Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
extol, Donator
Fan vad han smällde i huvudet gött när han gick in i mål
kalas-pringlan, Donator
Någon som kan berätta hur man bedömmer handikappade under paralympics? Borde inte det skilja sig sjukt stort från handikapp till handikapp - till exempel den ena snubben hade missbildade ben medan någon inte ens hade armar. Borde det inte vara mycket lättare för någon som har en "lindrigare" handikapp?
kangas, Donator
#2 kalas-pringlan: Deras funktionsnedsättningar blir utvärderade på en skala, så får man tävla därefter.
diakai, Donator
Får man nått typ av handikapp som i golf?
smiL, Donator
#4 diakai: Handikappet har man redan när man kommer med i tävlingen. Annars får man inte ens vara med.
Zixzig, Donator
#2 kalas-pringlan: #3 kangas:
Det beror på vilken gren det är, tex curling, hockey finns det bara en variant det är det sedan lika för alla oavsett hur svårt handikapp man har.
I skidor, både utför, längd och skytte finns det dels olika kategorier (amputerade, synskadade, några mer som jag inte kommer på just nu) samt att i varje kategori får varje åkare en procentsats där de som bedöms som minst handikappade får 100% och ju svårare handikapp desto lägre procentsats, procentsatsen påverkar sedan hur snabbt din tid går så har man 75% går klockan långsammare än om du har 95%.
Detta för oss som tittar på tv givetvis, tiden rent fysiskt för åkarna är samma men man räknar sedan om det för att det ska bli rättvist.
I simning har man däremot inte procentsatsen inom varje grupp och jag tror rent generellt att det är ovanligare inom sommarparalympics, där har man istället bara den första indelningen med synskadade, amputerade osv men i varje kategori tävlar alla handikappade mot varandra utan handikapp.
victims, Donator
när de kommer till basket så finns de poängsystem så alla som är med i laget får en poäng utifrån handikapp typ amputerat foten så är man en fyra och är man förlamad från bröstet och neråt så är man en etta och med alla i laget på planen så ska man vara under 14 poäng har jag för mig...
smiL, Donator
#7 lilljansson: Kobe Bryant+massa grönsaker? =)
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|