Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Rysk stats-TV: 'Går NATO in i Ukraina använder vi kärnvapen' Tillbaka
Kommentarer 83 kommentarer, 12102 klick.

Raderar...
ronnybond, Donator 2022-03-25 00:25 | #1
Detta har ju Putin redan klar gjort. Så alla miffon som anser att vi i EU ska skicka militär , Måste förstå att det betyder jag och du är troligen död.

men folk har sitt hollywood filmer om ww2 de var fan ingen vacker syn, och de viktigaste runt ww2 som aldrig syns i filmer är att sovjet krigade till största delen mot Hitler och USA gav pengar och vapen åt Hitler.

USA vände kappan mot Hitler när dom insåg att dom måste hämta sina investeringar innan sovjet vinner. Aka Operation Paperclip

Vi borde seriöst lära oss Historia och sluta leva som idioter som har 2 minuter minne. Stockholms syndrom har 99& av världen.
Fishk, Donator 2022-03-25 00:27 | #2
Efterblivet att tro att Putin skulle använda kärnvapen.
swedz, Donator 2022-03-25 00:56 | #3
Vår tids Nazityskland
FortuN, Donator 2022-03-25 01:22 | #4
#1 Ja, låt Putin säga i nästa steg att Polen/Litauen tillhör forna soviet och om Nato försvarar dessa så använder de också kärnvapen, till slut äger dem hela världen på det sättet
Shawaam, Donator 2022-03-25 07:28 | #5
#3 swedz: +1
#4 FortuN: +1

On topic så hörde vi Ryssland de åtta första gångerna de hotade med kärnvapen.
Riksdaler, Donator 2022-03-25 07:43 | #6
#4 FortuN: +1

Putin skulle aldrig våga använda kärnvapen då det innebär slutet för hela Ryssland.
Ojaw, Donator 2022-03-25 08:13 | #7


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Samson_Option
kjelleblaze, Donator 2022-03-25 08:18 | #8
han får passa sig annars använder jag mina kärnvapen
Ranaki, Donator 2022-03-25 09:00 | #9
Men USA då????
Rawsteel89, Donator 2022-03-25 09:41 | #10
Ett tomt hot, det lär endast hända om Ryssland skulle bli invaderat och var på gränsen till att förlora.
DommDomm, Donator 2022-03-25 09:53 | #11
#1 ronnybond: Fast det där stämmer ju knappast eftersom USA skickade enorma mängder materiel och fordon för att hjälpa Sovjet redan innan USA gick in i kriget. T.ex. så skickades 13.000 stridsvagnar med ett lend-lease avtal. Väldigt tveksamt om Sovjet hade klarat sig igenom kriget utan USAs hjälp eller delaktighet i kriget. Sedan sålde USA saker till Nazityskland också, men du får gärna visa någon källa på att de gav pengar och vapen.

Här finns lite info om vad USA skickade till Sovjet, https://share.america.gov/america-sent-equipment-to-soviet-union-in-world-war-ii/

Dessutom finns det mängder med bilder på Amerikansk utrustning som används av Sovjet under ww2, det är inte speciellt svårt att hitta.

Angående kärnvapen, problemet uppstår väl om Ryssland anfaller ytterligare ett land och använder samma hot igen, och igen, och igen. Till slut kanske Nato måste "syna" Ryssland genom att lägga sig i oavsett. Det är väl detta som ligger till grund för diskussionerna i Polen och Baltikum om man lyssnar på deras möten.

