Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Fultomt3n, Donator
I hate to told you that we told you so but we told you so. Let the vänsterblivenheter begin.
BlottarTomten, Donator
För att klargöra. Du har mycket högre risk att få hjärinflammation av covid än vaccinet. Sen så ökar ju vaccinet risken att få inflammation bland ungdomar med en faktor av 2 (enligt dagens forskning vilket fortfarande är väldigt färskt) men detta är ju fortfarande mindre än risken under covidsmitta. Dr Sanjay Gupta-avsnittet på JRE förklarar riskerna och fördelarna väldigt väl. Risken för en tonårsgrabb att få detta från vaccinet ska vara 15 på 100 000.
Riksdaler, Donator
#2 BlottarTomten: 15 på 100.000
Dvs om alla i hela världen tog vacciner är det 1.200.000 människor i hela världen, teoretiskt.
En del mildare, en del värre, dvs procentuellt ointressant.
Thedevil, Donator
vi i familjen står valet eller kvalet att vaccinera oss. Så fruktansvärt det har varit en tid av alla påtryckningar av något man inte vill. Fick hem ett brev med stora bokstäver, Kom igen nu. Vaccinera dig. Det är så osmakligt hur samhället bestraffar minoriteter och begår hetsjakt! VARJE JÄVLA dag så pratar man om begränsa begränsa för de som inte lyssnade. Något är fel, och det får framtiden avgöra. Vi börjar bli ordentligt trötta i alla fall på att vara förföljda.
FireWaia, Donator
Surt att vara den 1/1000000 som informationsbladet baseras på, men alla därefter är tacksamma.
Thedevil, Donator
att tilläga, jag bär jättegärna en gul reflexväst om folk är så rädda för ovaxinerade, kan till och med ha en stjärna på bröstet. Så har vi känt oss.
Riksdaler, Donator
#4 Thedevil: Haha va?
Tare lugnt, ni är inte förtryckta och ingen bryr sig om ni vaccinerat er eller inte.
Gör som ni vill, jag vaccinerade mig enbart för att jag blev så in i helvete jävla sjuk av Covid-19 dom 3 gångerna jag fick skiten, första gången såg jag stjärnor och svimmade i datastolen och slog i huvudet på fönsterbrädan.
Hade jag fått Corona och inte blivit så sjuk som om jag fått lätt feber och snuva hade jag inte brytt mig.
Dock kommer en dag i livet när jag blir gammal, skönt att ha det här skyddet ändå om vi kommer få leva med den här skiten i väldigt många år framöver.
Thedevil, Donator
#7 Riksdaler: Snart så får man stämpel i pass , nä just det ja. Vi har ju det, det existerar och börs tas på allvar, men när viljan kommer till en själv så ska samhället och staten backa. De har misslyckats brutalt i sin hantering av pandemin och ljugit om och om och om och om och om x10 igen för svenska folket. Här har vi roten till att konspirationsteorier går hem hos den breda massan, myndighetsförakt är ett växande problem. Gick några band i förväg för jag vet hur det annars blir. . . . Jag tror jag förstår vad du menar och jag är med dig, dottern fick 1 års vaccinet nu, tiden går. Inte mot vaccin men mot lögner.
Ojaw, Donator
#4 Thedevil: Det är inte vaccin, det är biologiska vapen.
Ignorera propagandan som uppmanar er att "vaccinera" er.
Det är värt vilken uppoffring som helst för att slippa detta preparat. Tappa jobb, hus och hem, ingen uppoffring är för stor. För att välja injektionen är att välja bort livet. Nödgas jag välja mellan injektionen och döden, så väljer jag döden, och tar några tyranner med mig.
https://www.bitchute.com/video/zv0aywF0vglq/
bobbo202, Donator
#4 Thedevil: Det skulle vara intressant att höra vad din lösning är på problemet, då det i största grad är antivaxxers som sprider sjukdomen i ett vaccinerat samhälle (100% av spridningen skall såklart inte läggas på antivaccers, då vaccinet inte är perfekt).
