Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Trump undviker att svara på varför han sparkat flera pandemi-experter Tillbaka
Kommentarer 65 kommentarer, 6002 klick.

Raderar...
Alux89, Donator 2020-03-15 00:58 | #1
Flera pandemi-experter som Trump personligen kickat? Källor?
Alux89, Donator 2020-03-15 01:36 | #3
#2 karlbanan: Trump Administration. Men han får ta skulden då han är högsta hönset där. Tur dom drog hårt i handbromsen i tidigt skede även utan dessa experter. Hade förmodligen inte sett speciellt annorlunda ut i vilket fall.
Naima, Donator 2020-03-15 01:45 | #4
"we are doing a great job" x 100, han kan ju inte bli omvald igen O_O Eller?
Ett extremt klavertramp också ifall de nu sparkade pandemi-experterna, oavsett om det var Trump själv eller ej.
arle, Donator 2020-03-15 06:02 | #5
#4 Naima: åter igen. Det är så amerikanska presidenter pratar. Irriterande ja. Men verkar mer som om du nyligen börjat följa amerikansk ikans politik.
Hur skulle han inte bli omvald? Har du hört Biden prata?....
QuincyiZBacK, Donator 2020-03-15 08:23 | #6
#4 Naima: Sverige har 15x fler coronafall per invånare än USA. Om du röstar på vänstern har du inget att säga till om angående Trumps hantering av COVID-19.

Många av dessa "pandemi-experter" sitter på allvar och säger att C-vitamin inte hjälper till att motverka eller behandla COVID-19. Samtidigt beställer Kina in stora mängder C-vitamin och behandlar effektivt patienter intravenöst. Vi snackar om upp till 97% mindre tid spenderad med intensivvård och dödssiffror mycket lägre än i västvärlden som påstår att det inte hjälper.

Både den vanliga influensan och typiska förkylningar är olika varianter av "coronavirus" och ett stärkt immunförsvar hjälper enormt för att skydda mot infektion av dessa. Det finns absolut ingen logisk förklaring till varför det inte skulle fungera för COVID-19.

Bara massa jävla lögner och naivt önsketänk kommer från Sveriges Folkhälsomyndighet.
Shawaam, Donator 2020-03-15 09:18 | #7
#1 Alux89: Ibland kan du ju ändå googla själv, speciellt när ingen utav oss här gör påståendet du vill ha källor för.
Fullbordad, Donator 2020-03-15 10:46 | #8
#7 Shawaam: Passa dig, hans ground game är helt sjukt
Inlägget är borttaget 2020-03-15 10:49 | #9
Ranaki, Donator 2020-03-15 10:51 | #10
Trump har gjort mycket som direkt har skadat vetenskapens framsteg och människors säkerhet. Han har även avskaffat Obamacare och stängt ner NASAs global warming research - jag antar att om du ignorerar problemet så försvinner det helt enkelt.

Alla dessa pengar går nu istället till att bygga världens längsta mur i en tid där flyg är huvudsakliga sättet att transporteras.

#6 QuincyiZBacK: det har att göra med att USA inte checkar sina medborgare på samma sätt som Sverige eller Italien. USA har ett mycket större mörkertal än någon annanstans i västvärlden eftersom deras sociala skyddsnät är så underutvecklade.

I många fall får du inga pengar om du är sjuk från jobbet. I värsta fall kan du sparkas. Därför går folk inte och sjukanmäler sig.
arle, Donator 2020-03-15 14:01 | #11
#10 Ranaki: hahahaha bättre kan du. Ska du inte slänga med att han startat krig med nästan hela världen också.

USA har mycket bättre sjukvård än Sverige. Både i kvalité och kapacitet. Sverige har inte ens chans när det gäller vrius som detta. Därför har man också slutat testa folk med symtom
Alux89, Donator 2020-03-15 14:02 | #12
#10 Ranaki: Det gjorde dem ja. Varför vet du såklart inte. Gjordes för att det inte gav den effekten som förväntades.

"Alla dessa pengar går nu istället till att bygga världens längsta mur i en tid där flyg är huvudsakliga sättet att transporteras." Jösses..
Inlägget är borttaget 2020-03-15 14:40 | #13
unogazzy, Donator 2020-03-15 14:41 | #14
När jag såg titeln så löd min första tanke: Jag kan garantera att Ranaki har kommenterat något här.

Det som förvånade mig var detta citatet:
"Alla dessa pengar går nu istället till att bygga världens längsta mur i en tid där flyg är huvudsakliga sättet att transporteras." Det måste vara det mest korkade jag har läst detta året.
KTMmarkus, Donator 2020-03-15 15:04 | #15
#11 arle: Trodde bara det var amerikaner som trodde dom hade mycket bättre sjukvård. Men tji fick man. Hur som helst så är det väl inte det som är problemet, det är att deras lägsta klass inte har råd att testa sig eller vara frånvarande från jobbet.
Pew_Pew_You, Donatorr 2020-03-15 15:22 | #16
#8 Fullbordad: Meh, är ju inte kul när det är så påtvingat.
arle, Donator 2020-03-15 15:52 | #17
#15 KTMmarkus: Jasså. Varför har dom inte det enligt dig? Allt vi har nu mera kommer ju därifrån eller Kina. Vaccinet kommer även denna gång komma därifrån/Kina. Den lägsta klassen får också testa sig och kan vara frånvarande från jobbet(dom som inte redan har försäkring). Har man viruset får man dessutom 100% lön. Var har du hört det där?
Sverige och svenskar är så fulla av skit nu för tiden.
Alux89, Donator 2020-03-15 16:32 | #18
#17 arle: +1
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-15 19:14 | #19
#3 Alux89: Det finns nog ingenting du inte desperat skulle försöka försvara Trump för. Du vet, så som du anklagar andra för att göra.

