Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Bild   Gripande bild och historia från Sudan! Tillbaka
Kommentarer 4 kommentarer, 7699 klick.

Raderar...
maggenat0r, Donator 2018-11-29 09:45 | #1
Fast, sånt här är inte gripande för existenz användarbas. Det är ju barnets fel att hon växt upp i ett fattigt land, am i right?
Muffinsz, Donator 2018-11-29 13:35 | #2
#1 maggenat0r: Nej, inte hennes fel alls. Där är de flesta nog överrens. Där åsikterna går isär, är hurivida det är vårat problem. X antal miljarder människor lever i/med fattigdom/misär/svält/konflikt/krig.
Är det vårat problem att "laga" hela jävla planeten? Hur ska det gå till? Är det ens ett realistiskt mål? Det finns så många frågor och duskutioner att ta. Problemet är att ingen vänsterbliven människa vill diskutera realism. Deras lösning verkar vara 100% vidöppna gränser, alla som vill ska få komma hit. Och alla som inte håller med är "rasister".
maggenat0r, Donator 2018-11-29 15:53 | #3
#3 Det är iofs västvärlden som koloniserat Afrika och aktivt hållt nere deras egna utveckling som till stor del är varför de är fattiga idag. I Afrikas mening handlar det mer om att restorera det man förstört än att rädda.
kempy, Donator 2018-12-01 13:47 | #4
#3 maggenat0r: Prova och använd pilen efter namnet så slipper du svara dig själv :)

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.006736 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 5 samurajer!


Donera Mera! Ghoul