Om du inte anser att det är ett problem med att folk inte vaccinerar sig mot covid så finns det inte mycket jag kan säga till dig, bortsett från att råda dig till att kanske läsa en immunologikurs, kom igen, jag har precis avslutat min master i mikrobiologi, det är ganska kul faktiskt.
Thedevil, Donator
#10 bobbo202: Hej! läst mikrobiologi själv (kau) :) välkommen! Riktigt intressant att du kommit upp dig så! rock on budd! Mitt svar till dig är att jag vill se myndigheter med transparens, helt genomskinliga, att följa den ena lögnen efter den andra under pandemins gång har bara varit för mycket, sedan att borsta bort kritiken som luft. Media har stor del i detta. att ett tidigt vaccin med stora biverkningar kan paketeras om i ny förpackning och kalla det för ny forskning är ypperligt intressant, för både du och jag vet att coronasträngen är ett vanligt förkylningsvirus fast lite elakare i nuvarande form. (i drömvärlden ska alla vaccinera sig!!)
Riksdaler, Donator
#8 Thedevil: Du behöver knappast oroa dig över ett nytt nazi tyskland angående vaccin, känner 5 personer som rest nyligen till olika länder utan att visa upp något jävla vaccinationspass.
Enda kravet på flygplanet var ansiktsmask, och en utav personerna behövde inte ens ha det.
Thedevil, Donator
#12 Riksdaler: Jag pratar inte om att resa, jag pratar om hur vi har känt oss under en tid här i pandemin. min sambo förlorade jobbet för 2 veckor sedan, ja hennes vikariat tog slut men hon vart den som hade utbildningarna, de andra vikarierande inte, men de alla fick full tjänst, efter att folk gick bananas för hon inte var vaccinerad och rektor hade 5-6 möten med henne. så vart är den gula västen, jag tar jättegärna mot den om vi får vara ifred!
Spyzed, Foliehatt
Told ya.
#4 Thedevil:
#2 BlottarTomten: LMAO Sanjay Gupta är en jävla CNN-disinformatör. Kan inte folk bara fatta att om du jobbar på CNN är du automatiskt en bedragare?
#7 Riksdaler: Varför vaccinera sig när man har bättre immunitet av att ha haft covid? Låter som att du har riktigt dåliga gener, eller att du inte tar hand om din hälsa. Covid 3 ggr? Hur? Har du ingen naturlig immunitet?
Inlägget är borttaget
Riksdaler, Donator
#14 Spyzed: Har lite sämre immunförsvar än vanliga människor, redan sagt.
Mina gener är bra och blandade i övrigt, jag är en riktig blandras, har även lite judiskt blod, HEJ OJAW! :D
Min naturliga immunitet efter jag fick Covid gjorde såklart att jag blev mindre och mindre sjuk varje gång.
Att jag fick smittan så många gånger och inom 3-4 månader garanterat en gång till, beror på mitt jobb.
Crilleeh, Donator
#16 Riksdaler: Men hallå naturlig immunitet??? jag har läst på massa anti vax forum att det är det bästa så det måste vara det.
Sjukt att 6miljarder människor tagit vaccinet när det är ett biovapen. Alla måste dö om 2 år. Läste det också på ett forum så det måste va sant. Alla forskare i hela världen får betalt och alla världens regeringar är med på det också omedvetet.
Ranaki, Donator
Inför vaccinationspass så som man hade förr i tiden i det gamla goda Sverige.
sepe, Donator
Enligt SVT är det än så länge drygt 8000 personer som blivit inlagda på IVA o Sverige. Av dessa är endast knappt 1600 personer i åldrarna 0-49 år.
Enligt Läkemedelsverket har det rapporterats över 7000 personer med misstänkta allvarliga biverkningar från Pfizers, AstraZenecas, och Modernas vaccin, varav över 2400 personer i åldrarna 0-49 år.
I rena tal, för riktiga människor i Sverige, har alltså vaccinet orsakat 55% fler allvarliga fall än vad sjukdomen gjort, i åldersgruppen 0-49 år.
Läkemedelsverkets definition av en allvarlig biverkning är "en sådan som leder till döden, är livshotande, nödvändliggör sjukhusvård eller förlängd sjukhusvård, leder till invalidisering, medför missbildning, eller annan medicinskt viktig händelse".