#5 arle: Du påstår att Trump representerar hur amerikanska presidenter brukar uttrycka sig. Jag upprepar: Du påstår att Trump representerar hur amerikanska presidenter brukar uttrycka sig. Även du kan ju ta och läsa ovanstående, för det stämmer på dig också.

Ah jo, och så case in point: #11. Tack.


#8 Fullbordad: lol, bry dig inte om Pew; det passar helt perfekt när han ska vara tuff "på riktigt" och inte bara pseudo-trollar.

#17 arle: Jo då, sjukvården i USA är superbra. Om du är bland den rikaste procenten. Resten skiter de i, om de inte betalar svindyra försäkringar. +1 på den, säger Alux89. Så ska det ju vara.
Spilld, Donator 2020-03-15 19:30 | #20
#4 Naima: På sätt och vis förstår man varför han måste prata så. Han måste verkligen försöka förtydliga hur hårt och bra de jobbar osv eftersom han har en stor del av median där emot sig. De gör inget annat än att tala ner honom direkt de får tillfälle, så han har ju inget annat väl än att försöka agera motpol till detta. Annars skulle ju folk bara bli matade med hur dåligt allt går.

Men visst, det hela är väldigt löjligt men jag skulle nog säga att det beror minst lika mycket på hans motståndare att han tvingas hålla på sådär.
Alux89, Donator 2020-03-15 20:22 | #21
#19 JohanSten: Du och dina stabila "motagrument" stenis. Alltid lika roande att se dig butthurt. Du kan väl iaf för en gångs skull stenis länka källor på ditt yrande här om att USA skiter fullständigt i alla sjuka förutom de absolut rikaste. Nicka du glatt vidare framför IRM och SVT stenis. Det gör dig gott.
wheeler88, Donator 2020-03-15 20:54 | #22
#4 QuincyiZBacK, För Kinas Vidskeplighet och läkemedelskonst har inte kritiserats förr? :D

De dödar utrotningshotade djur för att ta deras gallblåsa, men visst ligger det något i C-vitamin och att stärka immunförsvaret men jag tror den positiva effekten är marginell. Då vi i Sverige sällan har just den bristen.
Valldabo, Donator 2020-03-15 21:20 | #23
#21 Alux89: Han har aldrig haft ett riktigt argument baserat på fakta/bevis utan enbart på känslor/åsikter. Ganska typiskt Stenis om du frågar mig och när han tar åt sig lite till för att han inte kan bevisa att han har rätt (Inte så konstigt då allt baserar han på sina egna åsikter och känslor) så kallar han folk för rasister och idioter :/
larry, Donator 2020-03-15 21:36 | #24
Som vanligt kommer det diverse vilsna människor och vurmar för USA. Nu är det dessutom den amerikanska sjukvården av allt som man sitter och onanerar till.

Här är lite fakta istället; https://www.healthsystemtracker.org/chart-collection/quality-u-s-healthcare-system-compare-countries/

Lathund; USA är sämre än genomsnittet bland OECD-länder vad gäller de flesta parametrarna och i många fall växer dessutom gapet.
Alux89, Donator 2020-03-15 23:05 | #25
#24 larry: Du är medveten om att du länkar studier från 2014-16, Studier som gjordes under Obamas tid som president va? Jag vet att det inte är perfekt där dock. Däremot knappast bättre här trotts att vi skattar sönder för det, det syns ju i studierna du länkar....
Inlägget är borttaget 2020-03-16 00:30 | #26
arle, Donator 2020-03-16 00:35 | #27
#19 JohanSten: hahahaha nej det gjorde jag inte. Informerade bara om att det inte var något konstigt eller speciellt för just Trump.

Du har blivit riktigt pinsam på senare tid Johan. O det skriver jag med sorg i mitt hjärta. Kom tillbaka Johan med lite tag i!

#20 Spilld: Yup precis! De är de enda sättet för honom att nå ut. Dessutom har han ett stort team bakom sig som gärna vill ha cred.

#24 larry: Helt värdelös länk. Dessutom var ämnet att USA har skött detta bättre än många andra o då speciellt oss i Sverige. Även för de fattiga. Så ska du komma med någon poäng får du komma med något konkret. Annars är det du som är vilsen :( ju mer detta utvecklar sig ju mer ser det ut som Sverige hanterat det sämst i Europa
Valldabo, Donator 2020-03-16 00:49 | #28
#27 arle: Har han inte alltid varit pinsam?
NecroDhalia, Donator 2020-03-16 00:54 | #29
#5 arle: Nej, det är det inte. Det är så TRUMP pratar eftersom han är en värdelös retoriker.
QuincyiZBacK, Donator 2020-03-16 01:37 | #30
#22 wheeler88: Jag har god koll på Kinas traditionella "medicin" och spyr på allt vad det innebär. Intravenöst administrerad C-vitamin i extremt höga doser är så nära ett botemedel man kommer. Tvivlar på att det någonsin kommer att framställas ett riktigt vaccin.
larry, Donator 2020-03-16 03:23 | #31
#25 Alux89: Vad är din poäng? Att deras sjukvård har blivit mycket bättre sen dess? Du kan ju alltid ta en titt på denna länk som avser siffror från 2018; https://www.pgpf.org/blog/2019/07/how-does-the-us-healthcare-system-compare-to-other-countries