Det skickar också tydliga signaler till t.ex. Kina, att det är helt rimligt att anfalla ett grannland om man hotar världen med kärnvapen.
Inlägget är borttaget 2022-03-25 10:12 | #12
ronnybond, Donator 2022-03-25 10:13 | #13
#11 DommDomm: 5min video med lite information om saken.
https://twitter.com/i/status/1506799754562310144

sen får du springa runt på internet och söka mera information. Tips använd brave search eller något annat än google / duckduckgo när du faktiskt vill hitta något på internet.
Inlägget är borttaget 2022-03-25 10:13 | #14
Inlägget är borttaget 2022-03-25 10:23 | #15
Cpticks, Donator 2022-03-25 10:42 | #16
#2 Fishk: #5 Shawaam: #6 Riksdaler:

Vad är grejen med att underskatta Ryssland såhär grovt? Är det eu propagandan kanske?

Vi har ingen aning om hur EU ställer sig mot Ryssland krigsmässigt mer än att vi kan läsa hur stor arsenal kärnvapen diverse länder har.
Det är väl Storbritannien och Frankrike som har i EU.
Låt oss leka med tanken att det blir fullt krig i Europa. Ryssland smäller lite bomber i diverse städer i Europa och förstör våran infrastruktur.

Vi lever idag med rullande mattransporter, Sverige har inget reservlager som Finland, jag vet inte hur andra länder står sig.
Om du mattransporterna stannar och vi redan har folk som är beroende av staten för att föda dom, hur stora problem tror ni vi får inom landets gränser? Vi har ju redan problem som det är.
Vi lever i ett skört samhälle som vi skapat själva, ska vi kriga mot Ryssland samtidigt som vi kommer ha en situation inom våra länder där vi behöver skydd i landet?


Om ni förväntar er att USA med Biden i spetsen kommer ta några vettiga beslut. Vi kan säga Bidens stab eftersom han förmodligen inte bestämmer själv när han behöver äta och gå på toaletten. Vi vet ju inte ens hur insyltad Biden är i den här Ukraina historien. Vi vet inte om Ryssland sitter med en hållhake på Biden.

Ryssland är redo för krig, Ryssland är i krig. Europeiska politiker twittrar om värdegrund.

Det bästa vi kan göra är att sitta still i båten och sluta med alla plötsligt reaktiva handlingar så som att skicka krigsmateriel.
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-25 10:51 | #17
#16 Cpticks: Sätter Ryssland i kärnvapen mot NATO sätter NATO in kärnvapen tillbaka. Värdegrund eller inte, så kommer man att skjuta tillbaka.

Ryssland är knappast oövervinnerliga. Tvärtom. Det är ett mobbaru-land med kärnvapenrester från Kalla Kriget med en ekonomi som inte växer och som är hårt sanktionerad.

Om man har en konspirationstorisk världsbild bottnad i Call of Duty-spel där ett fåtal människor är de som fattar alla beslut och Ryssland är en high-tech nation som kan klara av alla sorters militära manövrar så är det väl rimligt att vara paranoid, men verkligheten är en annan.

#13 ronnybond: Det där är fortfarande ingen källa - tro det eller ej, men videos på twitter med berättarröster kan knappast klassas som källor. Det är påståenden, men inte legitima källor.
Tillbaka till fabriken med dig.
epicfailzor, Donator 2022-03-25 10:57 | #18
#16 Cpticks: +1
Supremee, Donator 2022-03-25 11:08 | #19
#1 ronnybond: du pratar bajs
Cpticks, Donator 2022-03-25 11:17 | #20
#17 Sanctuary: att Ryssland är ett "mobbaru-land" gör inte att jag vill köra bomb-chickenrace med Ryssland i vilket fall. Det finns redan splittring i nato så vi vet inte ens hur stark den alliansen under vissa omständigheter. Det jag säger är att Ryssland är mer förbered på krig än vad vi är.
Alla ekonomier och människor tar stryk av alla sanktioner, det är inte bara ryssland.
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-25 11:43 | #21
#20 Cpticks: Förvisso, men sånt där ändras tämligen snabbt. Tyskland var rustat för krig -39 och det blev en grushög av det landet. Irak var rustat för krig -03 etc. Mycket av deras kvalificerade militära utrustning för fjärrbekämpninghar redan använts.

