Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
TurD, Uppdaterare, Donator
De tror verkligen att inget kan hända dem haha :'D
(vita kvinnliga studenter, that is)
Bobhund1557, Donator
Jag avundas den här polismannen som är lugn och saklig. Han hanterade situationen bra genom att förklara för kvinnan att hon blir arresterat på grund av sin handling och inte för sin åsikt. Jag vill även trycka på den pedagogiska biten i att förklara för kvinnan att hon alltid har ett val och att hon måste äga konsekvenserna för dem. Hon kan välja att ignorera och gå förbi och därmed slippa lyssna på demonstranterna, men hon kan även välja att stå kvar och lyssna. Om hon väljer att stå kvar och lyssna har hon både rättigheter och skyldigheter som motdemonstrant. Hennes rättigheter är att med ord framföra sin egen åsikt oavsett om hon håller med demonstranterna eller inte, men hon har inte rätt att fysiskt gå till angrepp mot sina meningsmotståndare.
Jag vill även lyfta upp den arresterade kvinnan också för att hon inte ballade ur fullkomligt och började gapa och skrika och hävda sin juridiska rätt som hon har läst om lite snabbt på nätet. Jag tror att kvinnan blev något passiviserad på grund av att hon i grund och botten förstod att hon gjort fel och att det är hennes handling och inte hennes åsikt som gjorde att hon blev arresterad. Om omständigheterna hade sett annorlunda ut vore det mest troligt att hon var en av dem som står på frontlinjen och är verbalt våldsam.
Sprängdeg, Donator
Håller antagligen med henne i frågan om abort eftersom skylten verkar ha med anti-abort att göra, men att bete sig sådär alltså... för fan argumentera istället jävla fjant.
raggarsvin90, Donator
Mer sånt här!
Vänsterfolk är van att få göra vad de vill och ha fullt stöd från makten. Nu verkar inte tjejen vara någon samhällsfara men lag är lag för alla.
Hytte, Donator
#9 raggarsvin90: vad snackar du om? nassar får ju gå på öppna gator och protestera lika mycket som vänsterfolk. Sedan är abortionsfrågan knappast någon vänster höger fråga. Är nog fan i mig fler liberaler som är öppna för abort än sossar.
olah, Donator
Vad stod det på skylten?
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|