En annan som publicerades 2019; https://www.investopedia.com/ask/answers/020915/what-country-spends-most-healthcare.asp

En artikel från fjolåret som tar upp (och länkar till) ett antal studier; https://www.politifact.com/factchecks/2019/mar/18/tulsi-gabbard/yes-americans-spend-ton-health-care-worst-outcomes/

En av studierna som tas upp; https://interactives.commonwealthfund.org/2017/july/mirror-mirror

#27 arle: Något lika konkret som det du plockar friskt från luften, menar du? Måste vara skönt i din tvärtomvärld där jag som hänvisar och länkar till fakta saknar något konkret, medan du som kommer med känsloargument utan att hänvisa till någonting över huvud taget annat än eget tyckande inte saknar något konkret. Spännande! Vore även spännande att höra en motivering till varför länken var värdelös (annat än att den inte stämde överens med din förutfattade mening, dvs).

Den sista länken jag gav till Alux89 jämförde f.ö. 11 västländer - däribland Sverige och USA - 2017 och kom då fram till att USA hade sämst sjukvård av allihop trots att man spenderar överlägset mest per capita.

Men jag vet, det passar ju inte i din världsbild, så du kommer väl som vanligt att hålla för öronen, blunda, skrika "LALALALA" alltjämt som du fortsatt misslyckas med att själv ange något som kan stödja ditt påstående att "USA har mycket bättre sjukvård än Sverige. Både i kvalité och kapacitet". :)

"Kom med något konkret". lol.
Inlägget är borttaget 2020-03-16 07:25 | #32
arle, Donator 2020-03-16 07:28 | #33
#28 Valldabo: inte på den här nivån.
#29 NecroDhalia: ok men det är dina känslor...hur skulle han göra då o vem gör det bättre enligt dig?

#31 larry: Ja precis. Det du länkar visar absulut ingenting. Redan i första meningen "USA spenderar mycket mer än många andra rika länder. Men befolkningen har sämre hälsa"
USA har en av den fetaste befolkningen i världen vilket räcker som exempel.... Finns många mer faktorer. Sen är ju inte en sjukvård bra bara för att den är "gratis". Gratis är den ju aldrig de förstår nog du med. Men det stämmer. Obama var en katastrof för usas Healthcare med hans verdelösa Obamacare som man fortsatte trycka i "gratispengar" i även fast det inte funka.
Hade du inte bara kommit med dina känslor o hat mot Trump nu så hade du sett att poängen var att USA tar han om hela sin befolkning mycket bättre än oss i kris. 100% lön, gratis test m.m. (googla själv o se på Trumps tal). Vaccin o läkemedel kommer därifrån med så utan USA hade det varit kört för många länder. Redan 2009 med svininfluensan var dom bättre på krishantering. Även med Obamas undermåliga arbete och sena agerande (1000 döda innan state of emergency). Flera hundra tusen fick vård på sjukhus. Din länk var ju trots allt baserat på gamla rapporter. Vet inte om du läste själv? Nu är det dock mycket värre. Vi klarade oss knappt innan smittan. Det sa dom ju till och med på radion nyss 😆 säger en del. Svenskarna vill gärna inte erkänna hur illa det är. Krävs något som detta för att den sovande befolkningen ska vakna till en liten stund. Samma med militären, invandring och ekonomin.
Så åter igen. Kom med något konkret. USA kommer lösa detta galant (dock inte ekonomidelen), och Sverige... Vi gav upp när vi sket i inreseförbud och sluta testa. Inte en chans har vi. lol
Vi får åter igen blunda o hoppas på att pappa USA löser skiten åt oss.
larry, Donator 2020-03-16 13:21 | #34
#33 arle: Big surprise! Inga källor! En radda känsloargument, halmdockor och andra argumentationsfel som vanligt. Men det gör inget, vid sidan om dina circlejerkpolare Alux89 och Valldabo så kan ju övriga som läser här se hur fuckat det du skriver är och dra slutsatser därefter. Tack för kaffet.
Alux89, Donator 2020-03-16 13:50 | #35
#31 larry: Seriöst nu, du skickar källor på att sjukvården kostar en hel del i USA? Har någon förnekat detta faktum här eller? Hela snacket här har cirkulerat runt att Trump har skött detta bättre än många andra länder SPECIELLT Sverige. Sluta leka Allan Larryboi, det är ingen som påstår att USA har billig eller perfekt system när det kommer till Sjukvård... xD

Du är för genomskinlig här. Det är tydligt att du vill hitta alla möjliga medel för att rikta fokus på annat håll när dina politiker skött detta RIKTIGT jävla illa. LOL!
arle, Donator 2020-03-16 14:15 | #36
#34 larry: vad vill du ha källa på? Det är ju all over the news? Orkar du inte ens se talet eller en sammanfattning av det ja då får du skylla dig själv... Man ser ju tydligt vem som går på känslor. Att du inte förstår hur genomskinlig du är 🤔
larry, Donator 2020-03-16 16:18 | #37
#35 Alux89: Källorna rörde betydligt mer än kostnaden för sjukvården i USA. Jag vet inte om du saknar läsförståelse eller om du bara låtsas som att du gör det och cherrypickar därefter, men så ligger det hur som helst till. Vad menar du med "Hela snacket här"? Det är arles påstående att "USA har mycket bättre sjukvård än Sverige. Både i kvalité och kapacitet." som jag har svarat på, och senare ditt påstående att det "knappast är bättre här". Eran diskussion rörande USA:s hantering av coronaviruset har jag inte yttrat mig i. Sveriges regering är för övrigt lika mycket dina som mina politiker då jag inte har röstat på dem.