Jag propagerar inte för en militär aktion annat än i självförsvar och sanktionerna slår betydligt hårdare mot Ryssland än någon annan. Det är inte så att Europa går bankrupt enbart för detta utan snarare så är det en sak att ta till förhandlingsbordet.

Ryssland ”betala gas i rubel”-BS är just BS - man kan inte byta valuta i redan ingågna derivatkontrakt och stänger de till följd av detta av gasen så tappar de runt en miljard i inkomst per dag. Vilket är varför de aldrig ens nämnt detta som en möjlig åtgärd.

Samtidigt så ska Europa aldrig acceptera att något land försöker etablera historiska gränser i vårt närområde och kräva att vi ändrar vår säkerhetspolitik efter deras tycke - det gäller både för Ryssland, USA och Kina.

Oavsett vad så är Ryssland fucked ekonomiskt för en överkomlig framtid. Sätter de in kärnvapen mot väst så svarar väst med samma medel och i samma proportion. Och det kommer de inte att göra.
Fishk, Donator 2022-03-25 12:34 | #22
#16 Cpticks: Vad är grejen med att tro att Putin så gärna vill utplåna sitt egna folk, land samt familj?
Cpticks, Donator 2022-03-25 12:38 | #23
#22 Fishk: va?
DommDomm, Donator 2022-03-25 13:51 | #24
#13 ronnybond: Äh, med länkar till foliehattars twitter och hemsidor där enbart foliehattar kommunicerar så går det ju även att "bevisa" att jorden egentligen är en stor ost. Sen är det bara att blockera och skärma av sig från all information som säger emot.
arle, Donator 2022-03-25 13:57 | #25
#16 Cpticks: det roliga är att dessa mongon tror att NATO eller lite upprustning av militär skulle hjälpa. 🤭. Räcker med ett fåtal strategiska smällar o svenskarna skulle dö som flugor. Vi tar in nästan all mat o förlitar oss på vattnet. Smäll bron och några få hamnar. De räcker... Några kraftstationer på det med o vi är utplånade på några dagar.
Jägare, bönder o lite annat folk på landet kommer överleva 😁
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-25 14:33 | #26
#25 arle: Skitroligt är det, när sjukvården kollapsar och din familj dör av magsjuka! 😃😃😃
Morty, Donator 2022-03-25 15:11 | #27
Vad menar dom med den gula delen på kartan, typ där Polen är?
Fishk, Donator 2022-03-25 15:29 | #28
#23 Cpticks: Jahaaa. Jag förstår. Du tror att Putin kommer kunna kasta kärnvapen hejvilt omkring sig utan extrema konsekvenser?
Gotcha.
raggarsvin90, Donator 2022-03-25 15:35 | #29
#26 Sanctuary: Du åker in på sjukhus för magsjuka? Trodde Riksdaler var största vraket...
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-25 15:59 | #30
#29 raggarsvin90: Tilltala mig inte ditt äckliga jävla kräk. Har du inte offat dig själv än?

Hört talas om e-coli, kolera, cryptosporodium etc? Du vet de sjukdomar som dödar folk utsn tillgång till rent vatten? Tänkte väl det. Idiot.

Dumma jävla cancerknöl. Avlägsna dig själv ditt smuts.
Shawaam, Donator 2022-03-25 16:11 | #31
Älskar att läsa Sanctuarys kommentarer, han har nästan alltid rätt med allt han säger och här har han helrätt rakt igenom. +100 på de kommentarerna.
Cpticks, Donator 2022-03-25 16:34 | #32
#28 Fishk: vad ska jag ens svara? Putin är en strateg och har uppenbarligen förberett sig decennier fram, om han släpper bomber så vet han förmodligen vid vilket tillfälle redan nu som han skulle beordra det.
Vid detta tillfälle skulle han
1. Redan ha stort övertag och se konsekvenserna som små
2. Inte se att den ryska suveräniteten överlever om flera år fram om främmande militärmakt fortsätter expansion.

