Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Fultomt3n, Donator
Helt jävla sjukt det här och man bara ser problematiken växa dag för dag.
Monblan, Donator
Jävla ticks kärring, sluta för i helvete blinka som bilens blinkers. Ser hur jävla nervös hon är när hon försöker komma på sätt att ljuga! jävla mytto!
MrNEDM, Donator
Ta en shot varje gång hon blinkar
Muffinsz, Donator
"Nya Dagbladet", "Journalist", Folkets Radio"...?
Nej, detta är en tappad tjomme som heter Per Shapiro.
Att han försöker få det att verka som att han jobbat på en tidning, eller någon slags radio kanal, förändrar inte det faktum att detta, förmodligen är en ensam, hjärndöd foliehatt.
12324124341248, KommenterarBaraNärJagÄrDyngRak
Alla måste väl ändå förstå, att dödsfallen hade varit betydligt fler ifall det inte var för ett vaccin? Visst inte perfekt men ändå ett skydd. Framför allt för de äldre och personer som har en underliggande sjukdom. Men även för skaran av yngre och friska personer. Sen ifall vi alla dör om 30år på grund utav detta. Så är det väl skit samma. Vaccinet är ju ändå viruset i en annan form. Vi hade alla dött ändå om 30år ifall det inte fanns ett vaccin. Eftersom 95% av all befolkning ändå fått skiten då.
FireWaia, Donator
Folkets radio, en blogg han driver ensam, lol...
1234567890k, Donator
Om bara alla BMW-förare kunde använda blinkers lika väl som henne
jagärcool, Donator
#6 FireWaia: Vad spelar det för roll?
FireWaia, Donator
#8 jagärcool: När folk försöker låta mer seriösa än de är så är det första tecknet på att de inte har rent mjöl i påsen, verkar stämma rätt bra nu för tiden...
BOBemil, Donator
#4 Muffinsz: Du är riktigt tappad. Bara för att någon ställer kritiska frågor om viktiga saker så är man inte en bedragare. Ni är så jävla naiva.
Fishk, Donator
#4 Muffinsz: Hur är din kommentar relevant till sakfrågan i videon?
Ranaki, Donator
#9 FireWaia: +1000
Cpticks, Donator
#9 FireWaia: jag har inte hört någon journalist ställa så genomtänkta och precisa frågor under pandemin, men det måste ju vara honom det är fel på då.
Överraskning att du direkt går på karaktärsmord...
Tompkiss, Donator
Det går bra att ifrågasätta allt. Det är en naturlig del av människan.
Inlägget är borttaget
Spyzed, Foliehatt
Oh look, det vi foliehattar sagt i månader.
raggarsvin90, Donator
FireWaia, med fler, visar här vilken bluff de själva är och det gäller samtliga ämnen. De vill inte ha en sån här diskussion, så de attackerar karaktären. Bry er inte om dem. De är omöjliga.
Väldigt bra frågor. Resten av journalistkåren är bara ett stort skämt, som är EMOT denna typ av frågor. De vill inte informera oss om något som helst kritiskt ifrågasättande.
#7 1234567890k: Hon skickar morsesignaler om att avbryta frågestunden. Oerhört skickligt.
FireWaia, Donator
#17 raggarsvin90: Trippel! Saknar bara Ojaw och ronnybond för fullt hus nu…
jägarn, Donator
Haha fyfan vad vidrigt. För/ eller emot vaccin, ingen kan förneka om att de kokar siffrorna för att gynna vaccination. Nu måste ni fan vakna.
TreK, Donator
Förstår inte idén att man skulle höra till vaccinerade innan vaccinet har 100% verkan. Däremot finns det väl en poäng med att man kan införa en tredje kategori vid övergångsperioden från vaccination tills fullvaccinerad, typ delvaccinerad.
Men det hade ju inte direkt förändrat foliehattarnas syn på hur livsfarligt vaccinet är och hur bra deras immunförsvar är och hur mycket D-vitamin de har köpt in.
Obiz, Donator
Dom ljuger vidare bara. Lögn lögn.
Spyzed, Foliehatt
#20 TreK: Så du tycker att man ska klassas som ovaccinerad TROTS injektion om man dör av vaccinets biverkningar? Snälla, utveckla.
raggarsvin90, Donator
"Under vaccination" ska borde kategorin heta. Eftersom vaccinet är fullständigt ofarligt, borde vi inte se spåren av dödspuckeln under den korta perioden
bosse, Donator
#16 Spyzed: Du har sagt väldigt många sjuka saker, men en av de bästa är ändå - "gOnE bY ApRil"
FireWaia, Donator
#22 Spyzed: “så du tycker”… väldigt talande för hur du sköter dina argument.
Spyzed, Foliehatt
#24 bosse: Det är dock Trump som sagt det;) Cabalen lär gjort otaliga misstag när de försökt förutse planen :D
FireWaia, Donator
#26 Spyzed: Det skulle tagit slut i april men kabalens planer gick snett? Inte din förutsägelse? Hehehe
mrsarun, Donator
#5 linkan111: Finns inget som heter "ett perfekt vaccin" - Att folk utgår från det är så jävla korkat!
bosse, Donator
#28 mrsarun: Har du sett en smart antivaxer? =)
Rozeaux, Donator
Om alla lugnar ner sig lite....