#36 arle: Där är vi överens - man ser väldigt tydligt vem som är känslostyrd. Min åsikt är enbart baserad på vad fakta i form av vad vetenskap indikerar baserat på de studier som gjorts. Du grinar då över detta eftersom faktan inte passar dig. Att du dessutom drar upp Trump etc och att jag skulle skriva vad jag gör pga att han är president är lagom löjeväckande. Att den amerikanska sjukvården ligger är inte något man kan lasta en enskild individ för - USA hade legat efter i studierna oavsett om Trump var president eller ej. Låt inte faktumet att Trump är din idol få dig att tro att allt handlar om honom.

Du är mer än välkommen att presentera mätningar, studier eller annan vetenskap som styrker din tes om att amerikansk sjukvård är mycket bättre än svensk. Finns det bevis som styrker tesen så köper jag den, men dina känsloargument åstadkommer inte mycket. Försök att hålla känslorna i styr nästa gång och argumentera som den vuxna (?) människa du är. En vacker dag kanske du till och med lyckas. :)
arle, Donator 2020-03-16 18:56 | #38
#37 larry: åter igen... Det du länka tillförde absolut noll till samtalet. Vilket jag också påpeka. Om något så motbevisa du dig själv med den. Sveriges sjukvård blir bara sämre och sämre och det känns som om du blir väldigt illa till mods när man nämner detta. :/
7 döda nu och region Sörmland slutar redovisa antalet smittade. Hejaheja!
Alux89, Donator 2020-03-16 19:31 | #39
#37 larry: Fast det påståendet att det knappt är bättre här stämmer ju? Om du kikar på källorna så ser du ju hur dåliga och dyra vi är trotts att vi skattar sönder nationen? Alltså kommer det faktum som en chock för dig att sjukvården i Sverige har försämrats och belastats sönder? Man slutar inte förvånas hur ni landsförrädare håller politikerna om ryggen i dessa saker. När vi TYDLIGT ser hur illa det faktiskt är. Att du inte skäms är ju ganska komiskt.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-16 21:32 | #40
#21 Alux89: Motargument till vad? Jag gjorde en observation om ditt fårskap och hyckleri bara. Vad behöver du för källor till det, egentligen? När sade jag vad du påstår om USA? Det kan du citera, för du ljuger ju aldrig, är inte alls bara en dum "nickare" som säger vad fan som helst för att du blir upprörd över att ditt hyckleri uppmärksammas i en rad. Vem var "butthurt", nu igen? :D

#35 Alux89: Nej, du är ju inte alls dum i huvudet som ignorerar alla motargument och/eller låtsas att det inte påverkar hur USA:s sjukvård är för gemene man, du "trollar" ju bara och "äger" honom nu. :D


#23 Valldabo: Jag har gett dig gott om "riktiga" argument och gott om "fakta/bevis", och har ALDRIG baserat något jag säger i sak på "känslor/åsikter". Det har däremot du gjort hundratals gånger. Jag har belägg för båda delar, ska jag länka? Jag kan även länka över ett halvdussin trådar där du bett mig länka sådant och sedan plötsligt blivit tyst som fan. Tills du glömmer bort hur bortgjord du blev och börjar mucka igen som om inget hänt, som jag sagt så många gånger. =')

#28 Valldabo: Jag kan säkert ha sagt något pinsamt någon gång, men inte fan har du något exempel på det. Nästan allt jag sagt enligt dig har aldrig skrivits utan finns bara i ditt huvud. Du har fått hundra chanser att motbevisa mig om det, men trots att du så gärna vill och kan (enligt dig själv) så gör du aldrig det. Vad konstigt! :o


#27 arle:
1: "Det är så amerikanska presidenter pratar."
2: "Du påstår att Trump representerar hur amerikanska presidenter brukar uttrycka sig."
3: "hahahaha nej det gjorde jag inte", bara "för just Trump."

Ja oj, vad "pinsamt" att jag uppmärksammar att du sade något som du sade, det är inte alls du som är dum som spån och försöker dölja det med en skolgårds-tuff fasad. Det är ju fan du som tappat det, du orkar inte ens trolla längre utan i princip bara accepterar hur dum du gjort dig och låter det rinna av dig istället. =)
Inlägget är borttaget 2020-03-16 22:36 | #41
kaspevil, Donator 2020-03-16 23:24 | #42
USA kommer i särklass bli det mest drabbade landet utanför Kina. Helvetet kommer bryta ut under året, detta är ju bara inledningen - folk kommer dö som flugor utan försäkringar och fungerande system, och Trump gör självklart inte situationen bättre. För så jobbar han.
Alux89, Donator 2020-03-17 00:17 | #43
#40 JohanSten: Precis det jag menar, dina "motargument" bestor bara av vilsna kommentarer och påhopp. LOLD. I #19 sa du "Jo då, sjukvården i USA är superbra. Om du är bland den rikaste procenten. Resten skiter de i, om de inte betalar svindyra försäkringar."

