Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Ojaw, Donator
up, up and away

JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#1 Ojaw: Det här hade kunnat vara ett enkelt stycke fakta, men eftersom det är du som postat det så måste det enligt dig betyda något helt annat, något väldigt konspiratoriskt.
Ojaw, Donator
#2 JohanStein: Det är ett enkelt stycke fakta.
Alldeles oavsett vad som ligger bakom denna pandemi.
Att du har en grudge mot mig och resten av västvärlden, och därför känner dig manad att klistra diverse epitet på mig för att försöka misskreditera vad jag anför, säger mer om dig än om mig.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#3 Ojaw: Se där, du kan inte ens låta bli att ventilera ditt judehat och insinuera att jag är jude för att jag säger emot dig, det kommer på ren reflex. :D Vad mer planerar du att göra för att visa att jag har rätt?
Det säger ju dock inte alls så mycket om mig när det inte stämmer, för du ÄR ju konspirationsteoretiker. Det är inget jag försöker "klistra" på dig, lika lite som antisemit. Det har du lyckats bli helt själv. Att du skriver en saga om någon slags "grudge" och att "misskreditera" vad du "anför" är ingenting som säger emot #2 heller precis. :D
Vad är det du anför, förresten? Kan du inte bara berätta vad konspirationen bakom bilden i #1 är? Jag är nyfiken!
Ojaw, Donator
#4 JohanSten: Bilden i #1 är bara siffror, en projicering av virusets utbredning, som hittils stämt bra.
I denna tråd har jag inte anfört något.
Jag uppmuntrar alla att dra egna slutsatser från inhämtad information, och att inte okritiskt svälja vad Johan och andra grindvakter torgför som "vedertagen sanning".
Matrexxo, Donator
Oh my god its Jackie Chan!
Ultima, Donator
#5 Ojaw: trendlinjen på det aktuella läget är ju dock långt från den i prediction och har näst intill övergått till linjär.
BOBemil, Donator
Gamla dör, unga får en förkylning. Det är bra för planeten. Sluta tjuta.
Ojaw, Donator
#7 Ultima:
Fast så är ju nydiagnosticering flaskhalsad av testkapaciteten, som nu är bottnad.
Vi ser inte trendlinjen skena uppåt för att man helt enkelt inte har möjlighet att testa alla.
Verkliga fall kan vara många många fler än uppgivna siffror.
Det är ett otroligt smittsamt virus (varje smittad smittar 4 nya), som är smittsamt även under inkubationstiden, vilken är upp till två veckor.
Det här är bara början än så länge.
Ultima, Donator
#9 Ojaw: Jo självklart, men den verkliga datan följer ju iaf som tur var en mycket långsammare exponentiell kurva än de på prediction. Vet inte ifall det är förutspådda värden ifall viruset skulle få härja helt fritt. Nu verkar iaf tillfrisknade öka lite till skillnad mot dödsfall.
Det blir en väldigt "spännande" snar framtid :/
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#5 Ojaw: Nej jag vet, därav "Det här hade kunnat vara ett enkelt stycke fakta, men eftersom det är du som postat det så måste det enligt dig betyda något helt annat, något väldigt konspiratoriskt"... Som du inte har något svar på.
Nej, du uppmuntrar folk att tro på att judarna står bakom allt samt att virus utplanteras och så vidare. Du säger det rakt ut i flera trådar, och försöker tafatt att förlöjliga de som säger emot (du kallar mig rentav för jude för att jag säger emot dig, du har inget annat att komma med). Du sväljer propaganda och behandlar den som fakta, och gör alltså det rakt motsatta mot att ta in information och dra egna slutsatser. Det är något du aldrig gjort här, faktiskt.
Du kan inte ens ifrågasätta mig och vad jag "torgför" som "vedertagen sanning". Du har inte ens några exempel på vad detta skulle kunna vara. Det är framgrävt rakt ur din egen bolognese-kanal.
Så här har du tre konkreta motargument du inte tänker lyfta ett finger för att bemöta eller ens tillkännage.
Ojaw, Donator
#11 JohanSten:
1, se mitt tidigare svar.
2, Jag uppmuntrar alla att grundligt göra egna efterforskningar och inte blint lita på någon "auktoritet", särskilt inte massmedia.
Gör man detta, grundligt, så kommer man obönhörligen att se ett mönster. Till exempel judarnas totala grepp om världens medier, med allt vad det innebär. Implikationen av detta är enorm.
Du vet naturligtvis om att det förhåller sig så, och du vet också om att de flesta inte är medvetna om detta, så det är riskfritt för dig att använda din strategi, för du räknar med att folk inte orkar kolla upp det själva. Jag tror du har fel.
