Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   15 dödade och över 30 skadade under upplopp i Beirut under gårdagen Tillbaka
Kommentarer 8 kommentarer, 1597 klick.

Raderar...
Riksdaler, Donator 2021-10-15 10:26 | #1
Älskar att 15 döda och 30 skadade under upplopp inte har någon reaktion från folk, däremot en stolle som går runt med pilbåge och dödar en tredjedel av det antalet får rubriker på första sidan i hela världen! :D
tim1995, Donator 2021-10-15 11:36 | #2
#1 Riksdaler: Våra liv är mer värda förstår du
Riksdaler, Donator 2021-10-15 11:46 | #3
#2 tim1995: Hahaha indeed...

Inte ens tusentals döda i jordbävning gav lika mycket reaktioner.

Helt fantastiskt.
TurD, Uppdaterare, Donator 2021-10-15 12:27 | #4
#3 Riksdaler: reaktioner på vad som helst blir automatiskt MINST 10 gånger starkare när det sker inom Skandinavien. 10 gånger är nog en rejäl underdrift. Men det är inte konstigt, det är precis likadant i alla länder/regioner. Händer något nära är det mer relevant.
Riksdaler, Donator 2021-10-15 13:01 | #5
#4 TurD: Våra reaktioner är också 10 gånger starkare om någonting händer i Västerländska länder i övrigt.
Dör 100 kineser på ett bygge i Kina så reagerar knappt Aftonbladet.
Däremot om 100 Amerikanare dör på ett bygge i USA blir det ett rejält liv i flera dagar.

Blir det översvämning i Indonesien rycker vi på axlarna och går vidare, men blir det översvämning i Tyskland och Belgien ännu en gång ett jävla liv i flera veckor.
waf, Donator 2021-10-15 20:01 | #6
#5 Riksdaler: Handlar ju dels om förväntningar, men även hur människors empati funkar överlag. (som #4 TurD menade)
Man förväntar sig inte att sånt sker här, medans det är betydligt vanligare i vissa länder.

Men ett bra exempel här, är ju gäng-skjutningarna.
Iaf jag reagerade betydligt starkare i början, än idag..
För nu är det inte längre en överraskning att sånt sker.. tyvärr.

Visst, drabbas någon oskyldig, som flickan där, så reagerar man ju mer igen.. men inte så mycket längre när det gäller kriminell som skjuter en annan kriminell
Ultima, Donator 2021-10-15 22:08 | #7
#1 Riksdaler: Det är ju inte så lustigt om folk dör när det är upplopp med många folk inblandade. Däremot att en snubbe mördar 5 pers i Norge, även med ett udda vapen, är ju såklart mycket mer speciellt.
Riksdaler, Donator 2021-10-16 06:13 | #8
#6 waf: #7 Ultima: +1

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.006918 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 9 samurajer!


Donera Mera! Ghoul