dömas till penningböter."

- Trafikverket
sadjeppe, Donator 2018-01-23 13:43 | #13
#10 fieldmouse: Att din uppmärksamhet är alldeles "utmärkt" oavsett om du använder handsfree eller håller i mobilen är enligt forskning fel. Att du skulle vara ett undantag från dem som testats i denna studie har jag svårt att föreställa mig. Däremot så visar forskning på att det inte är någon skillnad i att använda handsfree jämfört med att hålla i mobilen, då det är samtalet i sig som visat sig påverka körförmågan och uppmärksamheten.

Källa: Strayer, D. L., & Johnston, W. A. (2001). Driven to distraction: Dual-task studies of simulated driving and conversing on a cellular phone. Psychological Science, 12, 462-466.
Fest4ever, Donator 2018-01-23 15:04 | #14
#10 fieldmouse: Alla är vi olika. Men du kommer aldrig kunna övertyga mig om att du kör lika bra,säkert och uppmärksamt med en mobil i handen.
Exempel. Hur ska du som kör gamla bilar med manuell växellåda kunna växla på ett säkert sätt när du har en mobil i näven? Reagerar du lika fort på plötsliga händelser i trafiken med en mobil i handen?
Inlägget är borttaget 2018-01-23 15:19 | #15
Youporn, Donator 2018-01-23 15:20 | #16
#7 Krysset: Hoppas du inte var allvarlig med den där stavningen
Tomcat13, Donator 2018-01-23 19:15 | #17
Så då klarar vi oss taxichaufförer som måste trycka på en pekplatta stup i kvarten.. Känns ändå rätt skönt.
Gibblo, Donator 2018-01-23 19:59 | #18
#7 Krysset: Har du aldrig skrivit ett sms som förare under färd? Om ditt svar blir jo, så ge dig själv en fet käftsmäll.
FireWaia, Donator 2018-01-23 23:43 | #19
#10 fieldmouse: Och all forskning (verkligen all) säger att du har fel. Så du kanske helt enkelt bara har fel? Den extrema möjligheten existerar ju?

De som är emot denna lagen har absolut inte ett skit att komma med mer än "Men jag vill bete mig som ett rövhål, låt mig."

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.020815 sekunder för 6 ninjor att ha ihjäl 19 samurajer!


Donera Mera! Ghoul