3, Du torgför saker som feminism och HBTQ, klimatalarmism, och så försöker du stänga ner invandringskritiker.
Alla dessa, är saker som försvagar samhället och belastar befolkningen ekonomiskt och spirituellt, och det är därför du propagerar för dem.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#12 Ojaw: 1. Se mitt tidigare svar själv, för du är kass på att både läsa och svara. Vad är det ens du insinuerar att jag missat? :D
2. Nej, du är väldigt duktig på att tala om för andra vad de ska tro och tänka, i detalj. Du har fått gott om exempel i den andra tråden, som du som förutspått bara ignorerade:
http://existenz.se/?p=komment&id=209116
Mycket om judarna som vanligt, deras "totala grepp om världens medier" och allting. :D Det finns ju ingen som stämmer in så bra på "inte orkar kolla upp det själva" som du, då du glatt sväljer allt som kommer paketerat till dig så länge det placerar skit på judar, och lika glatt sprider det vidare utan någon egen reflektion.
3. Återigen påstår du bara en massa saker om mig utan ett enda litet exempel, som i så många andra trådar (se ovan länk för exempel). Det är som bekant framgrävt rakt ur din egen bolognese-kanal. =) Du har till och med gjort flera konspiratoriska inlägg om mig som jude etc. PÅ DIN PROFIL! :'D Så jävla desperat gentemot någon som ifrågasätter dig med enkla jävla motargument du inte rår på, och du verkar inte ens inse hur dum du gör dig...
Ultima, Donator
Det har plötsligt dykt in nästan 100st rapporterade tillfrisknanden, vilket låter rätt bra. Får bara hoppas det inte blir liknande med dödsfall.
Ojaw, Donator
361 döda, 455 tillfrisknade nu, så överlevnadssiffrorna är inte jättebra(56%), även om de är något bättre än innan.
Sedan ska vi ha i åtanke att Kina är totalitärt kommunistiskt, och troligen mörkar siffrorna en hel del
https://www.worldometers.info/coronavirus/
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#15 Ojaw: Det här hade kunnat vara ett enkelt stycke fakta, men eftersom det är du som postat det så måste det enligt dig betyda något helt annat, något väldigt konspiratoriskt.
Ojaw, Donator
#15 JohanStein: Det är ett enkelt stycke fakta.
Alldeles oavsett vad som ligger bakom denna pandemi.
Att du har en grudge mot mig och resten av västvärlden, och därför känner dig manad att klistra diverse epitet på mig för att försöka misskreditera vad jag anför, säger mer om dig än om mig.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#17 Ojaw: Du klarar inte ens av att tagga ordentligt, för ditt judehat kommer ivägen... Och du kan inte ens låta bli att ventilera ditt judehat och insinuera att jag är jude för att jag säger emot dig, det kommer på ren reflex. :D Vad mer planerar du att göra för att visa att jag har rätt?
Det säger ju dock inte alls så mycket om mig när det inte stämmer, för du ÄR ju konspirationsteoretiker. Det är inget jag försöker "klistra" på dig, lika lite som antisemit. Det har du lyckats bli helt själv. Att du skriver en saga om någon slags "grudge" och att "misskreditera" vad du "anför" är ingenting som säger emot #16 heller precis. :D
Vad är det du anför, förresten? Kan du inte bara berätta vad konspirationen bakom din fakta i #15 är? Jag är nyfiken!
Ojaw, Donator
#18 JohanSten: Du måste hugga på småfel som jag gör med taggningar,
eller anmärka på vilka ord jag använder, för du kan inte säga emot innehållet i vad jag säger.
Och jo, du klistrar dessa epitet på mig, för att du inte har motargument. Du måste köra ad hominem för att försöka undvika att tappa ansiktet.
Det är bara siffror.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#19 Ojaw: Nej, det måste jag inte som du ser, eftersom jag sagt emot dig i sak ett dussin gånger. =) Själv måste du "hugga" på något som utgör en tjugondedel av min kommentar medan du ignorerar allt vad motargument heter, för du kan inte säga emot innehållet i vad jag säger.
Vilket epitet har jag inte belagt? Vad har jag inte argumenterat emot? Här har du, för hundrade gången, en suverän chans att verkligen sätta dit mig och visa att du har rätt! Allt som krävs är enkla, sakliga argument, vilket är otroligt enkelt att klämma fram när man har rätt. =)
"Det är bara siffror", säger du, men eftersom det är du som postat det så måste det enligt dig betyda något helt annat, något väldigt konspiratoriskt.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|