Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
motherbrain, Donator
Det namnet låter faktist en smula rasistiskt, kunde varit värre dock.
Sanctuary, Finansfjant
Hahaha någon sa neger xD xD
diakai, Donator
#3 Sanctuary: Inte bara det, någon utvecklade det till negerskalle.
Inte jättekonstigt att de tas bort ändå, de är ju bra onödigt :)
Flapflapflap, Donator
#4 diakai: Men yttrandefriheten då??? SKa man inte få döpa träsk till vad man vill längre ällä?? var är världen på väg
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
Varför blir det inget ramaskri? Varför inget gnäll om censur i stil med Pippi Långstrump? :o
Spectral-v2, Donator
#6 JohanSten: Antar att folk har ett större "förhållande" till Pippi som dom växte upp med än ett träskmark ingen har hört talas om fören länken kom upp, men det är bara vad jag tror.
gallogrupp, Donator
Om dom skiftar det här namnet med fittja så stämmer det ju lite bättre.
#6 JohanSten: För att Pippi med negerkung till farsa är ett kulturarv numera som många kommer att läsa i framtiden, och då är det bättre att bara låta det vara som det är, och låta samhället med dess invånare styra innehållet.
Dvs, ligger Moa 26 med ring i näsan och tycker det är olämpligt att läsa pippi för sin unge Silbar 2år så finns det nyskrivna böcker som är kränkningsanpassade.
diakai, Donator
#5 Flapflapflap: Yttrandefrihet är viktigt men vad tjänar man på att den heter negerskalle? Det är ju bara onödigt. Vänd på det och säg att en stad i mellanöstern heter "WhiteSkinMotherFuckerIRapeYourKids" Helt ok bara för att hålla hand i hand med yttrandefrihet? Yttrandefrihet är viktigt men de måste ju finnas ett bra syfte med det
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#7 Spectral-v2: Haha, kan så vara... =') Jag undrar om de typ fem personerna som bor däromkring blev arga men inte har listat ut internet ännu?
#8 gallogrupp: Aa, eller så gör vi bara en ny "version" av Pippi där allt egentligen är exakt likadant, fast vi tagit bort ett kränkande ord som många av de unga läsarna kommer få höra i oändlighet ändå, "för så har vi ju alltid sagt"... Så kan de som tycker det är viktigt att få säga neger behålla de gamla böckerna, det är inte så vi kommer ordna bokbål precis.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|