Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Mr.Wrong, Donator
Okej vi tar det igen. I Falkenberg saknades inte SDs partivalsedlar. Det som saknades var personvalsedlar, de man har för att lägga röster på enstaka personer inom SD.
De som nu besökte vallokalen i onsdags mellan kl 8-11, och nu inser att de glömde att rösta på ett namn kan nu göra det på valdagen. Inte perfekt men det är det här vi har kommit till i Sverige. Detta är våra demokratiproblem.
Hur många bryr sig ens om att personrösta? Saknas personvalsedlar är det bara att skriva namnet på partivalsedeln. Kan även använda blanka valsedlar för detta.
Svenskar blir bara dummare och dummare känns det som.
Muffinsz, Donator
#1 Mr.Wrong: Om det var V's eller F!'s valsedlar som saknades, så skulle det låta annaorlunda, du skulle gnälla som fan. Problemet är ju, att det är folk som arbetar med att samordna valet, som råkat "glömma" just SD's valsedlar, folk som MÅSTE kunna vara objektiva för att skydda den demokratiska processen.
isblock, Donator
#1 Mr.Wrong: Inte helt rätt där du.
Du kan inte personrösta på en blank valsedel.
Valldabo, Donator
#1 Mr.Wrong: Varför så kränkt för?
Derkaderb, Donator
#1 Läs på innan du anklagar folk för att vara dummare än dig själv.
Pimpstar, Donator
Det var väl även i en annan kommun där man hade "råkat" slänga 1-2 lådor med SD:s valsedlar...
Mr.Wrong, Donator
#2 Muffinsz: FI och V kommer jag aldrig rösta på så varför skulle de ha något med det här att göra?
Återigen det va personvalsedlarna som saknades inte partivalsedlarna. Du kommer bara med påståenden nu. Har du några bevis för att man glömde dessa med flit?
#3 isblock: ehh jo..
"Du kan skriva till namn på en namnvalsedel, en partivalsedel eller en blank valsedel. På den blanka valsedeln måste du också skriva partinamnet." -Valmydigheten.
https://www.val.se/svenska-valsystemet/valsedlar-och-personrosta/rosta-pa-parti-och-person.html
#4 Valldabo: Långt ifrån kränkt. Bara mån om att Sverige inte ska förfalla.
#5 Derkaderb: Vad är fel då?
Lite det här jag menar med dummare och dummare. "du kritiserar något som har med SD att göra, du måste va vänster." Jag är en realist och ser bara saken för va det är, en bagatell. Visst det är en miss men långt ifrån allvarlig påverkan på valet. Personer som hade varit pålästa om SDs politik och vilka namn som fanns på listan hade kunnat rösta ändå utan problem.
Om det finns bevis för att detta skedde pga någons illvilja skall denna person/personer förbjudas att arbeta med val och vallokaler igen.
tjackalle, Donator
#4 Valldabo: Vet du vad kränkt betyder?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|