Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
freemind, Donator
Korkad tonåring på tiktok, vem fan bryr sig.
Kanske ska sluta ge dom uppmärksamhet.
Heckscher, Donator
Pinsamt att de inte förstår att hon trollar? Användare gör sådana här satirvideos hela tiden på TikTok för att få mycket kommentarer och delningar (= views och pengar).
Olicat, Donator
Är det inte dessa personer vänstern vill låta rösta?
gal1, Donator
Det är bra, fortsätt mjölka ur ordet helt så det tappar sin mening å vi slipper höra mer om det.
Pew_Pew_You, Donatorr
Jag är glad för hennes skull, peak troll.
Sampeee, Donator
Rasistiskt? Nej
Idiotiskt? Ja
Mozq, Donator
#7 Sampeee: Ge dig, orkar inte.
Valldabo, Donator
#7 Sampeee: https://youtu.be/DMSfnDJcDlU?t=564
Vattnas det inte i munnen?
Valldabo, Donator
#11 Ranaki: Värdelös meme. Talar nog för väldigt många - men jag äter kött för att det är gött och nyttigt.
Pew_Pew_You, Donatorr
#11 Ranaki: Ja vi vet ju alla vilken typ av Predator du är.
Ooooooohhhhhhh!
Den du!
habelo, Donator
#11 Ranaki: är det en bild på dig innan du förstod att du inte va apex i något?
Inlägget är borttaget
Ranaki, Donator
#12 Valldabo: nyttigt vetifan när man äter det dagligen. men gött är det.
#13 Pew_Pew_You: jag är här för att jaga rasister
Valldabo, Donator
#16 Ranaki: "Meat is a good source of protein, vitamins and minerals in your diet. However, if you currently eat more than 90g (cooked weight) of red and processed meat a day, the Department of Health advises that you cut down to 70g"
Har du andra belägg på att det skulle vara onyttigt att äta kött dagligen?
Inlägget är borttaget
Ranaki, Donator
#17 Valldabo: jo tjena, vet du hur lite 70g eller 90g ens är?
Den genomsnittliga svensken äter ca 200g kött per dag.
Denkan4Sure, Donator
#19 Ranaki: Utgår du ifrån värden på slaktkonsumtion (slaktvikten) eller slutkonsumtion (det som hamnar på tallriken)? Markant skilland där.
Inlägget är borttaget
Ranaki, Donator
#20 Denkan4Sure: slutkonsumtion
KickboxarN^, Donator
#11 Ranaki: Till och med en fettsäck till människa, uppfostrad på Seinfeld och Coca Cola, är en toppkonsument.
Jag äter garanterat runt 200-300g tillagat kött per dag, vad exakt menar du skulle vara onyttigt? Vilket kött menas, fågel, fisk, nöt, fläsk?
Inlägget är borttaget
waf, Donator
#19 Ranaki: Köttets påverkan på hälsan är dock väldigt minimal vid "normal" konsumtion, speciellt i jämförelse med mycket annat vi trycker i oss. Med det sagt, visst du har rätt.
Krävs dock mycket mer än hälsoskäl för att ändra en diet för de flesta.
Det finns starkare och mer slagkraftiga argument på den etiska/moraliska sidan i denna fråga... Och jag håller med om att det finns ett visst moraliskt dilemma. Dock inget som övertalat mig att sluta äta kött ännu, då livet är orättvist. Eller så är jag bara psykopat när det kommer till djur... vem vet egentligen
epicfailzor, Donator
#23 KickboxarN^: kyckling är magert och protein rikt och fisk är väldigt nyttigt, det måste väl vara rött kött Ranaki snackar om?
KattOla, Donator
Haha! Hon har ju inte ens koll på BBQ:s historia xD
Det är inte så att det blev till efter slaveriet
Inlägget är borttaget
Pew_Pew_You, Donatorr
#23 KickboxarN^: Generellt rött kött (nöt/lamm/gris). Finns många studier som länkar ökad risk för tarmcancer till hög konsumtion av rött kött. Bränt kött har också länkats till ökad risk för cancer. Samma sak med processat kött (korv, salami, halvfabrikat etc.)
Orkar inte leta upp källor, du får väl googla själv om du är intresserad och se va du kommer fram till, lite riktlinjer bara.
Heckscher, Donator
#23 KickboxarN^: Kött är onyttigt på flera sätt, bland annat ger den olika typer av cancer, hjärt- och kärlproblem med mera. Livsmedelsverket rekommenderar t ex max 500g rött kött i veckan på grund av dessa risker.
Denkan4Sure, Donator
#22 Ranaki: Då har du nog blandat ihop siffrorna för enligt Jordbruksverket så ser fördelningen ut såhär:
Totala slutkonsumtionen per person/år blir då 36.5 kg och delar vi med 365 så får vi 0.1kg/dag, alltså 100g/dag. Beräknar vi istället slaktad vikt så får vi ca 215g/dag.