Källor:
1. SVT, under "Åldersfördelning för patienter med covid-19 som vårdats på IVA". https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/
2. Läkemedelsverket, separata dokument under "Handlagda rapporter". https://www.lakemedelsverket.se/sv/coronavirus/coronavaccin/inrapporterade-misstankta-biverkningar---coronavacciner#hmainbody3
creftan, Donator
Varför tror folk att det här vaccinet skulle vara något mirakelmedel? Alla läkemedel har biverkningar, alla vaccin har haft biverkningar - i alla tider. Blir så jävla trött på att behöva läxa upp vuxna människor dagligen bara för att de är helt jävla efterblivna.
thisismental, Donator
Biverkningar:
Mycket sällsynta (kan förekomma hos upp till 1 av 10 000 användare):
Blödning från hud och slemhinnor och blåmärken, allmän slöhet, tendens till inflammation (infektioner) särskilt halsont och feber på grund av förändringar i blodet (minskat antal vita blodkroppar och blodplättar).
Allvarliga andningssvårigheter med flämtande andning.
Njurbiverkningar
Blekhet, trötthet och gulsot på grund av allvarlig blodbrist.
Mycket sällsynta fall av allvarliga hudreaktioner har rapporterats.
Anafylaxi: överkänslighetsreaktion med feber, hudutslag, svullnad och ibland blodtrycksfall.
Läkemedlet är alvedon. Ni har nog större risk att få problem av dampmedicinen er mamma ger er
Rawsteel89, Donator
Man är en idiot om man vaccinerar sitt barn eller ungdom mot Covid med tanke på hur ofarligt det är för dem. Eller det är det förvisso för den grava majoriteten vuxna med.
ronnybond, Donator
#3 Riksdaler: #5 FireWaia: problemet där att det är vänster tankar, och ja är av helt annan åsikt.
jag står för individens hälsa och val. Så om de finns 1 på miljarder att något ska hända och en person väljer att det är för stor risk för denne persons hälsa så är de så.
har de ingen skillnad om de är ett virus med 0.01% chans för 70+ att dö eller om det är ett virus som dödar 90% av befolkningen. alla ska ha rätt att välja vad dom gör och det ska inte förhindra dem från något alls.
Pew_Pew_You, Donatorr
#10 bobbo202: Mikrobiologi suger! #GoTeamGrönBiologi!
Skämt åt sido, grattis!
Man gör ju såklart va man vill men hade nog gynnat kommentarsfälten om du skrev mer.
habelo, Donator
döda våra unga så vi kan få leva det goda livet 65-80
Riksdaler, Donator
#23 ronnybond: Rätten att välja ska helt bero på hur farligt något är för omgivningen.
raggarsvin90, Donator
#11 Thedevil: Märker du hur Bobbo använder sin utbildning istället för resonemang med fakta och statistik, över hur "han har minsann rätt". Patetiskt.
På jobbet blev någon sjuk i corona (vet ej vem). De har koll att jag nekat vaccin och bad mig att testa mig. De flesta är vaccinerade, så troligtvis är den sjuke det. Om han/hon är sjuk, men inte jag säger jag bara; Bra vaccin
Ombeds de vaccinerade att testa sig? Nepp
Riksdaler, Donator
#27 raggarsvin90: Jag ombads att testa mig av jobbet och läkare och jag är vaccinerad.
Så där pratar du i nattmössan ännu en gång.
raggarsvin90, Donator
#28 Riksdaler: Olika på olika arbetsplatser då.
#30 Riksdaler: Kan man få en kort förklaring, du som satt dig in i debunkningen
Ojaw, Donator
#30 Riksdaler: fast siffrorna är ju per capita. Dödsfall per 100 000 invånare. Så då faller ditt grindvaktande väldigt platt.
Riksdaler, Donator
#31 raggarsvin90: #32 Ojaw: TL;DR: Om majoriteten av människor är vaccinerade så är det väl inte så jävla konstigt att majoriteten av människor dör som är vaccinerade.
Ojaw, Donator
#33 Riksdaler: typo eller "truth in plain sight"?
