Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Pimpstar, Donator
Strålningen kan väl skada honom ändå oavsett mask eller inte? Sitter ju ner på ställen med shorts..
Svennisfan, Donator
vet inte hur mkt strålning det handlar om, men eftersom det fortfarande är evakuerat är det säkert jämförbart med att få konstant röntgen medans en är där. Masken hjälper dock att minska skräpet som andas in, troligen är allt damm aningen radioaktivt och det vore extra illa att andas in eftersom en andel av det stannar kvar i näsa/hals/lungor.
Charlesz, Donator
Den strålning som finns runt omkring honom kallas partikelstrålning (alfastrålning) och är avsevärt mycket svagare än strålningen som uppstår vid kärnklyvning. Alfastrålning tränger knappt igenom huden på en människa (värre om du andas in det ofc) medan gammastrålning, det som utsöndras vid sönderfall, tränger igenom flera centimeter stål. Se det som en röntgenundersökning x 1000
davythedog, Donator
#1 Pimpstar: det är mkt farligare att gå runt i tensta med filmkamera
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|