Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Hur mycket anställda hackare kan tjäna på ett jobb Tillbaka
Kommentarer 3 kommentarer, 9367 klick.

Raderar...
crabb_gangsta, Donator 2018-09-28 01:29 | #1
vart lär man sig för att bli hacker ?
Hellba, Donator 2018-09-28 02:58 | #2
#1 crabb_gangsta: På en hemlig sida, inte allt för många som vet om hur man tar sig dit. Skulle du mot förmodan lyckas, så får du gärna höra av dig till mig via brevduva.
Pattalutt, Donator 2018-09-28 18:58 | #3
#1 crabb_gangsta: Jag vet inte ifall du är seriös eller inte, men du får ett halvdant svar.

Först och främst så är begreppet hacker väldigt brett. Finns väldigt många nischar och du måste kunna ett par av dem väldigt bra. Inte nödvändigtvis exakt hur det fungerar, utan hur det fungerar för att förstå vart man kan leta hål som man kan ta sig igenom.

I denna video så var det inte så mkt klassisk hackning, utan att bryta sig in genom att veta svagheterna i dörrar (veta hur dörrar fungerar) då keylogger kan köpas billigt och installeras lätt. Samma sak appliceras med datorer, men på ett annat plan.

Mitt tips är för dig är att fokusera på att lära dig generellt hur datorer/internet fungerar. Du måste veta i grunden hur saker fungerar för att kunna "think outside the box". Lär dig exakt vad som händer när du gör ett anrop till en hemsida, vilka protokoll används? Hur kan du förstöra alt. förhindra att denna kedja lyckas?

Ett exempel är följande video, som är sen länge tillbaka patchat. Men ger dig en idé om hur man vet hur saker fungerar och försöker hitta knep för att få det att agera annorlunda eller utnyttja det.
https://www.youtube.com/watch?v=XiFkyR35v2Y

Däremot måste nog ett starkt intresse finnas för att man ska nöta sig igenom allt, då detta är inget man lär sig på ett år.

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.005128 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 4 samurajer!


Donera Mera! Ghoul