Källa på att dom skiter i dom andra? :D
arle, Donator 2020-03-17 17:14 | #44
#40 JohanSten: spelar du dum nu igen? Skrev "INTE bara för just Trump". Du skrev "Trump representerar".
Åter igen så förklarade jag bara för snubben att det inte var konstigt eller annorlunda att prisa sitt team som Trump gjorde i videon. Försök leta fel någon annan stans ;).
#43 Alux89: finns inte. Idioten går på känslor och propaganda. Finns till och med free clinics i USA som har bättre standard än här. Men har man inte varit utanför Sveriges gränser som jonis så blir de inte lätt alltid...
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-17 22:44 | #45
#43 Alux89: Öh ja, ta en titt på sjukvården man får utan dyr försäkring. Oh wait, man får ingen. Om man inte betalar halva månadslönen för något vi ger en femtiolapp för då. Kan du tänka dig att betala några tusen för att du fick åka ambulans efter du ringt 112? :D

Men vem bryr sig om sådant där? Jag borde ju så klart komma med RIKTIGA motargument som: "du är dum och ljuger och har bara blivit matad av [organisation], du är så butthurt och nickar XDDD"


#44 arle: Haha, man kan göra en sådan där Svampbob-meme med dig...
- Så du säger att amerikanska presidenter pratar så där som Trump gör?
- Ja.
- Så sättet Trump pratar på är det sättet som amerikanska presidenter pratar på?
- Ja.
- Så du säger att Trump representerar hur amerikanska presidenter pratar?
- hahahaha nej det gjorde jag inte. Informerade bara om att det inte var något konstigt eller speciellt för just Trump.

lol. Och så ett par rader om att jag går på "känslor och propaganda" (som det konstigt nog inte finns ett enda exempel på någonstans trots att det enligt dig händer hela tiden..!), aldrig varit utomlands och vet ingenting, för om du inte kan säga emot mig i sak så kan du i alla fall LÅTSAS som att du argumenterat emot mig, för din känsla av överlägsenhet är viktigare än att tala sanning. Visar någon att du har fel måste det vara något fel på dessa som personer, så deras argument bara "gills inte" helt plötsligt. ;) Jävla trotsunge.
Valldabo, Donator 2020-03-19 13:11 | #46
#40 JohanSten: Varför har jag då flertalet gånger i början visat att exempelvis alla gånger du har ljugit och förvrängt vissa meningar till din egna vinning? Det var när du började totalneka allt som den besserwissern du är som jag slutade. Slitar du vara en besserwisser så kommer du få se att jag länkar till allt du ber om. Men när du totalnekar bevis och fakta såpass mycket så dina känslor spelar in så kan du fetglömma att jag lyssnar ett ord på vad du har att säga då de senare åren så har allt du skrivit bara varit ren dynga utan dess like.

Varsegod att ändra pä dig, det är helt och hållet upp till dig! :) För mig kvittar det nämligen.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-19 18:09 | #47
#46 Valldabo: Fast det har du ju aldrig gjort, och det är därför du inte kan visa dessa "alla gånger", eller ens EN ENDA. Och man är väl inte en "besserwisser" för att man har fel heller? :D

So yeah, måste säga att jag har oändligt svårt att ta dig på allvar när det kommer till snack om att ignorera, "totalneka" och bara utgå från sina känslor... =')

"För mig kvittar det nämligen" - dina kommentarer visar på det rakt motsatta, kompis. Och jag behöver inte hitta på att du skrivit en massa saker, utan använder bara vad som finns där. Prova att göra samma sak och se hur långt du kommer.
Valldabo, Donator 2020-03-19 23:37 | #48
#47 JohanSten: Fast det har jag gjort. Du vill bara inte kunna säga till dig själv att du ljuger för dig själv och alla andra.

Du är en besserwisser för att du tror att du hela tiden har rätt, även om du inte kan ha rätt om den saken.
arle, Donator 2020-03-20 11:53 | #49
#45 JohanSten: åter igen så skrev du "Trump representerar hur amerikanska presidenter talar".
Trodde du spela dum som vanligt men verkar som du faktiskt är så korkad :/.
Ja överlägsenhet har de flesta när man jämför med dig Johan. Men det betyder inte att vi "strävar" efter det utan det är bara så det är. Så var inte ledsen när du känner dig underlägsen.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-20 16:11 | #50
#48 Valldabo: Fast det har du ju inte alls gjort, vilket är varför du inte kan uppbringa ett ynka litet exempel ens på begäran. Inte de hundra andra gångerna jag frågat heller. =)

Du har inte så bra koll på vad besserwisser betyder... Vi lägger det på högen av ord du bestämt betyder saker som passar dig bättre än deras nedtecknade definitioner.


#49 arle: Hon kommenterade Trump, du säger "Det är så amerikanska presidenter pratar". Du låter Trump representera hur amerikanska presidenter pratar. Du säger sedan att du inte alls menade det, utan bara kommenterade hur Trump beter sig. Det gjorde du inte.

Oj vad unikt, några rader till om vad du "tror", vad det "verkar" som, hur jag är, tycker, tänker, vad jag gör och säger, till och med vad jag STRÄVAR mot, varav precis alltihop skett i din fantasi. Ska du verkligen prata om överlägsenhet/underlägsenhet, som måste fantisera ihop brister hos andra och låtsas att de är på riktigt? :D Eller förlåt, du bara "trollar" ju mig då, du är inte alls dum i huvudet på riktigt.
Valldabo, Donator 2020-03-20 18:10 | #51
#50 JohanSten: Upprepa dig en gång till så kanske mytomanen Sten tror på sina egna lögner lite mer =D Funkar det bra än sålänge tycker du?