Jag har rest mycket i mitt liv och har med glädje troligen tagit fler vaccin än dem flesta här inne och är alltså inte en anti vaccer. Jag litar dock inte blint på media, politiker eller läkemedelsföretag. Sjuksköterskor, läkare och forskare är hjältar deras chefer är ofta giriga samvetslösa banditer. Detta är ett helt annat ämne men kolla upp varför Pfizer betalat böter tidigare tex
Jag är strax över 30 år gammal vältränad äter nyttigt lever hälsosamt och vet att jag kommer dö en dag troligen inte av Covid men oavsett tänker jag leva tills jag dör utan rädsla
I starten av pandemin såg vi kineser falla ihop och dö på gatorna men tre månader in i pandemin insåg vi att så inte var fallet. Dem började redan prata om vaccin tidigt men aldrig om en korrekt tidig behandling vilket flera människor påstår fungera mycket bra tex Peter Mccullough och Robert Malone mf. Tvärtom tidig behandling som användes och används har visat sig ha ihjäl människor.
Vaccinet utvecklas på extremt kort tid och dem utlovade 98% skydd från att få smittan. Nu är vi på tredje sprutan flera länder är på fjärde och Turkiet leder på 5. Jag valde personligen att avvakta med vaccinering då alla ni som kört på det är mina små labbråttor. Jag har sett att vaccinet inte fungerade så som jag vill att ett vaccin fungera och ser ingen anledning att börja en prenumeration då alla runt mig som fått Corona lever som vanligt. Jag har en nära vän och en avlägsen som blivit skadad av vaccinet, neurologiska troligen permanenta skador för livet. Märker även att vaccinerade blir sjuka konstant men det kan vara en tillfällighet
Går ni in på socialstyrelsens hemsida kommer ni se att på två år har 72 personer mellan 0-39 dött med Corona. Det skrämmer inte mig direkt
Jag jobbar bla med Corona patienter och det är fett uppenbart för mig att det är överviktiga människor med flera sjukdomar eller sänkt immunförsvar och framförallt gamla som både får långtid Covid och dör med Covid. Extremt sällan av covid utan med Covid
Är ni för frihet och mot restriktioner signera på lakaruppropet.se/
Bli inte upprörda nu utan chilla. Res er upp och visa styrka och mod för helvete. Vaccinerad eller ovaccinerad handlar livet och kärlek och lycka sen dör vi alla oavsett
Tharock, Donator
Som sagt. Kategorierna borde vara ovaxx, Dos1, Dos2 och Dos3 osv. Direkt nålen går genom skinnet så ska man flyttas upp. Så hade man mkt enklare sett hur riktiga statistiken ser ut
bosse, Donator
#30 Rozeaux: Stavning och särskrivning som en tolvåring, verkar som att vi per definition har stött på en tvättäkta antivaxxer, mycket BS utöver det läser jag.
Vem "lovade" 98% skydd mot smitta menar du?
Två personer i din närhet ska ha blivit "skadade" av vaccinet, hur är det bekräftat?
Kan du avgöra om en person dör av eller med Covid? Hur gör du det?
Inlägget är borttaget
Fimpen87, Donator
Bästa kommer vara om några år när lirare som firewaia, Ranaki, Bosse och alla andra mainstream följare helt plötsligt har ALLTID varit emot det så kallade covidvaxxet.
Rozeaux, Donator
Bosse beklagar min grammatik visste inte det var en uppsats som skulle betygsättas. Jag är bara ute efter signaturer i slutändan och förväntar mig inte din. Svaren med korrekt grammatik finner du tex här https://lakaruppropet.se/faktablad/
bosse, Donator
#35 Rozeaux: Alltid behändigt när försöker kan hänvisa till snäppet smartare personer för att dölja att man skriver som en person som gillar Bensinupproret på FB.
Trist för dig att länken inte besvarar några av mina frågeställningar.
raggarsvin90, Donator
#30 Rozeaux: Känner igen mig själv i mycket vad du skriver och jag håller med i ditt resonemang.
Sett den här? Man blir ju att fundera vad det handlar om.
https://mobile.twitter.com/ninnyd101/status/1479099283693457411?s=20
Rozeaux, Donator
Bosse jag svarade inte på dina frågor för du är inte ute efter svaren du och många andra lider av fenomenet stockholm syndrome och det är omöjligt att komma åt er. Ni är som vi brukar säga "körda" och det är okej för mig alla är olika och du får leva i rädsla inga problem men mår du verkligen bra?
