Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
Snussen, Donator
Sluuuuta, vi får inte prata illa om våran frihetshjälte USA :(
Fultomt3n, Donator
#1 Snussen: Inte prata illa om dom som har näsa för affärer. :/
Drbrandt, Donator
relativism i sin sämsta form.
BBCBögKung, Donator
bomba länder med pedofiler vs bomba länder som är beroende av vapen
raggarsvin90, Donator
Aftonbladet skriver inte om det, så då är det okej.
inuzzLeet, Donator
för att usa bestämmer över eu
mesthemlig, Donator
Skillnaden för de flesta som sitter här är att det Ryssland gör berör oss så mycket mer rent ekonomiskt. Därav är det en hetare potatis.
Ärligt talat skiter jag i vad de håller på med i mellanöstern... De verkar ju inte gå så bra för dem att ta hand om sina egna.
Men när det kommer nära inpå så är det klart man reagerar.
Säger dock inte det är rätt men oavsett vem som gjort fel tidigare ger det inte ett annat land rätten att invadera hur som helst.
Gumble, Donator
Om folk kunde sluta vara såna jävla kärringar och bry sig om allt media säger, bara det är ju en tankeställare... Folk är såna jävla KÄRRINGAR nu för tiden...
Usch fyfan.
Hade jag inte läst skiten på Existenz så hade jag inte ens vetat om att Ryssland invaderade Ukraina..
Jävla mediahomos allihop.
Ranaki, Donator
ok så för att USA gör det är det då OK att ryssland gör det?
utöver det, hur många demokratier har USA invaderat?
123231234
Cool story. Now do Israel.
#9 Ranaki: Det där är en kuggfråga. Det finns inga demokratier, bara demokraturer på sin höjd.
thisismental, Donator
Trodde att konsensus på existenz var att Mellanöstern bör bombas…
Spyzed, Foliehatt
#9 Ranaki: Du tycker Ukraina är en demokrati? lmfao
bosse, Donator
#13 Spyzed: Tycker du att parkeringsplatserna i mellanöstern är det?
FireWaia, Donator
#13 Spyzed: Älskar hur du, mannen som inte ens läser sina egna länkar, tror att han vet ETT JÄVLA PISS om Ukraina... Du är en nyttig fitta till propaganda-bot som återrapar vad dina herrar ber dig göra.
TurD, Uppdaterare, Donator
Vem har sagt att jag tycker att USA ska få hållas? :D Långt ifrån ett favoritland
Spyzed, Foliehatt
#16 FireWaia: igång med gaslightanset igen? :D
Sven69, Donator
#9 Ranaki: Hur går det för länderna USA bombat demokrati i? Irak? Afghanistan? Lybien? Syrien? Ska jag fortsätta? Blev det bättre för länderna?
Kulturombud, Donator
#8 Gumble: "Hade jag inte läst skiten på Existenz så hade jag inte ens vetat om att Ryssland invaderade Ukraina.."
Hur isolerat lever du egentligen?
Överallt man går hänger det ukrainska flaggor. Varenda diskussion man hör handlar kriget. Fullt av nyanlända flyktingar. Insamlingar till höger och vänster.
Session13, Donator
Jag tycker att: Efter Ukraina-röran löst sig så kan vi fokusera våra krafter på att fixa till USA?
TreK, Donator
När USA gör något: Simps börjar gråta.
När USA inte gör något: Simps börjar gråta.
FireWaia, Donator
#18 Spyzed: Du får nog googla ordet om du tror att det är det jag gör. Jag återger EXAKT vad som hänt tidigare, i ett relevant nytt sammanhang. I.E du som spyr ur dig bevisad propaganda, står på invanderande lands sida och samtidigt påstår att du är sakkunnig om Ukraina eller dess händelser?
Pinsamt. Men fortsätt gärna spy lite buzzword runt dig?
dolohov, Donator
#13 Spyzed: Tydligen så är Ukraina en demokrati helt plötsligt trots att alla mätningar av demokrati/demokratiindex placerar landet som en "Transitional/Hybrid Regime".
Tomcat13, Donator
skillnaden är väl att usa gick in o plockade terrorister och försöker upprätta demokrati. Ryssarna vill inte ha demokrati dom vill bara utöka sin diktatur.
Spyzed, Foliehatt
#24 dolohov: Om MSM säger det så är det sant.
#23 FireWaia: Nej, det är inte det du gör, men fortsätt intala dig själv det ;D Dina argument är som vanligt totalt ihåliga. "dU vEt iNtE vAd dU pRaTaR oM" *fortsätter gaslighta utan att någonsin förklara vad som är fel*
Så berätta för mig vad jag sagt som inte stämmer? Att azov-brigaden inte är en del av Ukrainas armé? Att nazister inte strider i Ukraina? Att det inte finns minst 8 stycken biolabb i Ukraina som betalas direkt av Pentagon?