Här har du den exakta definitionen på vad en besserwisser är om du inte visste det.
"Besserwisser (tyska besser, 'bättre' och Wisser, 'vetare'; 'en som vet bättre') är en pejorativ term för en person som anser sig veta bättre än andra.[1] En besserwisser tenderar att ofta och gärna upplysa världen om sina (eventuella) kunskaper"

Det är precis vad du är, en besserwisser. Du tror att du vet mer än andra även om när du har fel och då kan du aldrig ta att du hade fel. Spelar ingen roll hur mycket man försöker trycka in det i dig, du kan aldrig ta när du har fel. Som exempelvis då när du påstod att du aldrig kallat mig för rasist, men jag gav dig exemplet och du kommer ihåg mycket väl om det men du vägrar erkänna det. Det är inte jättesvårt faktiskt att syna dina konstanta lögner och tragiska försök till att trycka ner någon ÖVER ett forum baserat på dina känslor. Tragiskt tragiskt :/
arle, Donator 2020-03-21 10:15 | #52
#50 JohanSten: nope. Trump representerar ingenting. Nej ingen trollar Johan. Du är faktiskt så underlägsen och korkad...
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-22 19:22 | #53
#51 Valldabo: Haha, och vem av oss är det som bara säger "du ljuger" istället för att leverera trådar med belägg? :D Vilket jävla självmål. Så patetiskt.

Uh-huh, och hur ska detta gå ihop med din definition där jag "tror" mig ha rätt fast jag enligt dig har fel? Inget av det jag sagt har varit felaktigt (du är välkommen att rätta i så fall för det är så man lär sig, om man inte är du som redan vet allt, "besserwisser"), och jag har aldrig sagt något om dig som inte baserats på något du gjort eller sagt. Du hittar på i oändlighet, och projicerar ditt hyckleri utan att kunna belägga det. Det är därför du är så patetiskt att du står och trampar i detta istället för att "erkänna" dig slagen, för usch vad hemskt att bli en mognare människa.

Återigen: du snackar så jävla mycket skit om mig du aldrig kunnat veta, och vägrar ta att det inte är sant. Enligt din egen definition (trots att den är felaktig) så är DU en besserwisser, och hycklar således IGEN. :D Det händer ta mig fan per automatik, behöver inte ens göra något för att du ska leverera fler exempel på ditt hyckleri (som totes inte finns egentligen).

Du gav mig aldrig exemplet, du har bara ännu en gång lyckats övertyga dig själv om att allting gick till din fördel. Se själv, pucko. :D

"konstanta lögner och tragiska försök till att trycka ner någon ÖVER ett forum baserat på dina känslor. Tragiskt tragiskt :/"
Nämnde jag att du projicerar? =') Jag kommer aldrig fatta vad du tror dig få ut över att förnedra dig själv på det här viset.


#52 arle: Så du sätter återigen händerna för öronen, blundar och upprepar dig så att de stora, stygga motargumenten inte ska skada dig. Svart på vitt säger du att Trump representerar hur amerikanska presidenter pratar men det har samtidigt inte hänt, gång på gång säger du att du bara snackar skit för att "äga" och vara rolig men ingen "trollar" mig säger du, och jag är "faktiskt så underlägsen och korkad" säger du trots att du inte kan uppbåda någonting som pekar på det eller motiverar dina påståenden (och du trollar ju inte, du kan absolut belägga det fast ändå inte). Och oavsett hur många gånger du blir varse dessa pinsamma snedsteg så kommer du inte sluta, för du kan inget annat. Du är för "överlägsen" för att sluta göra bort dig, antar jag? =')
Valldabo, Donator 2020-03-22 19:56 | #54
#53 JohanSten: Du vägrade alltså trots att jag gav dig fakta, ignorera det och istället gav du det ett till försök att ljuga ihop någonting för att slippa obekväma situationer, tror JohanSten på sina egna lögner nu då? Ska du inte fråga honom? Han kanske ger dig ett annat svar än vad du tänker just nu.

Det är detta jag menar, när man kommer med fakta och källor så vänder du ryggen till och lägger in lite ignorans, härskarteknik och lite upprepande ord så kanske du lyckas dra dig undan, du kanske får mig att bli så trött på dig så jag inte ens tänker att du förtjänar att man svarar på det. Snyggt försök Johan men nej. Sen har du mage nog att säga att man aldrig kommer med något som pekar på någonting helt annat än det du skriver, GISSA VARFÖR :D
Jag gjorde det i början och då fick jag alltid kommentarer som dessa, väx upp någon gång om du ska fortsätta försöka ha diskussioner =D
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-22 20:45 | #55
#54 Valldabo: Vad "vägrade" jag? Att "inse" att du har rätt när du har fel - enligt din egen fakta? :D Och vad ljög jag om? Ingenting som du kan definiera eller belägga i alla fall! Så jävla patetisk. =')

Aah, du tänker att om du projicerar IGEN så kommer jag plötsligt bara köpa att du har rätt, på ren viljekraft liksom? Prova några gånger till, kanske funkar det någon gång! Inte för att jag behöver be dig göra det igen; det är det enda du någonsin gör. :D