Men jag har börjat så lika bra att köra på nu
Ja det är bekräftat att det är biverkningar från vaccinet och det är inrapporterat. Statistiken hittar du mycket enkelt om du har internet. Siffran har snart passerat 100 000 i Sverige. Givetvis är de flesta milda men flera har dött, fått blodproppar och som tidigare skrivit neurologiska skador. Alltså en frisk människa som hamnat i rullstol 9 dagar efter andra sprutan, mycket sorgligt
Du kan även skriva "Biverkningar av vaccin - offentligt forum" på Facetube så kan du läsa om historier som du sen kan håna och förnedra
Jag kan inte avgöra om någon dör av eller med Corona. Men det är ett faktum att en person som dött med Corona alltid rapporterats i dödssiffran på socialstyrelsen och kan du avgöra att det alltid är pga Corona och inte tidigare hjärtproblem i en äldre människa? Tänker du att utan Corona hade denna person haft 10 lyckliga år kvar? Det är även ett faktum att av de extremt få barn som dött med Corona är det 0% utan tidigare allvarliga sjukdomar
Beklagar felstavningar och glömda kommatecken hoppas du kan läsa mellan raderna. Det är fredag jag dricker liksom öl
Kulturombud, Donator
#38 Rozeaux: De flesta män under 40 tar vaccinet för samhällets skull och inte för en rädlsa för sin egna hälsa.
Rozeaux, Donator
Kulturombud dem flesta under 40 tar Vaccinet för att media, politiker och läkemedelsföretagen genom repetitiv propaganda har "hjärntvättat" fram rädsla som i sin tur fått släktingar, vänner och kollegor att tvinga folk som inte borde vaccinera sig att göra det. Jag har noll problem med att folk tar vaccinet det skyddar mot svår sjukdom/död och borde ges till riskgrupper. Fungerande friska människor hanterar viruset bra. Du har gjort ditt val och jag respekterar det fullt ut, jag har gjort mitt val hoppas det är ok med dig. Förändras läget kan jag alltid vaccinera mig du kan aldrig bli "ovaccinerad" om det visar sig med tiden att det är ett rent råttgift
Vaccinera och skydda riskgruppen låt resten leva som vanligt. Hade vaccinet fungerat hade det inte funnits några frågor nu är det inte fallet
Detta blir det sista jag skriver då jag ska iväg och fira helg så nu slipper ni mina galna tankar vill avsluta med följande
Stress och rädsla är värdelöst. Kommer ingenting positivt ifrån att vara en vekling. Ät hälsosamt, träna regelbundet och se till att få en god sömn efter det kommer ni må skit bra och då är det all in ha kul och finna lycka/kärlek. Respekt är inget man får på automatik det är något man gör sig förtjänt av och jag kommer aldrig respektera rädsla.
Hellre en dag som varg än 1000 som får
Kulturombud, Donator
#40 Rozeaux: Visst så kan man också se på det . Jag är fullt medveten att media jagar på om vaccinering men det i sig gör ju inte vaccinering dåligt. För egen del så insåg jag att det var viktigt att få igång samhället igen och få ner smittspridningen och det vill jag gärna hjälpa till med om jag kan. Vi behöver varken vara rädda för vaccinet eller covid i den här åldern.
Hellre en dag som får då än en livstid som en samhällsparasit.
Cpticks, Donator
#38 Rozeaux: bara låt det rinna av. Dumdum och hans liga kan nämligen aldrig komma med något grundat och uttänkt, därför går dom alltid på personen istället för att lyssna på vad som sägs.
Trist för den allmänna folkhälsan när vuxenbebisar är inte är kapabla till att ta hand om sin egna hälsa, eller ens förstår hur ohälsosamt dom lever. Men och andra sidan så kanske deras största livsuppgift är att ha superkraften att kunna se när folk skriver fel på dom och dem.
wimon, Donator
Trodde aldrig att det skulle vara så många som satt med skygglappar här på existenz. Hjärntvättade idioter!
Jag är nu inne på mitt 3e dygn med covid och det är fan skrattretande att detta virus ska massvaccineras mot med tveksamma och otestade vaccin!
FireWaia, Donator
#34 Fimpen87: Roligt hur svartvita ”ni” är… jag är alltså inte vaccinerad själv.
Cpticks, Donator
#44 FireWaia: man kan inte vaccinera bort hyckleri
FireWaia, Donator
#45 Cpticks: sätter min vänstra pungkula på att du inte kan förklara hur jag är en hycklare.
Spyzed, Foliehatt
#48 FireWaia: Den va enkel.
FW: "dU dÖdAr mIn mOrMoR oCh mIn gRaNnE oM dU iNtE vAcCinEraR dIg!"
FW igen: "jAg äR iNtE vAcCinErAd."
Cpticks, Donator
#48 FireWaia: du förespråkar covid vaxxet men tar det inte själv. Behåll du din lilla manlighet du har i form av en ledsen oliv
bosse, Donator
#38 Rozeaux: 100.000 inrapporterade, ej bekräftade, biverkningar, detta på c.a 20 miljoner administrerade doser, du kan ju själv räkna ut skaderisken med dessa siffror.
När människor avlider i Sverige upprättas alltid ett dödsorsaksintyg klassat enligt WHO.s ICD10 vilket alltid är signerat av en läkare.
Så att dödsfall gällande Covid skulle vara uppblåsta eller fejkade är inget annat än skitsnack.
https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/statistik/statistik-om-covid-19/statistik-over-antal-avlidna-i-covid-19/datakallor-for-avlidna-i-covid-19/
Kundalini, Donator
Hahaha asså ni alla är så jävla efter.. Jag visste om covid hoax innan den kom era fucking plebs. Get gud.
passthejinn, Donator
Nu ska ni få er en tankeställare,
Är inte tanken med ett vaccin att du skall bli immun mot sjukdomen i fråga?
