Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
G0DSPIRIT, Donator
Det är väl inte så mycket att fundera på?
Nehebkau, Donator
Finns en sak som heter Zyklon-B som jag har hört fungerar bra i såna utrymmen. Täpp igen fönstrena bara.
motherbrain, Donator
#2 Nehebkau: Håller med dig på ett sätt, sedan tittar jag tillbaka på alla tyskar som stred för Hitler som fick fortsätta leva efter kriget.
Man kan inte direkt utrota och ha ihjäl ett helt lands befolkning för att ha följt en galen ledare.
Men jag vet inte, det är komplicerat ämne att prata om...
Alux89, Donator
#3 motherbrain: Dom åkte väl runt och hängde nazisterna på öppna gator och torg till stor del? Sen är ju IS bra mycket mer brutalare än vad dem var. Ger man sig in i leken får man leken tåla.
motherbrain, Donator
#4 Alux89: Jo det var en hel del tyskar som blev skjutna och hängda efter kriget, och väldigt många blev skickade långt upp i Ryssland till Rysslands egna koncentrationsläger.
IS var brutalare i sina metoder inkl terrorism, men tyskarna var långt ifrån änglar i att behandla "krigsfångar" och hade ihjäl ofattbart antal människor genom hat, tortyr etc.
Jag säger inte att IS terrorister & nazisterna inte förtjänade sina öden, det gjorde/gör dem säkert, jag säger bara att frågan är moraliskt svår för mig.
Alla IS terrorister gick inte runt och halshögg/brände folk levande, alla nazister torterade och slaktade inte judar och krigsfångar.
Snuffe94, Donator
Avrätta allihop, spelar ingen roll vad dem gjorde för IS, dem gjorde ett val att åka ner och hoppas fan att dem aldrig kommer ut igen!
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|