" inte konstigt att majoriteten av människor dör som är vaccinerade"
Nej, det är inte så konstigt att majoriteten av de som utsatts för biovapnet dör.
Inlägget är borttaget
Ojaw, Donator
#35 Ranaki: jag antar att du kan bara ett korttrick, som du kör varje gång do träffar mormor, och hon berömmer dig och är såå stolt över mästermagikern.
Riksdaler, Donator
#34 Ojaw: Men lilla bubben, vi har 100 personer ute i krig, 1 av dom är dyslektiker.
10 personer överlever kriget bland annat dyslektikern.
Då är det alltså bättre att gå ut i krig som dyslektiker än att gå ut i krig med skriv och läskunskaper?
Satan vad korkad du är Ojaw...
Ranaki, Donator
#37 Ojaw: jag antar att du inte har märkt att verkligen ingen bryr sig vad du tycker och säger då du har förbrukat hela din trovärdighet ett flertal gånger.
raggarsvin90, Donator
#33 Riksdaler: Vaxxet hjälper inte med andra ord. Bra då att jag är ovaccinerad och slipper bieffekterna
Inlägget är borttaget
Ojaw, Donator
32 Ojaw: får rätta mig själv här: statistiken är per vaccinatipnsstatus. Alltså per capita, per urvalsgrupp (vaxx, ej vaxx)
#38 Riksdaler: peak pilpul.
#16 Riksdaler: Hej. Nu ska jag gå ut lite. Sedan kanske gå lite på affären och handla mat. Jag har lite slut på mat i kylen.
#39 Ranaki: pilutta dig också, sötis.
FireWaia, Donator
#43 Spyzed: Börjar du bli desperat?
Spyzed, Foliehatt
#44 FireWaia: Inte ett dugg. Men du verkar vara. Du peddlar mycket disinfo nu för tiden.
FireWaia, Donator
#45 Spyzed: Och det blir såklart inte desinformation bara för att du helt appråpå får för dig det, hahaha!
Geten123, Donator
Vad e det för jävla kukhuvud som har dragit med gult över texten? Fan som att det skulle hjälpa någon eller personen som har tagit bilderna ska göra någon jävla läxa eller nåt...
butch87, Donator
#34 Ojaw: #38 Riksdaler: Det behövs ingen liknelse, tänk er följande scenario:
En världsvid pandemi utbryter som dödar miljoner över hela jorden och lamslår hela näringslivet.
Man lyckas tillslut hitta ett motmedel mot viruset som orsakar sjukdomen. Med en effektivitet på 95-99%.
Att då stå där och peka på de procent som dör av sjukdomen ÄNDÅ, och mena att det är vaccinets fel är så fruktansvärt verklighetsfrånvänt och bakåtsträvande att det är svårt att ta seriöst.
Hade det inte varit för modern sjukvård, globalt bomstopp och till sist vaccin så hade vi upplevt en purge liknande pesten eller antoninska pesten (eller valfri pandemi de senaste 2 tusen åren vilket varit ganska vanligt) som satte spiken i kistan för Rom, världens största imperium.
bobbo202, Donator
#29 Ojaw: majoriteten av antivaccers är unga (80 år, det är inte särskilt oroväckande eller förvånansvärt att siffrorna kan se ut så, då vaccinet inte ger dig en 100%igt försvar och då >80% av befolkningen är fullvaccinerad.
Det blir väldigt vinklat och otydligt om man bara säger som du gör, utan att lista de underliggande (och mycket logiska anledningarna). Ungefär som att säga att majoriteten av de som dog är vaccinerade, det säger absolut ingenting.
Föreställ dig att du har en population med en miljon vaccinerade individer och 5 ovaccinerade, då kommer naturligtvis majoriteten av dödsfallen vara vaccinerade individer om du utsätter samtliga i populationen för sjukdomen. Det betyder INTE att en vaccinerad individ löper större risk att dö när de utsätts för sjukdomen.
arabchick, Donator
#49 bobbo202: Varför skulle ovaccinerade människor sprida viruset mer än vaccinerade?