Att du då skulle behöva ta flera doser för att behålla detta skydd, gör inte det isåfall att detta ”corona vaccin” egentligen inte är mer än ett läkemedel?
raggarsvin90, Donator
#53 passthejinn: Joo, visst, så kan man se det. Som att ge antibiotika till djur i preventivt syfte.
Vaxx till får.
Il Dire, Donator
#43 wimon: +1. jag hade covid för två veckor sen trots 2 doser (mitt vaccinpass gäller fortfarande konstigt nog). Jag hade inte ens feber.. var lite snuvig. Anledningen till att jag ens testade mig för covid var för att ett ligg helgen innan hade fått det... annars hade jag trott att det var en vanlig förkylning som gjorde att man hade ont i huvudet i en dag. Smittade mina föräldrar som har tagit 3 doser (båda över 60 år). farsan upplevde det som influensa med feber ett par dagar och morsan märkte ingenting mer än att hon var lite snuvig.
Varför ta ett vaccin för en jävla förkylning? Varför kräva vaccinpass när du ändå kan smitta andra och bli smittad precis lika lätt som att man inte är det? Media skulle väl aldrig ljuga???
Rozeaux, Donator
Kulturmannen mycket ironiskt ordval, samhällsparasit. Tycker du vi ovaccinerade med samhällsviktiga funktioner som valt att avvakta med vaccinet ska få sparken? Du har absolut inte sagt det hittills bara undrar hur du tänker där?
Bosse du har såklart rätt. Ingen har fått några bieffekter av vaccinet. Det är säkert och effektivt och alla idioter ljuger. Glöm inte att fylla på var fjärde månad och undvik kramar och närhet du är grym
bosse, Donator
#56 Rozeaux: Klart jag har rätt, jag har tydlig statistik som backar upp det jag säger, jag är inte känslostyrd som ni foliehattar.
Man kan inte låta bli att undra hur ni kan vara rädda för sprutorna där dödsrisken för vaccinen är 0.0014% men inte vara rädda för Covid där dödsrisken är totalt 0.8%?
Rozeaux, Donator
Det är ingen som påstått att du har några känslor. Statistik kungen är det verkligen 0.8% chans att en frisk 30 åring dör av Corona. Utveckla hur du fick fram den siffran och för att svara på frågan. Nej jag är inte rädd för covid, det var ungefär som en vanlig influensa
bosse, Donator
#58 Rozeaux: Jag förstod att du skulle vara för korkad för att begripa att jag talar om ett snitt över hela befolkningen, men sure, Ill play game:
61 avlidna i åldersgruppen 20-39 räknat på 2 miljoner insjuknade ger en dödsrisk för dig på 0,00305%
Vi har 1 rapporterad allvarlig vaccinbiverkning med dödligt utfall i samma åldersgrupp, baserat på 20 miljoner doser ger det en dödsrisk på 0.000005%
Nej, jag förstår att DU inte är rädd för Covid, så resonerar precis alla själviska antivaxxers, men ni kanske skulle ägna en tanke åt de som ligger i de verkliga riskgrupperna.
Även om vaccinen är sämre på att förhindra spridning av nya Omikron är de fortfarande betydligt bättre än att inte ha tagit något alls.
https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/statistik/statistik-om-covid-19/statistik-over-antal-avlidna-i-covid-19/
https://www.lakemedelsverket.se/sv/coronavirus/coronavaccin/inrapporterade-misstankta-biverkningar---coronavacciner
Och snälla, för helvete sluta särskriv, det ser så jävla fördummande ut och nu kan du knappast skylla på att du dricker öl.
Inlägget är borttaget
Kulturombud, Donator
#56 Rozeaux: Det är inte ansett som en samhällsviktig funktion att sitta hemma i en vargfurry och säga "Jag är minsan en varg". Just saying.
Ordet var inte ironiskt menat. Eftersom du ser på övriga samhället som labbråttor så får jag precis den känslan.
För att svara på frågan, nej, det tror jag inte skulle hjälpt. Bättre att ni får känna er delaktiga i samhället så kanske ni vill hjälpa till nästa gång istället.
Det finns en del som inte tagit vaccin med en bra anledning också.
Rozeaux, Donator
Kulturombud visste från din första text att du i grund och botten är en vettig människa. Förstår att jag skrev provocerande. Jag har definitivt en samhällsviktig roll :) vill inte outa mig för mycket på existenz det gör jag på seriösare forum här är vi alla hälften troll
Bosse jga bre o m urskät viste itne at gramatik polisen skule ee mig at döma inteliegns genmo sär skriv ning är et tekken på at du är en dryg jävla besssserwisse som inte vil för stå utan bara argumentera det förrsta du skrev var trost alt en personligg förolmäning til någon du intte vte nåogt om.. Idag är jag bakis istället så nu är det slut med mr nice guy. Tror gubbjäveln på naturlig immunitet?