Så hur undviker vi konfrontation i vårat eget land? Det vi förhoppningsvis alla kan vara överens om att vi inte vill ha.

Vi kunde börjar med att ge fan i att skicka krigsmateriel till Ukraina, för tror du vi kan stödja ett land i krig utan konsekvenser?
Gotcha.
Nickosupra, Donator 2022-03-25 16:44 | #33
#30 Sanctuary: Hahaha noll till hundra på en sekund. Hur mår du, egentligen?
Du önskar folk som inte håller med dig, cancer och döden? Det känns lite väl mentalt ostabilt. :)
Fullbordad, Donator 2022-03-25 17:01 | #34
#32 Cpticks: Putin är ingen strateg. Han hade en administrativ tjänst på kgb innan han blev diktator. Han har noll krigserfarenhet men gillar att klä ut sig och posera med vapen framför kameror.

Skulle han och hans närmsta vänner inte stoppat hela rysslands stadskassa i fickorna hade landet faktiskt kunnat vara en stormakt. Nu klarar de inte ens av att invadera ett mycket mindre land med lika stora korrumptionsproblem.

Skulle inte förvåna mig alls om deras kärnvapen är lika sönderrostade och trasiga som resten av armeen.

Idioten med sin stab lade miljarder på att destabilisera väst med bla köp av brexitreklam, bottar som röstar upp alt-högerkonton, sponsrade trumps kampanj med mera. Sen tog han nästa steg för fort och raserade hela sin våta dröm att återställa katastroflandet Soviet.

Varför skulle någon respektera eller vara rädd för ett sånt jävla avskum? Ge inte en milimeter land åt idioten med tomma hot.
Riksdaler, Donator 2022-03-25 17:11 | #35
#30 Sanctuary: +1000
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-25 17:24 | #36
#33 Nickosupra: Har du inte några skrattemojis att sätta på Marcus Oscarssons facebook eller nått, troll?
Fishk, Donator 2022-03-25 19:35 | #37
#32 Cpticks: Hahah. Är det Telegram & Flashback du fått all information ifrån?
Yikes. Det kommer inte bli någon konfrontation i vårat eget land.
Men jag misstänker att du redan bunkrat upp med jodtabletter?

(Ja, vi kan stödja ett land i krig utan konsekvenser.)
Inlägget är borttaget 2022-03-25 19:40 | #38
Cpticks, Donator 2022-03-25 19:44 | #39
#34 Fullbordad: vadå inte klarar? Ska han jämna allt vad ukraina är på 2 veckor och sedan sätta en flagga i mitten?
Vi har inte tillräckligt med information om vad som faktiskt händer för att kunna bilda oss en ordentlig uppfattning.
Jag gissar på att Roger vet mest här


Sen är det klart han är en strateg, han är ju mer eller mindre diktator och ledare

#37 Fishk: vadå "fått all information ifrån"?
Det är mina åsikter, ditt rysstroll
Fishk, Donator 2022-03-25 20:17 | #40
#39 Cpticks: Tydligt att du inte har koll på någonting. Då du kastar "rysstroll" på någon som inte ens stödjer Ryssland överhuvudtaget.
Du gör bara bort dig med dina "åsikter".
jägarn, Donator 2022-03-25 21:02 | #41
NATO behöver inte ens gå in. Det räcker med att skicka vapen, framförallt, anti tank och anti -air. Ukrainarna är för många och priset att ta Kiev skulle bli alldeles för kostsamt för Ryssland.
Zirf, Donator 2022-03-25 21:25 | #42
Säg ETT krig Sovjet (Ryssland) har ¨vunnit¨ under nittonhundrawhatever förutom WW2 då dom hade hjälp från flertalet andra länder med fordon och materiel. Och då hade dom ändå en doktrin att man kan inte skicka för många män in i köttkvarnen...