Sixblade, Donator
#49 bobbo202: Kan en vaccinerad bli sjuk, och sprida till andra vaccinerade?
Vaccinerade blir fortfarande sjuka, men med mildare symptom, vilket kan göra att dom hinner springa runt i samhället mer än en ovaccad som helt enkelt stannar hemma.
Att lägga över allt ansvar på ovaccinerade känns inte helt rätt, då många ovaccade fortfarande håller sig undan. Vaccinerade är invaggade i en falsk trygghet, och träffar äldre och andra utsatta utan eftertanke.
Till slut kommer dessa argument försvinna, speciellt om man smitt spårar, när man inte kan härleda till ovaccade.
Geten123, Donator
#48 butch87: +10000000 Men lycka till att få judehatarn Spåmannen och sbajs att förstå hur jävla dumma dom är.
Riksdaler, Donator
#40 raggarsvin90: #42 Ojaw: bra jag vill inte att ni ska vaccinera er, det bästa för världen är att ni foliehattar har så lite skydd som möjligt.
#48 butch87: Snygg post +1
Inlägget är borttaget
bobbo202, Donator
#50 arabchick: Därför att så länge du faktiskt har viruspartiklar i t ex din luftväg så löper du en risk att smitta andra, med varierande risk beroende i vilket stadie ditt immunförsvar samt virusets livscykel befinner sig i.
Något som är tydligt är dock att personer med vaccinet tillfrisknar och utrotar viruset betydligt snabbare än ovaccinerade (oftast, men detta är biologi, då finns det alltid undantag), i de flesta fallen så försvinner infektionen innan du ens märker av att den har skett, då dina antikroppar har bekämpat viruset innan det har lyckats trigga några ytterligare signalvägar som t ex feber, etc.
När du inte är vaccinerad så är den perioden där du är sjuk och i smittorisk betydligt längre, då det tar en mycket längre tid för ditt immunförsvar att svara på den attack du just har utsatts för. Därför är det ganska logiskt att en person som är sjuk 14 dagar löper en större risk att smitta andra, i jämförelse med någon som är ”sjuk” i en dag, utan att ens veta om det.
#51 Sixblade: kort svar : ja, vaccinerad människor kan smitta andra vaccinerade människor, och vi bör fortfarande vara varsamma tills det att viruset är nästintill borta
Daijahaden, Donator
Räkningen som personen har tagit bild på säger "due 08/03/2021". Bör ha passerat ett par dagar mellan vaccinering/insjukning/behandling tills dess att räkningen kom i posten, dessutom är det sista dagen för att betala räkningen. Då är frågan, vaccinerade de 14-åringar i juli/augusti i USA? Kan det vara lite antivaxx fejk njevs i farten?
(Själv ovaccinerad. Mitt immunförsvar är oegenomträngligt. Hade samlag med en HIV-positiv person när jag var 20 och allt jag fick var lite huvudvärk).
simonzzss, Donator
#56 är relativt låg smittrisk kvinna till man
Ojaw, Donator
#57 simonzzss: fast nu var det ju en "person", och inte en kvinna.
#56 Daijahaden: personer med hiv ger även mig huvudvärk ibland, och då har jag ändå aldrig legat med någon hiv-positiv.
#53 Riksdaler: det är ett biovapen, och ger inget skydd mot någonting förutom ålderdom och avkomma.
#49 bobbo202: fast nu är ju siffran jämkad mot befolkningsmängd per respektive grupp. Och då visar det på en överdödlighet på 2.5ggr för vaxxade. Det borde man tycka är märkligt, om man tror att vaccinet är tänkt att skydda mot sjukdom. Går man i sådana tankar bör man rimligtvis anta att massor av ovaccinerade dör av covid, men inte så många vaccinerade. Då bör man söka finna en förklaring på hur det kan komma sig att det blir 2.5ggr större risk att dö som vaccinerad. Vill du försöka dig på en förklaring?
#48 butch87: samma frågor som ovan även till dig.
simonzzss, Donator
#58 påstog inte att personen var kvinna
Inlägget är borttaget
Ojaw, Donator
#61 Pew_Pew_You: den där bilden är manipulerad.
