Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
fisky, Vip, Donator
En av Sveriges största cucks
wheeler88, Donator
kom på 2 minuter in i videon att schyffert och jag tänker precis olika, så jag stänger av här.
RobWobwob, Donator
#2 wheeler88. Det är ju precis det felet folk gör idag. Bara titta på videos/personer/åsikter som smeker dina åsikter kommer man inte långt på.
Session13, Donator
#3 RobWobwob: Jag finner inget värde i att titta på idiot som predikar idioti.
Däremot hade jag kunnat sätta mig och diskutera och försöka förklara för honom varför han har fel.
För mig är det ungefär lika meningsfullt att titta på denna föredetting som att kolla på flatearth-folk springa runt med foliehattar.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#4 Session13: Där finns det ju i alla fall motargument att beskåda, typ "titta på alla de här bevisen för att jorden är rund, och ni har inte ett enda för att den är platt", eller "ni vägrar att ens ta itu med motargumenten, vilket gör er till idioter". Var är dessa mot Schyffert och hans påståenden? Var är problematiseringen av hans åsikter (de som han uttrycker, inte de folk låtsas att han har)? Jag ser nästan uteslutande en massa epitet (ibland helt intetsägande som ditt "föredetting"), påståenden om extremism och dylik osanning, samt önskningar om att upphäva hans yttrandefrihet (eller liv, i vissa fall). Från det här hållet verkar dessa vara mycket mer lika flat Earth:ers än han. :D
Session13, Donator
#5 JohanSten: Schyffert är ju en föredetting.
Han var en rolig komiker som bidrog med mycket underhållning åt svenska folket.
Nu har han det som 3e prioritet och har därmed blivit otroligt dålig på detta, nuförtiden är han en hycklare, lögnare och godhetssignalerare.
Schyffert har väl inte svarat på, eller ens sett bevisen för att han snackar skit, lever i en bubbla.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#6 Session13: Det kan man mycket väl argumentera för att han är, men det blir ju jävligt konstigt när "föredetting" används i kontexten att han har fel... Som om det inte finns något rent sakligt att använda mot honom, så man får taga vad man hava istället (jämför med att jag ibland blir "våldtäktsvurmare" när jag rättar någons faktafel, istället för "faktarättare" eller kanske "besserwisser" på sin höjd).
Nu gav ju du istället tre väldigt entydiga epitet som ofta också dyker upp, men som sagt; var kan man hitta motivationen? :D Var är alla dessa lögner som gör honom till lögnare, till exempel? Mer sånt, mindre "öööh kommer inte på något bra så jag säger cuck".
fatrak, Donator
#3 RobWobwob: "någon har en annan åsikt än mig så jag sätter händerna för öronen och lallar tills dom ger upp". Dagis fasoner.
Skurt, Uppdaterare, Donator
#7 JohanSten: ”Siffrorna hade jag fel om, men jag står fortfarande fast vid att vi har råd att hjälpa de som kommer hit.”
(Henrik om den utskällda/hyllade: ”invandringen kostar bara två pizzor och en Fanta”-retoriken)
Skurt, Uppdaterare, Donator
Siffror har ingen betydelse för Schyffert. Han går alltid på känslor. Därmed är det omöjligt att häva fram fakta som motbevisar Schyffert.
matsuchi, Donator
Så är det säkert det har säkert inget med sunt förnuft att göra typ bostadskö, tandvård, vårdkö, magnetröntgen kö, lögner, oförmåga att lära sig språket på 10-15 år osv osv det har säkerligen ingenting med det att göra...
Förövrigt är jag helt övertygad om att Henrik själv bor i ett kritvitt område men om han flyttar ner till Rosengård och bor där ett halvår utan att ändra attityd så kanske han kan bli av med titeln årtiondets PC-Hora!
Ranaki, Donator
#10 Skurt: vilket återigen visar att pathos är starkare än logos inom retoriken. Därmed har Schyffert rätt - det är känslan om rädsla som delar Sverige. Logiken visar att Sverige idag är säkrare än för 20 år sedan.
Hoppla, Donator
#12 Ranaki: På vilket sätt är Sverige säkrare än för 20 år sedan? (Genuint nyfiken, inte en sarkastiskt ställd fråga!)
arle, Donator
Schyffert blev stor pga att han var som en komiker ska vara. Banbrytande våghalsig och långt ifrån pk. Tragiskt att även han kan bli så hjärntvättad. :/
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#9 Skurt: Coolt, där är ett! Då kan vi konstatera att han har ljugit en gång, åtminstone godtroget. Har vi några fler? Kanske något för de andra epiteten? Hur mycket fel var det, förresten? ;o
#10 Skurt: Var det inte just det som hände i ditt exempel, då..?
#11 matsuchi: Du "argumenterar" just nu med gissningar och känslor, vilket jag antar du menar är fel att göra..?
#14 arle: Se #7!
Alux89, Donator
#4 Session13: +1
Inlägget är borttaget
Session13, Donator
Gjorde en wall of text där Schyffert spårade ur med sina likneleser för kostnaden för invandringen.
Där han går från att det kostar oss, 2 quattro stagionis, läsk och netflix per vuxen, till 2st x-box spel var, till att slutligen påstå att varje hushåll tjänar 7800:- på invandringen.
Länkade även källorna men ni hittar garanterat samma om ni googlar "schyffert migration" eller liknande om ni verkligen inte tror att han faktiskt påstår dessa saker.
arle, Donator
#18 Session13: Sjukt vad media kan göra med människor. Att även män som Schyffert kan fara så illa och bli totalt hjärnknullad. Fascinerande men också otäckt som fan.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#18 Session13: Beklagar! Det måste vara standard med Ctrl+A, Ctrl+C innan man kommenterar på Existenz. =') Jag har ingen anledning att tvivla på dig, men än så länge är det rätt futtiga belägg, och för bara ett av de många epitet som åläggs Schyffert på daglig basis. Och det var ju egentligen hela min poäng, så...
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|