Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
djflashback, Donator
Bara anmälningsbenägenheten som ökat. Hade inte butiksbiträdet anmält det hade det ju aldrig hänt :) :) :) :) :) :) :) :) ): ): : )) :) ):) ): ):)
Pew_Pew_You, Donatorr
Too be fair, hade jag haft fikabröd i handen och någon försökte ta det ifrån mig så hade jag nog också dragit vapen.
novakk, Donator
Ännu en som inte fattat att Sverige aldrig varit tryggare!
Zoddie, Donator
Vänta nu grabbar, snart kommer johansten och/eller ranaki och förklarar att det bara är socioekonomiska faktorer! :)
Valldabo, Donator
Fan Kalle! Måste du skämma ut landet...
butch87, Donator
Att det ens finns poliser som försöker längre..
brutefish, Donator
när snuten måste sitta och be skurkarna att lugna ner sig, då har man förlorat.
varför inte köra new york-modellen och köpenhamnsmodellen som har fungerat? nah, risken finns ju att någon blir ledsen.
Tankarn12, Donator
#4 Zoddie: Mm jag sitter o väntar på att dom där jubel idioterna till kommunister glider in med sin briljanta intelligens.
bobbo202, Donator
#7 brutefish: Vad är det för modeller?
Ranaki, Donator
#4 Zoddie: det är bara socioekonomiska faktorer. eller skulle du säga att det enbart har att göra med ras eller islam?
Om du konverterar till islam idag så springer du och rånar närmaste butik en timme senare.
fatrak, Donator
#11 Ranaki: det har med pissig uppfostran att göra vilket verkar vara väldigt vanligt med folk från vissa delar av världen. Tror inte det är någon som tror att det är själva färgen på huden som är det som avgör...Kalla det fan inte socioekonomiska faktorer för då skulle inte sexualbrotten vara högre i dom kretsarna
Hoolmaren, Donator
#11 Ranaki: Det har att göra med invandring och att vi inte klarar av att ta hand om människorna som kommer hit, och att många av dem får ett bra mycket sämre liv att att ha blivit hit lurade
brutefish, Donator
#9 bobbo202: finns mängder att läsa, men här är det en svensk domare som bryter ner modellen (även singapore) och även som lekman så fattar man ju direkt att en sådan gör skillnad.
https://kvartal.se/artiklar/lar-av-singapore-och-manhattan-utan-drakoniska-straff/
Inlägget är borttaget
Conrid, Donator
#4 Zoddie: Hm, så i en bekymmersfri ekonomi skulle det fortfarande rånas butiker på grund av....?
#12 fatrak: Ja, säkert föräldrarnas fel. Skulle hellre slå ett slag för kultur i sin helhet, men då kan jag säga dig att vi lever i en riktigt liten bubbla här i Norden. Ingen av er hade överlevt fanimej en sekund i USA, Indien eller bara nere i Polen för den delen.
Såklart man ska sträva efter utopi, men att tro att resten av världen skakar hand och ber om lov innan du blir rånbögmördad är ju fullkomligt naivt.
Dålig uppfostran, nja. Det handlar mer om att ingen av er glin har fått uppleva den faktiska vida världen sen ni föddes, så jag är inte förundrad över det faktum att ni står med hakan i golvet när den väl kom till dörren...
Shawaam, Donator
#17 Conrid: Även i en bekymmersfri ekonomi så sker snatteri, stölder och rån. En del gör det för att de tycker om adrenalinkicken (speciellt vanligt med snatteri), en del gör det för att de inte har råd med en tv eller gud vet vad även om de har ordentligt med mat på bordet, osvosv.
Folk är giriga. Och att snatta fikabröd har INGET med socioekonomiska faktorer att göra, det är enbart girighet/glupskhet. Hade ungarna stulit pasta, bröd eller vad som helst som faktiskt är mat så hade jag instämt med att de bara försökt att överleva.
Ranaki, Donator
#12 fatrak: ja, det har det. För det mesta brukar pissiga föräldrar befinna sig i dåliga socioekonomiska förhållanden.