#59 simonzzss: nej det gjorde du ju faktisjt ibte förstås.
Thedevil, Donator
Happ , röd kod nu på jobbet. 3 dubbelvaccinerade är smittade, fick stränga order av arbetsgivare att vara försiktig.
Ranaki, Donator
#61 Pew_Pew_You: hahahaha
#62 Ojaw: skärp dig. Ska du nu börja källkritisera bilder på internet?
raggarsvin90, Donator
#58 Ojaw: Så av 100.000 vaccinerade dör det FLER än av 100.000 ovaccinerade? Är det så?
Hur orkar man ens diskutera med dessa människor (om det är så). Utvecklingen har inte gått långt sen dagis
Ojaw, Donator
#66 raggarsvin90: Så är det. 2.5ggr fler, enligt officiell data från UK som man kan ta del avf i #29.
Och här har vi ett dokument fullsmetat med statistik, studier, artiklar angående vaxxen:
https://docdro.id/K0Hlpqa
holydiverr, Donator
#2 BlottarTomten: Lyssnade du på samma avsnitt som mig? För joe rogan visade en källa där de sa att för unga män är det 16 gånger högre att få mycoaroidjist än att få de via covid. Dr CNN sa att de va högre att få de via covid för hela populationen dvs alla fetton som du. hejpå dej du.
Shawaam, Donator
Hundratusentals dör av Covid bara i USA: "Vafan Kinaviruset är ju inte farligt alls lul, sluta hitta på."
Ett fåtal får problem av vaccinet: "OMG PANIK WHAT THE FUCK??? VI KOMMER ATT DÖ 😭😭😭😭"
holydiverr, Donator
#19 sepe: Jag noterade att ingen svarade på de du skrev, sad. du använde statlig media o visar att vaccinet e pure cancer..
Mvh ovaxxad levande biokemisk terrorist/farmor mördare.
Thedevil, Donator
#69 Shawaam: Å du börja inte ens med de meningarna. Sverige tyckte i början att inga åtgärder borde vidtas, för det är bara en influensa. därför gav man bort alla lager man hade i smittskyddssynpunkt. kom inte o käfta, tramsidiot.
holydiverr, Donator
#69 Shawaam: Jag antar att du är smällfet och behöver hiss för våning 1 så rädd som du är..
Covid 19 är inte farligt, du har statistik från sverige som visar att man behöver inte vara rädd. Sluta med socker och bröd o rör på dig i minst 20 minuter om dagen så kanske du inte åker till IVA för en liten förkylning.
Riksdaler, Donator
#58 Ojaw: 2 år och 7 månader kvar, sedan avslöjar jag dig och du måste sluta använda existenz för all evighet och erkänna att du är en jävla idiot.
Inlägget är borttaget
Pew_Pew_You, Donatorr
#62 Ojaw: Mitt är originalet, det är ditt inlägg som är manipulerat.
Vad känns mest logiskt? Att någon jävla nolla skulle sitta och manipulera bilder på internet för att smutskasta någon random utan någon som helst vinning.
Eller
Att någon sitter och manipulerar bilder på internet för att få sig själv att framstå som bättre?
Det sitta känns ju faktiskt lite mer troligt.
Ultima, Donator
Verkar som att Bajzeds röda penna tog slut, så han fick ta fram den gula reserven.
Riksdaler, Donator
#76 Ultima: Människan är ju tamefan mentalt sjuk, hade jag varit statsminister skulle jag hänga på både Flashback och Existenz och ordnat poliser som hämtar människor som honom rakt in på psyket och pumpat dom fulla med droger och uteslutit dom från samhället för livet.
Spyzed, Foliehatt
#78 Riksdaler: Visste väl att du var en liten Hitler innerst inne.
Riksdaler, Donator
#79 Spyzed: När det gäller dig är jag en fullblodig nazist, när det gäller alla andra 99,999999999999% av världens befolkning är jag helt tvärtom och värderar deras liv till fullo.
Men dig om jag hade makten i världen skulle jag göra oerhört smärtsamma förhör och tortyr med ett leende på läpparna för att få ut den information jag vill ha.