Det enda som hände "i början" var att du hycklade friskt och ibland sade rasistiska saker, jag påpekade båda delarna, och sedan skrev du långa rader fanfic om mig och vad jag tror och röstar på. Du har fortsatt med det sedan dess. Jag har försökt ha en diskussion med dig varje gång jag ger dig motargument, men du försöker aldrig tillbaka utan börjar grina direkt. Varje gång. Och jag har gott om exempel, det är bara att fråga! ❤
Valldabo, Donator 2020-03-22 22:45 | #56
#55 JohanSten: Du har inte påpekat ett skit om mina s.k rasistiska saker haha. Det är dina egna uppfattningar för att du är en tillräcklig besserwisser nog att enbart kunna se det från din egna sida.
Sen när är det rasistiskt att man vill skydda sina gränser från andra kulturer? Med en risk att det är människor som bär på kulturer där det innefattar att kvinnan är en slav för mannen? Explaaaain, i'll wait! =D
arle, Donator 2020-03-22 23:40 | #57
#53 JohanSten: suck.... Nej Johan. Det var du som skrev att "Trump representerar" blablabla, när jag skrev att det är vanligt att amerikanska presidenter pratar sådär. Vänta ska jag hämta hammaren så jag kan banka in detta i ditt förvirrade huvud...
Nej jag är inte för överlägsen för att sluta göra bort mig. Nu virrar du igen... Jag gjorde aldrig bort mig och jag är överlägsen för att du är så pass underlägsen. Så tyvärr kan jag inte ta åt mig äran i detta fall.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-24 17:17 | #58
#56 Valldabo: Jo då, det har jag sparat gott om trådar som visar, svart på vitt precis som här. Och du har fått dem, flera gånger. Och blivit tyst, flera gånger. Och sedan snackat samma skit i kommande trådar ändå. Flera gånger. =')

Vem säger att det är rasistiskt "att man vill skydda sina gränser från andra kulturer"? Är det det du har gjort? Nej, det är ju inte det du har gjort. Du har ju sagt rasistiska saker ett par gånger. Det är rasistiskt. Jävla bebis. :D


#57 arle: Så du sätter återigen händerna för öronen, blundar och upprepar dig så att de stora, stygga motargumenten inte ska skada dig. Svart på vitt säger du att Trump representerar hur amerikanska presidenter pratar ("Det är så amerikanska presidenter pratar") , men det har samtidigt inte hänt, gång på gång säger du att du bara snackar skit för att "äga" och vara rolig men ingen "trollar" mig säger du, och jag är "faktiskt så underlägsen och korkad" säger du trots att du inte kan uppbåda någonting som pekar på det eller motiverar dina påståenden (och du trollar ju inte, du kan absolut belägga det fast ändå inte).

Och oavsett hur många gånger du blir varse dessa pinsamma snedsteg så kommer du inte sluta, för du kan inget annat. Du är för "överlägsen" ("jag är överlägsen för att du är så pass underlägsen") för att sluta göra bort dig, antar jag? =')
Valldabo, Donator 2020-03-24 17:50 | #59
#58 JohanSten: Nej det har du inte, nu är vi tillbaka till det här upprepande ljugandet för att man inte kan diskutera på ett annat sätt.
Så återigen, det är inga rasistiska "saker" som jag har sagt, det är dina EGNA missuppfattande och snedvridna åsikter/känslor som spelar in i detta, något som tydligen får dig att tro att någon har sagt någonting specifikt men i verkligheten har sagt någonting helt annat och utöver detta så måste du ljuga för att kunna hålla dig på en någorlunda diskussionsnivå.

Jag skrev "Är det fel att skydda sina gränser?"
Varpå ditt svar blev "Jävla rasist!!1!!!11!1!onoenenoen"
Har du glömt det eller vill du inte bli påmind av dina fel? =D
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-24 18:38 | #60
#59 Valldabo: Här är NÅGRA gånger du fått bevis, och fått bevis för att du fått bevis. Allt det här (och mycket mer därtill) påstår du aldrig har hänt, och att jag ljuger om det.

http://existenz.se/?p=komment&id=204814
http://existenz.se/?p=komment&id=190247
http://existenz.se/?p=komment&id=208769

Jag har ALDRIG NÅGONSIN hittat på något om dig eller låtit mina känslor styra ett selektivt minne, vilket är varför du ALDRIG NÅGONSIN kunnat ge mig ett exempel på att jag gjort det trots att det enligt dig sker "hela tiden". Du har däremot gjort båda åtskilliga gånger, se exempelvis ovanstående länkar. Vi måste ha haft det här exakta utbytet över hundra gånger, och du kommer ändå inte lära dig. :D

Nej, nu hittade du på citat igen. Jag har aldrig sagt så. Jag kan ge belägg för vad jag påstår att du sagt, du kan inte ge belägg för vad du påstår att jag sagt. Jag har rätt och du har fel, jag belägger mina påståenden medan du ljuger. Svart på vitt. Och du ljuger om detta faktum också, svart på vitt. Och du tänker "glömma bort" detta snart och ändå återkomma och mopsa dig och snacka skit snart igen. Du kanske genuint glömmer bort och har svårt att skilja verkligheten från dina fantasier, men jag tänker inte tycka synd om dig för det.
Valldabo, Donator 2020-03-24 19:28 | #61
#60 JohanSten: Länk ett: Ser inte en enda rasistisk kommentar som indikerar på att en annan färg på hyn ska vara utav lägre värde.
Kan du visa vart rasismen är?

Länk två: Ser inte vart rasismen är, såvida du inte syftar på att personen i länk 2 inte är svensk. Förstår ändå inte, är det något privilegium att vara svensk? Det tycker inte jag i alla fall. Därför kan jag inte se rasismen i det.
Kan du visa vart rasismen är?

Länk tre: Wut?? Tråden handlar om kön, hur är något av det ens relevant till rasism?
Kan du visa vart rasismen är?

Du hittar på att jag är rasist, "ALDRIG NÅGONSIN" Yeah right, ännu en lögn =)
Dude, du låter ständigt dina känslor styra dig. Speciellt när du ser en kommentar som du inte delar samma åsikter med.