FireWaia, Donator
#49 Spyzed: #50 Cpticks: Och det jag sagt och fortsätter säga är, om du inte lever självisolerat och efter konstens alla regler så ska du vaccinera dig, men ni två låtsas fortfarande att ni aldrig läst det, vem är hycklare sa du?
Spyzed, Foliehatt
#63 FireWaia: Problemet är att vi vet att du snackar skit.
raggarsvin90, Donator
#59 bosse: Att ta vaccinet handlar om lydnat. Inte säkerhet.
Det allt din statistik visar.
Här har du nåt nytt att vara rädd för, korkade får:
Det ena avlöser det andra. Så har det alltid varit.
FireWaia, Donator
#64 Spyzed: Jaså? SNÄLLA förklara hur då?
Rozeaux, Donator
Bosse är verkligen definitionen av ett hjärntvättat får. Klaga på stavning, jag skriver fruktansvärt snabbt blir lätt fel då orka bry sig vettiga människor kan läsa mellan raderna. Borde en Svenska lärare styra landet eller?
En fårskalle som Bosse läser enbart för att kommentera inte för att konstruktivt diskutera. Jag har haft Covid och vet med säkerhet att naturlig immunitet är bättre än tillgängliga vaccin. Förutom torrhostan som satt i så var det en extremt mild sjukdom och jag isolerade mig på övervåningen i fem dygn fick skiten på jobbet. Skönt att ha det avklarat. Hur gammal är du Bosse? Det låter som du är 80+ och smällfet och mycket riktigt du ska vara rädd för Covid din jävla sopa
Kulturombud, Donator
#65 raggarsvin90: oh, cry me a river raggarn. Klart det inte ligger i din natur att göra något bra för någon annan.
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#68 Kulturombud: Det är skillnad på att göra något bra på riktigt och att bli besprutad 3 gånger i armen, för att känna sig god och samhällsnyttig.
#67 Rozeaux: De som misskött sin hälsa under hela livet är de som har högst krav på alla andra. Jag vet folk om knappt kan koka potatis, men som låter som juryn i Sveriges mästerkock, då de får äta någon annans mat.
Rozeaux, Donator
Raggarn: True shit dude
Fan Bosse vart tog du vägen. Idioter som dig ska väll alltid ha sista ordet? Sa tidigt att respekt är något man förtjänar inte något man får gratis och rädsla får noll respekt ifrån mig. Bring it din jävla sopa du förolämpade mig en gång för mycket nu ska jag äta upp dig. Ska du inte visa hur tuff du är? Här är säkert något felstavat ovanför
bosse, Donator
#72 Rozeaux: *Idioter som du om jag får be.
Det är knappast en slump att du beter dig som du gör, bristande impulskontroll, risiga språkkunskaper, direkta personangrepp vid brist på argument, allt sammanfattat tydliga bevis på white trash med låg utbildning, inkomst och intelligens.
Varför tror du att det är så att den persontyp du så tydligt visar upp här inför omvärlden också är den som allt oftast återfinns bland just antivaxers och konspirationsteoretiker?
Kolla runt lite i debattklimatet och se om du finner särskrivande människor med aggressionsproblem bland folk med mina åsikter.
Kanske lär du dig något matnyttigt för det verkar som att du har mycket kvar att lära.
Spyzed, Foliehatt
#66 FireWaia: Förklaring: Du är en hycklande lögnare som inte alls sitter i ”självkarantän”. Dummaste resonemanget någonsin.
Rozeaux, Donator
Du vet inte ett skit Bosse bitch du är en riktig nolla, drar många egna slutsatser. Allt du skrev stämmer troligen på dig, brukar vara så. Jag ger alla en ärlig chans men efter tillräckligt många förolämpningar är det klart då kan du dra åt helvete och där lär du hamna en vacker dag.
Jag skiter väll i särskrivning detta är inga uppsatser ditt jävla mongo. Hur dum får man vara?
Du ser inte hur du själv beter dig. Total brist på självkännedom.
Tror du på naturlig immunitet gubbjävel?
Kulturombud, Donator
#71 raggarsvin90: mm, så låt oss höra då vad du gjort annat än att betala skatt som alla andra, vilket du också förmodligen surar över.
Nej att ta en eller ett par jävla sprutor är inte en stor uppoffring öht och just därför känns det så självklart om den hjälper. Vilket även du har sagt att du tror att den gör.
raggarsvin90, Donator
#76 Kulturombud: Varför ska jag redovisa något för dig? Jag förliknar mig själv mer med personen som i tysthet plockar skräp i naturen, som andra har slängt, än att jag är lik alla dessa personer som filmar sig själv ge bort saker, för att få youtubekanalen att växa.
Det visar sig att vaccinet är betydligt mindre effektivt än vad det bör vara. De smittade nu senast något fler vaccinerade än ovaccinerade per 100.000
Vad du inte förstått än, är att vaccinenet främst är till för att visa lydnat. De flesta tar det pga grupptryck och för att inte genomgå den diskriminering som det ständigt hotas med. Sen kan de även godhetsknarka, som dig. Aldrig annars bryr sig folk i andra.