Ryssland. LOL.
ronnybond, Donator 2022-03-25 21:40 | #43
#17 Sanctuary: #19 Supremee: #24 DommDomm: informationen i videon är helt vanlig historia, om ni frågar någon som läst mera än det grundskolan berättar.

Bara för ni tror nazi tyskland var första med deras värdegrund. De var helt normalt att prata öppet av eliten om döda stora delen av befolkning på jorden. Dom pratade oftaste om rika mot fattiga dock senaste åren innan dom måste sluta prata öppet om det.

Billionaires Try to Shrink World's Population, Report Says
https://www.wsj.com/articles/BL-WHB-1322

kan ni fundera på vilka som startade Planned Parenthood och deras värde grunder, och var deras faciliteter är stationerade.
Fullbordad, Donator 2022-03-25 21:58 | #44
#39 Cpticks: Totalt stopp på all sorts framryckning från Rysslands sida efter att de förlorat vad som verkar vara hela deras offensiva arsenal. Förutom skräpet de skickar till fronten nu, typ kulsprutor från första världskriget. Fast de kanske fortfarande sparar på sina berömda supersoldater för att göra det mer spännande?

Nu sitter de och försöker spränga sönder hela landet istället. Hur länge kommer det ta innan de har skjutit upp sitt lager av ammunition? Alla sanktioner gör det nästintill omöjligt för Ryssarna att producera någonting nytt för deras basindustri är skrattretande efter all korruption.

Världens andra starkaste armé. Jo tack, jag skälver av rädsla bara jag tänker på Ryssen. Verkar ju räcka att skicka en rom med traktor så slår man ut en Rysk pansarkolonn.
epicfailzor, Donator 2022-03-25 22:42 | #45
#44 Fullbordad: Deras armé ska inte underskattas.
ronnybond, Donator 2022-03-25 23:22 | #46
#44 Fullbordad: vet inte vilken media du läser men senaste ja kollade går dom framåt sakta men säkert.

Ryssland har också ett mycket bättre läge ekonomiskt än många av våra länder här i EU nu, Indien & Kina köper deras gas / olja i Rubel och även Isreal försöker hålla sig neutral då vet man att det media säger här är inte sanningen.

Petro dollar kommer troligen dö av detta, som är planerat. De ja fundera mera på är hur ekonomin i EU kommer att förändras. USA är fuckt som de ser ut. Kina tar över och sätter Ryssland under sin arm. medan våra politiker ställer sig bakom Kina i smyg och suger deras kuk.
Tuggben, Surgubbe 2022-03-25 23:26 | #47
Om alla barn bara slutade ha nukes så hade vi inte varit i detta käbbel. Varför har någon nukes överhuvudtaget? Det gynnar ingen, varför skulle någon använda det? Det gynnar ingen. Det förstör för en enorm framtid framåt så det vore så dumt, så dumt, så dumt att någonsin använda nukes. Varför skulle någon använda nukes?!
ronnybond, Donator 2022-03-25 23:53 | #48
#47 Tuggben: du har inte fel, tanker är dock att om du anfaller mig ( Ryssland ) slänger ja några nukes på dig så du ( USA ) inte finns mera.

Sen är det en garanti för länder som inte vill höra till USA's världs order, har du nukes har du lite egen vilja. eftersom du kan säga fuck u till viss del när du kan döda x antal miljoner amerikaner innan du inte finns mera.

Det är Geopolitik som största delen av befolkningen på denna planet försöker sätta huvudet i sanden och säga det är inte en grej, för om våra politiker spelar schack med mänskligheten måste ja göra något åt saken.
Tuggben, Surgubbe 2022-03-26 00:08 | #49
#48 ronnybond: Ja men problemet är ju då att usa har massa grejer som du vill ha, då om du kastar slem dit så det inte går använda så förstör du ju också för dig själv.
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-26 09:45 | #50
#46 ronnybond: Haha! Det märks att du inte har någon formell skolning i makroekonomi och gärna tar Rysslands sida då de enligt dina inlägg kan läsas mellan raderna slåss mot NWO eller någon kabal av pizzeriapedofiler.