Aha, du vill alltså inte bli påmind utav dina fel :D Det är lugnt, alla gör vi fel någon gång. Frågan är bara när du ska inse dina fel första gången.

Varsegod, jag tog fram konversationen så du kan friska upp minnet lite bättre.

Valldabo, Donator Radera |2020-03-08 20:07 | #29
Tänk er in i att det finns mängder med folk som faktiskt tycker detta är rätt gjort av Turkarna.

JohanSten, Donator 2020-03-08 21:46 | #32
#29 Valldabo: Absolut, men för att inte tala om grekerna..? Och du är en av dem, misstänker jag.

Valldabo, Donator Radera |2020-03-08 22:05 | #33
#32 JohanSten: Vad har grekerna gjort som är så dåligt? Skyddat sina gränser?

JohanSten, Donator 2020-03-08 22:26 | #35
#33 Valldabo: Haha, tänkte väl det din jävla rasist... Nej, det är så klart inga problem att de skjuter ned flyktingar (som du själv medgett inte har något annat val än att ta sig in) och eskalerar situationen våldsamt istället för att samla ihop dem och skicka till en förläggning så de slipper vara flyktingar och rentav kan omvandlas till arbetskraft istället. Nej, bättre att bara "skydda sina gränser" mot de beväpnade soldaterna. ;) Fy fan vad vidrig du är, hycklare.

Hur var det nu Johan? Du har aldrig sagt "jävla rasist"?
Minns du nu?
arle, Donator 2020-03-25 16:05 | #62
#58 JohanSten: nope. Representerar skrev jag aldrig. Spelar ingen roll hur mycket du försöker. Representerar och låter som är inte samma sak ditt jon
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-26 23:06 | #63
#61 Valldabo: Det finns gott om länkar att följa bakom länkarna, det är som ett kaninhål av trådar där du slutat svara för att du insett hur fel du varit ute, men ändå börjat snacka samma skit kort därpå igen. Otroligt mängder hyckleri, många påhopp, och ett par bitar rasism. Leta på bara, du säger ju själv att man ska leta själv om man verkligen vill veta. ;)

Återigen, återigen, så påstår du saker om mig du inte kan backa upp med ett enda litet ynka pytte-exempel. Du kräver sedan otroliga mängder bevis för allehanda påståenden av andra. Hyckleri. Fast du har ju aldrig hycklat. Igen.

Du tycker det är rätt av grekerna att angripa flyktingar, för de "försvarar ju bara sitt land" som säkert kommer få en politisk coup d'état utförd av flyktingar... Du är rasist mot syriska flyktingar, bland en del andra. Det gäller även sådana som är i Sverige, som du rentav fått ett gäng varningar för. Så på grund av detta kallar jag dig rasist och en vidrig hycklare, och som du ser har jag belägg för båda. Du har aldrig uppvisat några belägg för att jag skulle styras av känslor och liknande, utan du upprepar det dig själv tills du glömt bort att du hittade på det. Igen. =') Jag säger ju att du börjar spela dum när du inte riktigt vet vad du ska svara, precis som när dina retoriska frågor plötsligt retroaktivt var genuina o.s.v...

Jag ser fram emot ditt oerhört originella svar och försvar!


#62 arle: "Det är så amerikanska presidenter pratar." Trump pratar som amerikanska presidenter pratar. Trump är en god representant för hur amerikanska presidenter pratar. Enligt dig. Och eftersom du vet att jag har rätt så "trollar" du nu genom att spela dum, så du ser ännu dummare ut (vad man nu vinner på det). Du skrev inte "låter" heller, men aldrig i helvete att du skulle vända din egen logik mot dig själv i sådana här lägen, ditt felstavade "jon". ;)
Valldabo, Donator 2020-03-27 03:00 | #64
#63 JohanSten: Definiera "Sluta svara" är du snäll.
För det är mer att du kommer med ett svar ett gäng dagar senare och förväntas då att få ytterligare ett svar =P

Ja absolut, men jag vill inte verkligen veta dina konstanta lögner och skrik om en annan person =D

Aha, så nu har du helt plötsligt skrivit "Jävla rasist"? men flertal gånger har du förnekat detta. "Nej, nu hittade du på citat igen. Jag har aldrig sagt så."
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw 2020-03-28 14:59 | #65
#64 Valldabo: Vafan känner du att du behöver för definition..? Du slutar svara för att du inte rår på motargumenten, alltså du skriver ingenting mer när du möts av ny information, länkar etc. Så jävla svårt är det inte. Du svarar nästan alltid inom en dag, tills du inte gör det. Du slutar medvetet. Du slutar svara. Det är vad det innebär att sluta svara. Jesus Christ. :D

Oj, heter det "skrik" nu? Det kommer inga lögner från mig, varken konstanta eller icke.

Förnekat att jag skrivit "Jävla rasist"? Nu ljuger du - igen. Det tar du fram att jag förnekat nu på en gång, eller slutar snacka skit. Fast nej, du kommer ju göra som vanligt: släppa det och sluta svara, men snacka samma skit i nästa tråd vi ses i alla fall, som den förvuxna bebis du är.

Citatet du hittade på var "Jävla rasist!!1!!!11!1!onoenenoen", vilket är varför jag sade att det var ett påhittat citat i mitt svar till det citatet... Fy fan vad efterbliven du är, som sätter upp dig själv såhär hela jävla tiden. =')

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.025151 sekunder för 7 ninjor att ha ihjäl 64 samurajer!


Donera Mera! Ghoul