Att ta vaccinet, är att indirekt säga ja till vaccinpass. För att få jobb och för att gå på allmänna tillställningar ska man alltså behöva visa upp sin medicinska status, är vad som håller på att införas. Jag säger NEJ till den utvecklingen
FireWaia, Donator
#74 Spyzed: Hahaha? Njea du har rätt, jag går faktiskt och handlar en gång i månaden också, men där i ligger "efter konstens alla regler" också, med mask och försök till tider när det är lite folk. Men annars snackar du visst skit och bara påstår saker du inte kan backa upp igen?
Kulturombud, Donator
#77 raggarsvin90: Förstod att du inte skulle komma på något konkret du gjort. Men du har ju själv en youtubekanal där du tror att du upplyser folk men som i realiteten bara är rena fantasier vilket ju såklart är ett värre godhetsknarkande än de som filmar sig själva när de ger bort saker.
Ja klart många hoppades på att vaccinet skulle ha varit ännu bättre men det gör det varken skadligt eller dåligt. Vaccinet var utvecklat för delta och sen kom omikron. Lydnad ja, det där är bara ord från en som hela tiden glömmer bort att världen inte är enhetligt styrd av en liten grupp människor. En som tror sig vara kontrollerad av en elit och som inte har någon egen vilja. En som tror att han är ett får men inte vill vara ett får så försöker intala sig om att han är en varg.
Vanliga männsikor tar sputan av solidaritet, omtanke och med förhoppningen om att kunna återgå till det normala så fort som möjligt. De sätter också på en kondom om de ligger runt, nyser i armvecket och stannar hemma om de blir sjuka. Är det av lydnad eller solidaritet? Eller så kan vi nöja oss med att säga att de tror att det är rätt sak att göra.
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#79 Kulturombud: Skänkte 5000 till välgörenhet en gång tex. Är det ok?
Okej, världen är inte styrd av en grupp. Alla länder kom bara på att genomföra i stort sett liknande lösningar för Coronan, med pass som slutmål?
Du får fortsätta tro på att politiker och presidenter är annat än maskotar.
Du får även tro att dessa reaktioner är genuina:
https://i0.wp.com/media3.giphy.com/media/Dcqtp9SOcI2k0/giphy.gif?zoom=2
Kulturombud, Donator
#81 raggarsvin90: Vaccinpass har funnits i många år för att ge folk möjligheten att besöka ställen där det finns risk för olika sorters virus. Gula boken kallades för tidigare. Det nya är bara vidareutveckling av den pga av det nya viruset. Inte så underligt att de införde det när det när det har fungerat bra på andra stället i så många år. Men jag är emot det precis som du just för att jag tycker det är ett integritetsproblem när det är digitalt. I UK tog de väl bort passet nu och de har en hög vaccineringsnivå så jag hoppas att det kommer försvinna här inom tid också om det inte kommer fler varianter. Men i länder med låg vaccinering så blir det nog kvar i lång tid framöver.
Stämmer det, jag tror att alla människor är annat än bara maskotar.
Bra där. Skönt att veta att du också har ett hjärta bakom all din misstro till människor.
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#82 Kulturombud: Fortsätt sov du. Här får du en trevlig video. Det måste också vara äkta, eller hur?
Samma teknik som NASA använder till sina halsband, remember?

https://www.youtube.com/watch?v=OFalAHaJ6j0&ab_channel=asmon33
Kulturombud, Donator
#84 raggarsvin90: Jesus Christ. Igen filmer från jätteindustrin för lättlurade foliehattar? Du gillar verkligen att sponsra de med klicks.
FireWaia, Donator
#85 Kulturombud: Raggarsvin är nog den enda som på riktigt skulle bli diagnosticerad med dunning-kruger
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#85 Kulturombud: ...Och du är en sån som tror att Elon Musk skickade upp en Tesla i omloppsbana. Helt sinnessjukt löjligt.
Kan man fortfarande följa den, likt ISS?
Som sagt. Halsbandet är exakt samma teknik som NASAs.
#86 FireWaia:

Inlägget är borttaget
Kulturombud, Donator
#88 raggarsvin90:
Nej jag tror självklart inte att det är fejk. Varför? Jo för att det vore så extremt mycket svårare att fejka än att faktiskt skicka upp den. Det är en av de bäst dokumenterade händelserna i rymdhistorien. Över 6000 arbetar på spaceX och de har nog alla sett när rampen byggdes på plats. De ar tidigare skickat upp ännu tyngre saker med Falcon heavy. Tusentals människor såg på uppskjutet och bilen på plats före. Miljoner foton och videofilmer.
Löjligt? Javisst det kan jag hålla med dig om men fejk, nej.
Den är i omloppsbana runt solen så det är svårt att se den nu.
"A telescope about 55,079 ft (16,788 m) in diameter would be required to resolve the Upper stage from Earth. A smaller one could see him as an unresolved dot, about 105.9 ft (32.3 m) in diameter, in ideal conditions."
https://www.whereisroadster.com
FireWaia, Donator
#74 Spyzed: "DU LJUGER!" Hur då? "*överger tråden*"
raggarsvin90, Donator
#90 Kulturombud:
https://youtu.be/Ufp8weYYDE8
Svårt? Ställ in bilen där bara. Reflektioner är hur lätt som helst att få äkta idag.