Och dessutom när jag fått informationen hade jag fortfarande inte varit klar med dig för fem öre, och din existens skulle raderas för all framtid, skulle inte döda dig, bara radera ut din existens, skulle bli som om du aldrig ens funnits.
Sedan såklart låta dig ruttna i djupaste fängelsehålan som världen har.
butch87, Donator
#67 Ojaw: #66 raggarsvin90: Om det är sant tar jag tillbaka allt jag sagt och blir en foliehatt själv.
Kan du visa detta med screenshots och pilar eller nåt för jag orkar inte nöta igenom det enorma dokumentet du länkade.
Samma åldersgrupp
Samma land
Samma andel personer (tex 100k vacc vs 100k unvaxx)
Hur många dör i covid?
I min värld är det 90% unvaxx alltså om 90 har dött ovaccinerade så borde 10 ha dött vaccinerade.
Sen är det allt det med bakomliggande sjukdomar osv vilka i större grad vaccinerat sig men ändå har högre risk än en frisk person i samma åldersgrupp.
Men det borde inte scewa statistiken till nåt 2.5 åt ditt håll, utan kanske 8.0 åt mitt håll istället för 9.0.
Jag tror du misstolkat infon men länka gärna dina fynd!
Ojaw, Donator
#81 butch87: bilden från #29 på annan host ifall den inte syntes för dig:
Som du kan se, i åldersgruppen 10-59år,
så är det en överdödlighet på ca 2.5 för de vaccinerade, jämfört med de ovaccinerade.
Du kan själv verifiera detta genom att läsa dokumentet.
Som du kan se var din världsbild (som du ju fått av att ta del av etablissemangspropagandan) inte överensstämmande med den data som nu börjar sippra igenom den virtuella järnridån.
Välkommen till mörkret som det innebär att vara upplyst.
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#82 Ojaw: Bra vaccin!
Sen ser det ju ut att många äldre dör, om de är ovaccinerade. Undra hur statistiken behandlar den som dött kort efter vaccination?
Statistiskt bör inte de som är unga ta vaccinet över huvud taget. Det ser man ju där. Är viruset annorlunda här?
Inlägget är borttaget
Ojaw, Donator
#84 raggarsvin90: det är inte ett vaccin.
Det är ett biologiskt vapen, dessvärre.
Men ja, de har olika farliga batcher.
https://theexpose.uk/2021/10/31/100-percent-of-covid-19-vaccine-deaths-caused-by-just-5-percent-of-the-batches-produced/
Med tanke på att de planerar köra många "booster shots" så lär alla vaxxare råka ut för dödsbatchen till slut. Med detta inte sagt att det finns någon "säker" eller fördelaktig batch över huvud taget. Spikproteinet är vapnet, och alla som inte fått salinlösning, blir spikproteinfabriker, tyvärr.
Jag vet ej vad de räknar som ovaccinerade i den statistiken. Har de samma bedrägliga 21-dagars karens som i Sverige, så blir läget ett annat. Sedan ska vi inte glömma att vaccinet smittar, och att äldre kanske är mer benägna att då avlida av hjärtfel om de umgås med vaccinerade och därmed utsätts för deras
spike proteine shedding.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#1 Fultomt3n: lol, bra engelska där... Du skulle bara ha använt ett språk du behärskar istället.
#9 Ojaw: "Ignorera propagandan, och gå istället och kolla propagandan jag länkar". lol...
#58 Ojaw: Du skämtar om HIV och huvudvärk, men tror på el-allergi och 5G-konspirationen. :'D
#64 Spyzed: Rädda världen med töntighet? Tja, ingen kan påstå att du inte gör ditt yttersta.
#71 Thedevil: #72 holydiverr: Haha, WHAT? :D Missar ni helt att han driver med våra vaccin-konspirationsteoretiker?
#84 raggarsvin90: Haha, när ingen av er förstår bilden men ni dyrkar den religiöst... Som när någon tror sig fått en spirituell tatuering i sanskrit och så står det egentligen "plastanka" eller något. =')
#86 Ojaw: Se #69, kötthuve. =')
raggarsvin90, Donator
#86 Ojaw: Även om största urvalet är åldrarna 10-59, så ser det ju ut att hjälpa (enligt statistiken vi går efter) på folk som är äldre.