#16 Sketcher: mer accurate än "det är pga religionen"
#13 Hoolmaren: det är literally definitionen av dåliga socioekonomiska förhållanden. Vad trodde du det var?
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
waf, Donator
#12 fatrak: Tror att religionen kan vara anledningen till överrepresentation för sexualbrotten.
En religion som skär av pojkar förhuden och säger att runka är en döds-synd och som gör klass-skillnader mellan könen.. tror fan dom får blue-balls beyond vad vi är vana vid och frustrerade med kvinnor som är självständiga.
bara mina egna teorier här med lite fakta inblandat... men religiösa människor överlag är överrepresenterade i sexualbrott, inavel och ungdoms-gradiviteter.
Tror inte folk föds mer eller mindre onda automatiskt (men få undantag som vissa psykopater), pga av ras. Idéer formar oss.
Och idéer går att ändra, även om det kan vara svårt ibland med folk som blivit indoktrinerade som barn.
Och iaf jag, tycker inte att det är något bra med att låta problemet växa på avstånd, tills det tar över hela världen, eller startar kärnvapenkrig.
Vi behöver bli fler som är och blir sekulariserade, för en stabiliserad framtid globalt.
Men folk verkar tro att våra ritade gränser skyddar oss mot all global illvilja, som vi trodde att ett täcke skulle skydda mot mördare/inbortstjuvar, som barn.
gal1, Donator
#25 waf: Gillar liknelsen med täcket
Mozq, Donator
#11 Ranaki: Hudfärg spelar ingen roll men kultur och tro gör dock. Islam = superaids.
Ranaki, Donator
#27 Mozq: så om du konverterar till islam så blir du superaids?
Session13, Donator
#28 Ranaki: Om man väljer att konvertera till Islam (Shia), så skulle man vara ganska aids mot alla flickor över 13, som bara vill gå till skolan, en kompis eller hem, ensam.
Även möjligtvis deras make inom ett par dagar.
Inlägget är borttaget
Conrid, Donator
#18 Shawaam: Jo, det är en liten procent som du säger. Dom kommer vi aldrig undan.. Men det vapnet hade vi som samhälle kunnat undvika, det har alltid varit semighetto i förorten, redan från start. Jag vet inte om alla är klara över hur mycket utanförskap som finns och har funnits hela tiden i Sverige, men det är kallt där ute, och det är inte deras fel egentligen.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#4 Zoddie: Hahaha, Jesus... "Dum jävel dör när han skulle ta selfie", "Vänta nu grabbar, snart kommer JohanSten och säger att det bara var för att han var dum i huvudet! :)"
Kompis, du blir inte cool för att du börjar mantra samma skitsnack som några andra lågpannor gjort. Lägg ner medan du har lite gott anseende kvar.
#8 Tankarn12: Man måste ju vara ganska briljant ändå, om ens häcklare inte kan komma med något annat än påhitt om kommunism etc. Finns det verkligen ingenting rent innehållsmässigt i mina kommentarer att kritisera? Är jag så perfekt att önsketänk är den enda utvägen? ;o
#12 fatrak: Whoa whoa whoa, påstår du att frekvensen av sexualbrott saknar samband med socioekonomisk status? :D Menar inte att gaslight:a dig, men tänk på vad du säger för fan.
Spectral-v2, Donator
JohanSten:
Walla bruuur den där fakking tandläkarräkningen på 50 kr ruinerade mig walla, Lak jag måste fakking våldta nån nu duvet, jalla.
Typ så eller?
Shawaam, Donator
#34 Spectral-v2: Hahahahah.
Lick It, Donator
sjukt va fort det gått åt helvete. allt tack vare några politiker som inte vet hur de ska bete sig.
flugan123, Donator
#36 Lick It: Folket röstade ju för dem.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#34 Spectral-v2: omg ur sooo funny plz moar x'DDD
Mozq, Donator
#28 Ranaki: Yes sir.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|