Green screen skulle också fungera, men kräver mer efterbearbetning för reflektioner. Du får Lära dig mer och mer.
Spyzed, Foliehatt
#91 FireWaia: Du tror att någon här på existenz tror du sitter "självisolerad"?
Ska vi göra en poll?
Ojaw, Donator
#47 Spyzed: Så mycket doublespeak från dessa scharlataner.
Byter man "infection" mot "conception" så får man sannolikt den mening som de egentligen avser.
Kulturombud, Donator
#92 raggarsvin90: Men det är inte de bilderna från rymden som är omöjliga att fejka, även om jag väljer att tro att de också är äkta.
De har ju bevisligen gjort allt ingenjörsarbete för att ta med den upp och släppa ut den. Bilen och riggen stod på marken och funktionstestades många gånger innan den monterades på falcon heavy och for iväg, vilket är mer än ett fåtal filmer (tiotusentals vittnen på plats vid uppskjutningen).
Så all kostnad för projektet är betalt, bilen är inne raketen och raketen flyger iväg, och också andra sateliter snappar upp bilen när den släpps ut och går in i omloppbanan och du kan följa bilen när den flyger nära jorden. Så jag ser ingen anledning till varför de ska krånga att fejka filmen från rymden när allt övrigt är bevisat och klart helt enkelt.
Hänger du med?
FireWaia, Donator
#93 Spyzed: Du tror?... Du TROR?....TROR?
Spyzed, Foliehatt
#96 FireWaia: Nah, är skapligt säker.
FireWaia, Donator
#97 Spyzed: Eller så kan du suga min kuk med dina förutsägelser och gissningar?
havien, Donator
xD jobbigt när alla ens föreställningar kraschar i raket fart. haha.
Snart är alla emot sossarna och alla har alltid älskat SD. Ren o skär magi sker live phew
raggarsvin90, Donator
#95 Kulturombud: Om det är så att man inte ens kan lämna jorden då? Dyr flaskraket? Ofta idag är det även fullständig CGI
Rolig nedbrytning av en raket Uppskjutningarna. Jag håller inte med om allt men..
Kulturombud, Donator
#100 raggarsvin90: Ja den där videon har bara fel i sig men det är kul att se hur alla i kommentarerna hyllar den. Fan va korkade folk är. Antar iofs att han raderar många kommentarer också.
Du kan se SpaceX launcher live från en läktare och inte genom skärmar. Imorgon har du en ny uppskjutning på Kennedy av en falcon 9 starlink, så framöver kommer du följa ännu fler sateliter i omloppsbana med ditt nya teleskop också. Här köper du biljetter om de inte är slut:
https://www.kennedyspacecenter.com/launches-and-events/events-calendar/2022/january/rocket-launch-spacex-falcon-9-starlink-4-7
Observera att det är helt okej att du tar med egen kamera så kan du visa Ojaw efteråt också.
Ta en liten paus nu från konspirationstankarna och låt dig fascineras av mänsklighetens framsteg istället. Det kan du behöva.
Här är sändningen från uppskjutningen av bilen:
https://www.youtube.com/watch?v=wbSwFU6tY1c&t=1309s
Ganska löjliga ja, men det är typiskt amerikaner.
FireWaia, Donator
Mer bevis han kommer att ignorera såklart. Dumjäveln
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
Nej, dom står och ser på skärmar (iaf landningar på drone ships). Varför Falcon 9? Det är 33 i numerologi. Falcon = 24
26:30 i in video hahahah.. Jaaa du...
Här har du några SpaceX-landningar som du kan vara med och jubla åt. Börjar vid 8:30
Patetiskt, men du kan gå dit och se det, för att sedan gå hem att du sett landningar. De kan givetvis fejka allt, men de hånar alla er dumma troende.
Kulturombud, Donator
#105 raggarsvin90: Måste du köpa allt varenda foliehattsutsugare säljer till dig?
Du kan väl iaf göra EN egen sökning om det finns videor som visar hela landingen utan några klipp innan du postar det där skräpet här? Källkritik.
Falcon 9. Siffran står för antalet raketmotorer. Det finns Falcon 1, 3, 5, 9, 27 också.
Här har du samma uppskjutning av Falcon Heavy men från en av många läktare:
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
raggarsvin90, Donator
#106 Kulturombud: CGI eller flaskraket + flockbeteende får folk att tro på vad som helst.
"jag såg ju med egna ögon"
Nej, lille vän...5:01 är en skärm...
Man driver med folk och ändå hurrar dom... Jaja, stäm upp i jublet du med, hemma vid datorskärmen. Inge mindre verkligt där.
Du kan ju tala om för mig vilken del av månlandningen som du tycker såg äkta ut. Kanske 2:15?
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
Kulturombud, Donator
Haha flaskraket :D
Du får ta med dig en telezoom eller zoomkikare in då. Så som du ser att många har i publiken.
Jaså, nytt ämne igen. Äh låt istället säga idag då att det är flaskraketer de skjuter upp om du inte kan lägga fantasierna åt sidan för en stund. Mår du bara bättre av det så.