För att bemöta analfabetens påståenden med fakta:

- Det kommer ta årtionden att bygga upp infrastrukturen mellan Kina och Ryssland för att det ska likna det som finns här i Europa avseende handel och transport med fossila bränslen.

- De ingångna derivatkontrakt som står ute på naturgasen i Europa kan inte ändras. Valutan är vad den är, och kassaflödet går inte direkt till Ryssland utan till Luxembourg och Schweiz. Där råder EU-lagar.

- Kina har inget överdrivet större intresse av Ryssland som handelspartner annat än att de vill se en västfientlig ledare i Ryssland som skapar oreda. Varför ska de riskera att bojkottas över hela västvärlden för handel med en ekonomi i storleken av Norra Italien?

- Handelssanktionerna mot Ryssland kommer göra det omöjligt för dem att hänga med i teknologiracet då all export av västerländsk teknologi är förbjuden att skicka dit sedan slutet på februari.

- Ryska centralbankens tillgångar utomlands är frusna. Deras valutareserv betyder ingenting om de inte har tillgång till den - det har gjort att rubeln handlas för över 100:1 per USD.
För EUs del är det helt ok med ett ekonomiskt punkterat Ryssland som tappat 20 år av ekonomisk tillväxt på en månad. Det enda som håller dem vid liv är EUs gasköp. Utan dessa så kommer Ryssland att gå bankrupt på några veckor. Därför kommer de aldrig stänga av kranen helt.

- Oljeembargot från USA och UK mot Ryssland löses genom att öka produktionen i andra länder som gärna vill in i värmen igen - mer olja för släppta sanktioner, typ. Venezuela är ett bra exempel.
Inlägget är borttaget 2022-03-26 10:29 | #51
Inlägget är borttaget 2022-03-26 10:35 | #52
Inlägget är borttaget 2022-03-26 10:52 | #53
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-26 10:58 | #54
#53 raggarsvin90: Hahaha vem är det som är helt slut här ditt jävla mähä? Du är fan så mentalt efterbliven att varje rationellt samhälle skjutit dig i bakhuvudet.

”Hej. Jag heter raggarballe. Jag är en 32-årig incel. Rymden finns inte. Kärnvapen finns inte. Jag saknar helt belägg för något av det jag säger men här är några bilder som ska vida att jag har rätt. Min utbildningsnivå är sämre än en afghans. Jag gör allt för stt hålla mig relevant och jag är en s.k fritänkare vilket innebär att mina föräldrar är kusiner. Jag kan allt om ovanstående men kan inte posta ett inlägg på internet så att det blir rätt första gången utan behöver tre försök på mig. Snälla ge mig validering, för jag tog jätteilla vid mig 2015 och mina självmordsförsök gav mig inte uppmärksamheten jag ville ha.”

Drick en flaska vodka och sätt dig bakom ratten ditt efterblivna, schizofrena äckel. Ta gärna med din familj också. Horunge.
Inlägget är borttaget 2022-03-26 11:06 | #55
raggarsvin90, Donator 2022-03-26 11:08 | #56
#47 Tuggben: Kärnvapen (eller idèn om kärnvapen) har endast som syfte att skapa detta stillestånd och konstanta oro i världen. De kanske inte ens finns på riktigt, för det räcker med att vi får läsa om det och se det på film.

Testsprängning av Atombomb:
1. Låt militärgrupp 1 rigga upp 100 ton TNT på en ö (som jämförelse med "atombomben")
2. Låt militärgrupp 2 rigga upp 100 ton TNT på en annan ö (som jämförelse med "atombomben")
3. Båda grupperna kan svära på att de bevittnat atombomben. Grupperna hålls givetvis isär av säkerhetsskäl.