I rött kött ingår nöt, lamm, fläsk.
Hela källan: https://jordbruksverket.se/mat-och-drycker/hallbar-produktion-och-konsumtion-av-mat/konsumtion-av-kott
Pew_Pew_You, Donatorr
#30 Heckscher: Tvistas mycket om hjärt/kärlproblem är p.g.a. köttet eller en indirekt effekt av att folk som äter mycket kött tenderar att äta onyttigare (mycket salt, transfetter etc.)
Är svårt att bedriva studier av denna typen på människor.
"Hej, vill du följa den här strikta dieten i 20 år för en studie? Du kompenseras med 2 biobiljetter"
Spyzed, Foliehatt
#22 Ranaki: Äter minst 400 gram kött om dagen och kommer fortsätta med det tills jag dör.
#30 Heckscher: Problemet med dessa studier är att de inte stämmer.
Denna artikel beskriver ingående på alla sätt som dessa "kött leder till cancer" studier är totalt missvisande.
https://www.jamiekatuna.com/meat-and-cancer
Valldabo, Donator
#19 Ranaki: Det var inte det som det handlade om.
ALLT är farligt vid större doser. Även vatten är farligt.
jootoo, Donator
Det känns som att hon bara driver!
KickboxarN^, Donator
#29 Pew_Pew_You: Alltså, att det är carcinogener i bränt kött är förvisso sant, samt att dom i stora mängder kan öka risken för cancer. Men, du får tarmcancer av att äta för lite fibrer, inte av att du äter kött. Halvfabrikat och processat kött är också lite av en gråzon, det beror på vad för process det genomgått och det beror på hur mycket du äter av det, att leva på det kommer förmodligen inte ge dig den längsta livstiden.
Jag har läst en del studier om ämnet, jag tycker bara majoriteten av dom är bristfälliga. Det finns lika många motstridiga studier inom näringslära idag som det finns vänsterpartister på ett skogsrave.
#30 Heckscher: Det finns carcinogener i princip allting som du kommer i kontakt med. Att det leder till hjärt- och kärlsjukdomar är helt enkelt inte sant.
Jag vet att det finns tusentals "studier", betalade av andra industrier, som pekar fingret mot köttindustrin som boven i dramat, när det på senare år kommit fram flera studier som istället verkar peka mot raffinerat socker som den största orsaken till höga kolesterolnivåer, blodproppar etc. Det är ytterst oklart hur cancerogent kött är, helt enkelt.
Nickosupra, Donator
#16 Ranaki: Hahaha, här för att jaga rasister. Du är ju för fan rasist själv xD
Pew_Pew_You, Donatorr
#36 KickboxarN^: Fast om det är fiberbrist som är problemet, så borde det ju inte spela någon roll om vilken typ av kött du konsumerar, en som äter mycket fisk/kyckling borde ju ha lika stor risk för tarmcancer som en som äter mycket rött kött istället. Vill minnas att jag har läst många studier som länkar just rött kött till tarmcancer.
Hitta denna meta-analysen på google Schoolar, bara skummade bara avstrakt/resultatet (tänker inte göra någon djupdykning för en existenzkommentar) den men den verkar finna stort samband mellan konsumtion av rött kött och tarmcancer enligt den iallafall.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4698595/
(Äter kött själv, så är inte super biased åt veg så att säga)
jägarn, Donator
#11 Ranaki: Ja inte är det du iaf. Kolla bara på AFA och dess anarkistiska plebejer. Antingen tjockisar med blått hår eller tandpetare.
Heckscher, Donator
#36 KickboxarN^: Javisst finns det det. Men nu pratar vi Livsmedelsverkets rekommendationer. De baserar inte riktigt sina råd på ickepublicerad ogranskad forskning om man säger så. Sen är socker som du säger också en stor bov i dramat. Men människan har aldrig ätit den absurda mängd kött som vi äter idag, och det är tydligt att det leder till en hel del hälsoproblem.
Inlägget är borttaget
Spyzed, Foliehatt
#40 Heckscher: Mmkay.. Livsmedelsverket rekommenderar förlegad pseudo-vetenskap som kostcirkeln och tallriksmodellen. De har väl inte ändrat sina råd de närmaste 50 åren, mig veteligen.
Heckscher, Donator
#42 Spyzed: Tallriksmodellen är reviderad sedan länge, den är inte likadan som när vi var små och kött/mjölkprodukter var ett "måste" för att få i sig tillräckligt med näring.
Spyzed, Foliehatt
#43 Heckscher: Berätta hur de gjort den bättre.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
Det var ovanligt få som inte svalde detta med hull och hår för att vara Existenz, gött!
#44 Spyzed: Varför? Kommer ju inte spela någon roll för dig; antingen är den förlegad eller felaktig på annat vis, du kommer börja snacka om hjärntvättande flour-tandkräm eller något...
jägarn, Donator
#36 KickboxarN^: mycket intressant
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|