Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Weightlifter Laurel Hubbard: 'All I've ever wanted to be is myself' Tillbaka
Kommentarer 12 kommentarer, 2058 klick.

Raderar...
FireWaia, Donator 2021-08-04 00:30 | #1
Blaaaa blaaaaa... När allt är sagt och gjort så är det underhållning byggd på att det skall vara jämna startvillkor. Biologiska män mot kvinnor i fysisk tävlan är bara korkat. Lös reglerna på något sätt.
wqube, Donator 2021-08-04 01:20 | #2
Om allt ska va så PK angående transexuella i sport så kan vi ju ha två kategorier. "Testosteron" och "Östrogen". Så går vi efter vilket hormon din kropp utvecklats för att producera.
Nu när jag läser min kommentar ser jag att det är rätt långa namn, man kanske kan förkorta det? Vi kan kalla dom "Herrar" och "Damer"!
Necris, Donator 2021-08-04 08:38 | #3
#1 FireWaia: #2 wqube: Ja, så resonerar vanligt folk. Men, det intressanta här är ju att PK åsikten, "den rätta åsikten" är att alla är lika och att det nan definierar sig som det är man. Om man anser sig vara svensk så är man, oavsett om man har kinesiska föräldrar eller ej. Om man änser att man är en kvinna så är man. PK kan alltså inte komma undan detta utan att behöva ändra på vad de anser.

Det roliga är ju att det är så uppenbart för alla andra att vad man själv difinerar sig som spelar ingen roll alls. Vi har två kön och du är född som det ena eller det andra och det avgör majoriteten av alla dina egenskaper. Vi är inte på något sätt lika.

PS fan vad jag stör mig på att de kallar honom en transkvinna, det är ju en transman. En man som anser sig vara trans.
Focha, Donator 2021-08-04 10:38 | #4
"Translympics" där kan alla svårdefinierade få tävla.
Synvinkel, Donator 2021-08-04 12:48 | #5
#4 Focha: Låter bra.
Inlägget är borttaget 2021-08-04 14:29 | #6
0bama, Donator 2021-08-04 14:33 | #7
#4 Focha: Precis! Detta är vad jag sagt hela tiden, på samma sätt som Paralympics är separerat så är skapar man ett Translympics som också är det. Där tävlar de som identiferarer sig som män mot varann och de som identifierar sig som kvinnor mot varann och sen tävlar kanske de som identiferar sig som något annat påhittat skit mot varann lol. Men kan nästan garantera att detta skulle leda till ett jävla gnäll att dom inte känner sig validerade som "äkta" män och kvinnor.
CopCake, Donator 2021-08-04 16:13 | #8
Varför kan dom inte klumpa in dessa i paralympics? 😏
kondeN^, Donator 2021-08-04 17:23 | #9
Olympic games, Paralympics, Translympics.

Problemet löst.
Heckscher, Donator 2021-08-04 17:38 | #10
#2 wqube: Mjo men den här personen producerar inte mer testosteron än de hon tävlar mot, så då borde hon vara med i östrogen-ligan ändå?
Lui$ , Donator 2021-08-04 21:01 | #11
#9 kondeN^: oh herre ge dom inte några ideer...
waf, Donator 2021-08-04 22:16 | #12
#7 0bama: Och man borde ha en FFA också, hade varit kul o se faktiskt. Även om det är ojämnt som fan.
Hade kunnat bli någon riktig upset kanske ibland :P

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.012654 sekunder för 4 ninjor att ha ihjäl 14 samurajer!


Donera Mera! Ghoul