Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
wqube, Donator
Stackars Kongo
Heckscher, Donator
Afrika är egentligen den absolut rikaste världsdelen med allt sitt guld, diamanter och ädelstenar, men all vinst hamnar i västvärlden.
habelo, Donator
#3 Heckscher: för att vara rikast i världen så måste man räkna med teknologi som en råvara. Vilken en utbildad population skapar. Teknologi är en mycket mer dyrbar råvara en guld.
Tuggben, Surgubbe
Vad ont kan komma ur detta? hahahahaha
Heckscher, Donator
#4 habelo: Arbete, land, kapital och historiskt våld. Afrikanerna står för land och arbete, västvärlden står för den ursprungliga kapitalinsatsen samt kolonialiseringen spelar såklart roll. Att Afrika skulle vara helt befriade från ingenjörer med mera som kan driva utvecklingen är heller inte helt sant. :)
Shamanstyle, Donator
#6 Helt utan ingenjörer är de ju inte men de verkar ju inte förmögna att förvalta resurser eller styra över sig själva eller utvecklas i någon större grad alls. Korrupta individer säljer ut sina länders tillgångar till omvärlden men det är ju knappast omvärldens fel.
Heckscher, Donator
#7 Shamanstyle: Det är ju fattigdom som styr det hela, ingen lätt fråga att lösa och det kommer inte att ske över en natt direkt. Men att västvärlden lagt beslag på det mesta av deras resurser hjälper ju inte direkt. :)
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|