raggarsvin90, Donator
#113 Kulturombud: Nytt ämne? Även dom fick betrakta NASAs fejkade skräp på precis samma vis som idag, och anser att det omöjligen kan fejkats.
Är du av samma mening? Köper du månlandningen av videon i #110?
Japp, en sån har jag haft. Den skjuts upp och den faller. Precis som NASAs större varianter. De skjuts ut i Bermuda-triangeln, precis som på tecknat (Disney)
FireWaia, Donator
Och så är incelraggarn igång om sina vansinniga rymdteorier totalt offtopic såklart
Kulturombud, Donator
#114 raggarsvin90: Månlandningen på 60-talet är annat ämne och en annan diskussion. Jag har mina tvivel om landningen men har inte brytt mig så mycket om att undersöka det.
Tror på att de åkte dit i månens omloppsbana iaf. Tråden handlar om Covid men vi hamnade på en avstickare med Teslan av någon anledning.
raggarsvin90, Donator
#116 Kulturombud: Så filmningarna var fejkade? Någon borde ha läckt? Tänk alla 10-tusentals anställda i projekten.
Nej, här är det svart eller vitt. Antingen är det lögn eller sanning alltihop.
FireWaia, Donator
#117 raggarsvin90: Haha! SJÄLVKLART är det svartvitt när du påstår något, men får du bevis mot dig är det också självklart mer komplicerat än svartvitt.
raggarsvin90, Donator
#118 FireWaia: Antingen filmade dom på månen, eller så fejkade dom det. Ingen har läckt, alltså måste det vara sant enligt er logik.
Svårt att förstå?
FireWaia, Donator
#119 raggarsvin90: Rätt roligt hur du urholkat din trovärdighet så till den grad att det bara är vitt brus numera. Du blev verkligen idioten med skylt på gathörnet före Spyzed, helt otroligt. Är du anställd av samhall?
Eekamouse, Donator
Som Rozeaux skrev förut, 72 som dött av covid i åldern 0-39 på två år. Av dessa vet jag inte, men som de skrivit förut, för unga så är det mestadels folk med underliggande sjukdomar som covid är farligt för i denna åldersgrupp. Jag skulle gissa på att färre än 10 friska i åldern 0-39 dött. Av ca 2.000.000 sjukdomsfall.. Det är ofantligt lite. Jag tar den risken, jag är inte rädd. Ja, jag är mer rädd för ett vaccin, där man inte vet långtidsriskerna, rädd för att följa med strömmen och pumpa igång ett samhälle där vaccinpass är ett måste, och GUD NÅDE DEN JÄVEL SOM INTE GÖR ALLT SOM DIKTATUREN SVERIGE SÄGER! Då får man indraget vaccinpass och får inte gå ut. Nej men, ärligt, är mer rädd för vaccinet och den typen av samhälle jag tycker vi är på väg in i.. För det första, de sade i början vaccinet skulle skydda. Det gjorde det inte, men då började man säga att det skyddar fortfarande mot att bli jättesjuk och dö samt skydd emot att sprida smittan. Sen visar det säg att är du sjuk så sprider du like mycket. Och ser man på att procentuellt i början av januari så var FLER, procentuellt då alltså, vaccinerade sjuka än ovaccinerade sjuka, vilket verkligen tyder på att det inte skyddar överhuvudtaget eller att vaccinerade är så otroligt fucking korkade att de faktiskt går ut och festar, håller på etc trots man blir sjuk ändå och sen kommer skrikande om att det är de ovaccinerades fel att smittan fortfarande finns kvar.
TL/DR: Min poäng är, vaccinet verkar inte ge något som helst skydd mot smittspridning, new york times skrev om detta för ett tag sen t.ex. Vaccinet är alltså ENDAST till för den enskilda individen, för att minska hur sjuk man blir. Och TROTS detta försöker alla vaccinerade tvinga på ovaccinerade att man ska för att skydda andra.. Nötter.
raggarsvin90, Donator
#120 FireWaia: På tal om vitt brus..
#121 Eekamouse: Helt sant
FireWaia, Donator
#122 raggarsvin90: Du kände dig verkligen nödbedd att svara "Ah men durå?".... Imbecill.
Kulturombud, Donator
#117 raggarsvin90: Nej jag vet inte helt enkelt så tar inte ställning i frågan. Det var 60 år sedan långt innan jag var född och jag har aldrig intresserat mig för att forska om det. Det är så mycket av materialet som är nerkladdat av konspirationsutsugare också så inte lätt att veta vad man ska döma utifrån. Men nog är det enklare att fejka nedstigandet på månen än att rymden existerar och jorden är rund. Det ena kanske man kan komma undan med, det andra är helt totalt omöjligt att komma undan med.
#120 FireWaia: Det känns som hans vanföreställningar har blivit värre på sista tiden tyvärr.
Heckscher, Donator
Hur många dör någon vecka efter vaccination? Typ ingen, hur är detta relevant?
bosse, Donator
#125 Heckscher: Det är relevant för alla spruträdda antivaxxers som inbillar sig att de lever i en diktatur =D
Heckscher, Donator
#126 bosse: Lite så, folk fattar inte hur det faktiskt är att leva i en diktatur
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|