FireWaia, Donator
#26 Spyzed: Vart har du sagt det? Jag påstår att du gobblar upp saker du snubblar över online, och det är hela din kunskap om ämnet.
Kulturombud, Donator
#26 Spyzed: Hela östeuropora har mycket problem med rasism. Och ja, nynasister finns det en hel del av i Ukraina. Se på många demonstrationer där de röd-svarta flaggorna dyker upp. Jag har dock noterat att man inte ser så mycket av de flaggorna i Europa utan mer i Nordamerika. Vet du vad det beror på?
Det var hur som helst inte anledningen till invasionen och barnfamiljerma som flyr och bombas av Ryssland har inget med det att göra och kan absolut inte rättfärdigas för det.
Men det är väl så, ni kabbalister känner nog er hotade :)
Mrnilion, Donator
#9 Ranaki: Det var den skevaste jävla tolkningen nånsin.
Budskapet är ju klart och tydligt, "Om det Ryssland gör är så pass illa, varför är inte det USA gör lika illa?"
Och inte, "USA gör värre saker så Ryssland är okej".
Bilden avslutar ju dessutom med frågeställningen om varför inte USA bojkottas, så det är ju 100% kritik mot USA och inte ett försvar av Ryssland.
Har man så pass jävla låg läsförståelse som du bör man inte yttra sig över huvud taget.
ronnybond, Donator
#28 Kulturombud: Argumentet att de finns nazister i alla länder håller inte. När Nazisterna är officiellt en del av parlamentet och armen.
För att göra de lätt, vad om USA hade en KKK brigad och invalda i deras regering. Hade man inte haft en eller två frågor om det?
Kulturombud, Donator
#30 ronnybond: Absolut. Men du har ju inte brytt i fredstider om de här problemen i Ukraina. Så varför börja nu när kriget brytit ut? För att Putin säger det?
Det finns också jämställdhetfrågor lbtq, korruption och massa andra saker Ukraina behöver jobba med. Blir det bättre med flera miljoner människor på flykt och ett totalt sönderbombat land?
ronnybond, Donator
#31 Kulturombud: lite mera man glömmer det när de har inte varit aktuellt på många år.
lite som krigen atm i mellanöstern, inte är ja för dem heller. Nu när jag har haft focus på att lära mig vad dom ljuger om runt c19 senaste 2åren. Har allt annat ramlat lite vid sidan om.
Kulturombud, Donator
#32 ronnybond: Det ultrahögerpartiet fick runt 2% av rösterna i valet i Ukraina så att säga att landet styrs av dem är rent bs och rysspropaganda. De har nyttjats av armén att bekämpa Ryska rebellgrupper i öst.
ronnybond, Donator
#33 Kulturombud: Att dom används och finns inom staten är ett problem för mig.
Sen är Ryssland lika skit. Så är neutral i detta krig, och hoppas bara inte NATO aka USA lyckas skapa något större än vad det redan är.
Men nu när USA har givit grönt ljus åt Poland att skicka in flygplan så hur fan funkar det när dom blir nedskjutna? Sätter dom en ukrainare i flygplanet så de inte triggar världskrig? Får ju hoppas.
Riktigt ledsen på västvärldens politiker, dom gör fan allt för att hela EU ska dö.
bosse, Donator
#34 ronnybond: Självklart är det Ukraina själva som kommer att använda planen, testa att läsa på lite innan du stimmar upp dig, och tagga ner lite med intaget av rysspropagandan.
Västvärldens politiker gör allt för att Europa ska klara sig så gott det bara går, den du ska vara ledsen på är naturligtvis ärkefittan Putin.
ronnybond, Donator
#35 bosse: kollade faktiskt en intervju med Anthony Blinken där han bara säger att fyller på med flygplan åt Polen vart efter dom används.
Så om ukrainska armes ska använda dem, måste dom åka till Polen då och sätta sig i deras flyg och gå och krigar. Vad jag förstår har Ryssland kontroll eller bombat alla flygplatser? kan ju ha fel där.
Så än hur man vrider och vänder på de tar dom extremt mycket hjälp av ett NATO land, som dom också blev lovad när dom blev till sagt att irritera Ryssland. så USA står vid sina ord där då antar ja.
Men Putin har också lovat att det land som kommer i mellan kommer att skriva om sin historia och inte på ett bra sätt så ja vi får se.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|