Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Donald Trump vill införa dödsstraff för knarklangare Tillbaka
Kommentarer 16 kommentarer, 4405 klick.

Raderar...
Göstav_Sötnows, Donator 2018-03-21 03:15 | #1
nice
Ranaki, Donator 2018-03-21 07:27 | #2
Hahaha
N?"men Hillary hade varit värre"
irre, Donator 2018-03-21 07:57 | #3
Opioidepidemin är ju orsakat av ansvarslösa läkare.. Trump kommer köra hela världen ner i graven
Ranaki, Donator 2018-03-21 09:36 | #4
#3 irre: enligt trumps alternativa faktakällor är det säkert Mexiko som orsakar epidemin. och parisavtalet har säkert lett till högre narkotikamussbruk i USA, tack Obama.
Shawaam, Donator 2018-03-21 10:11 | #5
Varför inte? Bara inte knarkare åker med på det hela, de behöver ju hjälp, men knarklangare bryr jag mig inte om.
Roger, Admin, EgenTitel100kr 2018-03-21 11:25 | #6
#3 irre: Precis.
Sätter dem på tunga mediciner, sen låter dem få käka höga doser i flera månader för att sedan en dag avbryta behandlingen utan någon form av nedtrappning, kvar har du en människa som är totalt narkoman och därmed måste uppsöka langare.
Känns inte riktigt som att langarna är roten till problemet i detta läge, de ser bara sin chans som de alltid gjort.
Session13, Donator 2018-03-21 14:03 | #7
Inför dödsstraff för de som tvättar knarkpengarna på samma gång.
Daijahaden, Donator 2018-03-21 14:20 | #8
#2 Ranaki: Ja förmodligen. Skönt att se dig på samma sida för en gång skull.
bingoberra, Donator 2018-03-21 16:00 | #9
#3 irre: Det finns en dokumentär på SVTplay som heter "heroinstaden" där journalisten pratar med en massa knarkare. Nu minns jag inte exakt men har för mig att mer eller mindre alla medverkande började med smärtlindring, och gick sedan cold turkey efter att det påvisat för läkaren att de känt att de börjat bli beroende (dvs slutade tvärt på läkarens inrådan). Är det en helt annan läkaretik i USA eller vad är skillnaden? Såklart blir folk beroende även i Sverige, men det verkar vara totalt kaos borta i staterna.
Mozq, Donator 2018-03-21 17:01 | #10
Kina har dödsstraff på handel av narkotika, är Kina fritt från droger? Nä.. Högre risk innebär bara mindre konkurrens, vilket gör att det finns mer pengar att tjäna på det.
Gambiafarfar, Donator 2018-03-21 20:54 | #11
#9 bingoberra: Jag såg en dokumentär, "Oxyana" heter den. Inte helt säker på att det är från denna jag fick reda på det, men here goes: läkemedelsbolagen, de som tillverkar opiaterna, har ju säljare, precis som många företag. Inget ont i det, men (jag tror det var såhär det berättades ungefär) säg att en "säljare" tar kontakt med en läkare. Han säger typ, "ja, kan du skriva ut detta till 50 personer, så kan ju du kanske låna företagsvillan i Cabo ett par veckor för dig och din familj, inga problem."

Det är alltså mutor, sällan i rena pengar utan snarare förmåner, gåvor (bilar/klockor/resor). Så för att svara på din fråga: nej, det finns väldigt lite etik i läkarkåren i USA.
RipSovjet, Donator 2018-03-21 21:35 | #12
hoppas det inte gäller Stitches isånna fall!
Dunderhoken, Donator 2018-03-22 08:37 | #13
Hmmm... Kolla på hur det gick för Portugal när dom 2001 avskaffade straff för droger. Har det gått åt helvete för dom? NÄÄÄ precis!
diakai, Donator 2018-03-22 17:33 | #14
Skjut alla som inte gör som staten vill. De är enklast så
ah3ad, Donator 2018-03-23 01:45 | #15
Jag själv äter Oxycontin dagligen sedan nästan 6 år nu efter ett diskbråck och steloperation som inte läkt som det ska. Har nog varit hos samtliga smärtspecialister i Stockholm för att få hjälp med den tidvis olidliga smärtan jag har utan att behöva starka smärtstillande, men det slutar alltid på samma sätt; "Tyvärr finns det inget mer vi kan göra än att försöka hålla dig något sånär smärtlindrad med hjälp av smärtstillande mediciner!"
Har testat i stort sätt alla läkemedel som existerar i Sverige, men Oxycontin är det som fungerar bäst utan någon som helst konkurens! Har dock gått ner från 250mg/dag till nu 80mg/dag på eget bevåg, men det är jävligt deppigt att vara så beroende av en medicin för att kunna fungera som make/pappa/anställd!
Det enda som kvarstår att testa är THC, men medicinskt är det så galet dyrt, och jag har ingen större lust att köpa Cannabis och ständigt vara på vakt efter polis!

Men för att gå mer ontopic, så tror jag en stor del av problemet i USA också beror på att de inte har ett nationellt system för recept uttag. Du kan ju ta ditt recept, gå till apotek 1, sedan gå vidare till apotek 2 osv!
Plus det som tidigare nämnt, mutor från läkemedelsföretagen. Detta fungerar ju också extremt bra med tanke på hur stor del av sjukvården i USA som är privatiserad!
irre, Donator 2018-03-26 10:20 | #16
Roger #6: Händer i Sverige också. Fick concerta ett år, efterblivna problem med remiss uppstod när jag flyttade. Försökte verkligen allt för att få nytt recept men det gick inte. Blev alkoliserad ett par månader.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.008346 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 17 samurajer!


Donera Mera! Ghoul