Säger inte att du har fel om det andra, men är det mer än spekulationer och bra gissningar, baserat på vad vi vet om djupa statens tidigare åtaganden?
Jag hoppas då att hela corona-grejen är en sorts red pill för alla att vakna och tillslut se hur galet det är att följa nyheterna. Massdöd måste inte ske för den sakens skull.
Förespråkar inte att man ska ta vaccinet eller avstå. Jag själv avstår.
Thedevil, Donator
#87 JohanSten: tomte, här är felet. det finns saker som inte stämmer. De må ta i för fullt från fötterna, men fan. Är genuint nyfiken, tycker du allt har fungerat bra nu under pandemin?
creftan, Donator
#82 Ojaw: statistiken innefattar inte bara folk som dött av vaccinet, de räknar med allt typ som vaccinerade som dött i bilolycka, tagit livet av sig eller blivit knullad till döds.
Ojaw, Donator
#91 creftan: det är nog så man måste göra, eftersom att det är sånt fuskande och bluffande med coviddiagnosticeringen. Tänker man att vaccinet är ofarligt och skyddar mot sjukdom, då kan jag inte föreställa mig någon som helst vettig anledning till att det blir mycket större risk att dö som vaccinerad. Kan du komma på någon? Eller menar du att de vaccinerade blir så pass våldsamma knullare att många av dem knullar ihjäl sig?
Spyzed, Foliehatt
#90 Ojaw: Fake news.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#89 Thedevil: Det var ju ett sjujävla ämnesbyte, var vi klara med vad du hade missat? =)
#88 raggarsvin90: Om inte Spyzed säger åt dig att förespråka antivaxx då, för då gör du det.
#90 Ojaw: Förklaringen är väl "judarna", precis som allt annat du inte har svar på? Fact check dina konservativa pseudo-nyheter.
Inlägget är borttaget
Thedevil, Donator
#94 JohanSten: Följ lite upp var vi skrev, okej bryter ner det för dig på lättläst svenska för du och dina kamrater behöver det. Jag skrev till #69Shawaam: . mitt svar vart #71 . du börjar käbbla om att han driver med vaccinmotståndare. Jag skrev därefter till dig -- tomte, här är felet. det finns saker som inte stämmer. De må ta i för fullt från fötterna, men fan. Är genuint nyfiken, tycker du allt har fungerat bra nu under pandemin? --- Hur i hela fan byter jag ämne, när det handlar om ämnet, det är precis spot on. Om du menar att man driver så som att göra åtlöje så missade han helt poängen.
creftan, Donator
#96 Ojaw: Självmord är ett aktivt val, känner man att man inte ska köra bil efter att ha tagit vaccinet så bör man inte göra det.
Lite osäker vad du babblar om i övrigt.. men det är lite som vanligt.
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#97 Thedevil: Om ämnet går från hans parodi på antivaxxers till mina åsikter om hur det "fungerat" under pandemin, ja då har det skett ett ämnesbyte. Ett sjujävla sådant, rentav. :D
Ojaw, Donator
#98 creftan: mår man så dåligt att man tar självmord efter "vaccination", så är det sannolikt pga vaccinskador. Blir man en sämre bilförare efter vaccination så tyder detta på en kognitiv påverkan. Anledningen till denna kognitiva påverkan är de många skadeverkningar som "vaccinen" visat sig ha.
Läs löpsedlarna i din matbutik.
Jag har väldigt ofta på senaste sett löpsedlar på temat kardiovaskulära problem, och alzheimer/demens.
Detta är MSM som normaliserar dessa problem, som horder av "vaxxinerade" drabbas av, samt även människor som vistas bland "vaccinerade".
Thedevil, Donator
https://www.friatider.se/lakare-kraver-svenskt-vaccinstopp-efter-fuskavslojande
JohanSten, SmutsigJudeEnligtOjaw
#100 Ojaw: [citation needed] som vanligt, men vi kommer aldrig få någonting av dig. =')
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|