Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Muffinsz, Donator
Men om jag inte vill ladda hem en .pdf fil då?
motherbrain, Donator
Ekonomin som varit senaste åren och planerade ser ok ut dock:
https://www.regeringen.se/sveriges-regering/finansdepartementet/statens-budget/statens-budget-i-siffror/
Shawaam, Donator
Men vänsterfolken här på Existenz ylade ju om att det gick bra för Sveriges ekonomi? Vafalls? Hade de fel?!
Sanctuary, Finansfjant
#4 Shawaam: Alla vet ju att om vi inte hade invandring så skulle Sverige vara en supermakt.
F.ö. så är vår exportekonomi hyffsat stark. Det är tråkigt för dem som ska ut och resa dock.
Criticalm, Donator
#5 Sanctuary: Nej. Men invandringen är en bekostnad och varenda minskning av bekostnader ger pengar till att förbättra vårat eget land.
butch87, Donator
#4 Shawaam: Ja ekonomin krymper ju inte utan tillväxten avtar vilket INTE är samma sak :D Och det är för svårt för oss att förstå sånna grejer..!
Shawaam, Donator
#7 butch87: Vad händer dock om den fortsätter så? :) Har du tänkt så långt ännu?
Sanctuary, Finansfjant
#8 Shawaam: Tredjederivatan alltså... ökningstakten på inflationstillväxten minskar. Det som händer är att ekonomin stannar av.
#6 Criticalm: Japp, typ pensioner och dylikt. Argumentet hade ju varit minskad invandring = lägre skatter. Minskad invandring och samma skattetryck är knappast en förbättring.
Gudalik, Donator
#4 Shawaam: #6 Criticalm: Innan var det bögarnas fel, nu invandrarnas. Att Sveriges enkonomiska utveckling avtar är helt naturligt, ekonomin går i vågor och har alltid gjort det.
Invandrare har noll inflytade över hur det går på börsen.
Dementia, Donator
#10 Gudalik: Börsen? Ibland ska man helt enkelt inte yttra sig om saker man inte förstår.
Börsen återspeglar mer ekonomin än vad den styr den. Samt i många fall så kan man förutse nedgångar i förväg.
Problemet med svensk ekonomi är att vi har skapat en "högkonjunktur" pga av en extrem penningpolitik vilket som nu börjar slå tillbaka utan några som helst möjligheter att stoppa den.
Sen angående invandring så säger det väl sig att fler människor utanför arbetsmarknaden i ett land med höga bidrag skapar stora kostnader.
Gudalik, Donator
#11 Dementia: Sant är inte särskillt insatt.
Men spekulationer och värderingar på börsen har väll ändå äckligt mycket inflytande på ekonomin. Det finns en stor distans mellan hur en ekonomi värderas och hur mycket den faktiskt är värd. Värderingen på börsen är det som räknas och det är väl därmed börsen som styr mest? Systemet är fuckt vilket vi sett gång på gång?
Klart att invandring skapar stora kostnader men köper verkligen inte att det skulle vara en markant orsak till nedgången av svenska ekonomin, det går som sagt i vågor.
Pew_Pew_You, Donatorr
#12 Gudalik: Precis, vågor. Ekonomin är som en sinuskurva,
(dvs ingen förstår sig på den)
butch87, Donator
#8 Shawaam: Försökte vara ironisk. Att tillväxten minskar innebär faktiskt att ekonomin "krymper". Det skall väl inte behöva gå till deflation innan man erkänner att det går dåligt.
#12 Gudalik: Börsen reflekterar den faktiska ekonomin + framtidsförväntningar. Alltså i högkonjunktur med höga förväntningar blåser börsen upp för att vid (eller innan) lågkonjunktur krascha ned till värden mer nära den underliggande tillgångens reella värde.
Börsen påverkas inte nämnvärt av hur det går för staten, dock kommer näringslivet drabbas när det börjar bli dags att betala för allt slöseri och då kommer marknaden reagera gissar jag..
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|