Sanctuare har helt slut i sin Zyprexa tablettask
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-26 11:18 | #57
Hahahaha går det bra för dig ditt mongo?

Och vad har vi sagt om att tilltala mig?

Vet din plats, smuts.
ronnybond, Donator 2022-03-26 15:01 | #58
#50 Sanctuary: "- Kina har inget överdrivet större intresse av Ryssland som handelspartner annat än att de vill se en västfientlig ledare i Ryssland som skapar oreda. Varför ska de riskera att bojkottas över hela västvärlden för handel med en ekonomi i storleken av Norra Italien? "

Vi kan inte göra samma sak åt Kina då är vi utan kläder / elektronik samma dag.

Detta är de the great reset eller som biden säger vi ska ha ännu en nyare version av världs ordern. Där Kina står som ledare i enlighet med WEF mall en värld där USA har tappat sitt inflytande.

Detta som är farligt när Trump kommer in igen 2024 om dom inte hunnit förstöra USA helt innan det kommer han troligen vända på båten 180 grader och det betyder världskrig högst troligen för att försöka hålla dem kvar på toppen.

- Oljeembargot från USA och UK mot Ryssland löses genom att öka produktionen i andra länder som gärna vill in i värmen igen - mer olja för släppta sanktioner, typ. Venezuela är ett bra exempel.

Herr Biden har ju försökt länder är inte direkt kära i USA

https://thehill.com/homenews/administration/597436-saudi-uae-leaders-declined-calls-with-biden-amid-ukraine-conflict

Venezuela är lite halv knepigt, för USA försökte sätta in sin poppet president där, misslyckas och nu när dom ringer om olja ringer dom mannen dom försökte avsätta. Han sitter troligen och skrattar lite.

Och Indien köper ju också av Ryssland i deras pengar. Petrodollar är i seriös kris. Vad exakt de betyder för EU skulle ja gärna få ett svar på om du anser dig ha ett svar där?
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-26 16:38 | #59
#58 ronnybond: Ang Kina: Alltså det går, men inte just nu. Titta på Donald Trumps politik och de förändringar han införde med att svartlista kinesiska bolag med kopplingar till militären från amerikanska börser.
Sen är Kina helt beroende av västs köpkraft. Fine att det kostar oss om vi skulle svartalista dem men det skulle göra ondare där.

Och WEF har ingen egentlig makt som sådan. Det är en konferens med ideologer och ekonomiska teorier. WEF har ingen jurisdiktion att fatta makroekonomiska beslut. Företagsfriheten och kontraheringsplikgen väger större - hur tror du att ett förstatligande i praktiken kommer se ut i balansräkningarna och i realiteten? Det är inte möjligt. Alla krediter är ställda mot säkerheter som de facto blir värdelösa. Inget system kan kompa upp en sådan kreditkrasch.

Venezuela var Trump. Ny administratör nya spelregler. Därför man inte gör affärer med amerikaner.

Och de behöver inte älska USA. Det gäller bara att göra en bra affär: ge något för något man vill ha.

Indien är lika beroende av väst som av Ryssland ovh saknar inflytandet som väst har, annat än regionalt. Stor befolkning är inte lika med mycket makt.
raggarsvin90, Donator 2022-03-26 17:04 | #60
"WEF hAr IngeN EgnGentlig maKt soM sÅdaN"


Hur kan man vara så naiv
arle, Donator 2022-03-26 17:40 | #61
#26 Sanctuary:mm sjukt va svaga vi är i Sverige egentligen. Min familj skulle ha klarat sig dock.
#31 Shawaam: han är ju ingen fascist iaf som du.
ronnybond, Donator 2022-03-26 18:41 | #62
#59 Sanctuary: dom behöver ju inte komma upp med pengar när allt krashar om lösning är en ny digital valuta med inbyggd co2 krediter på. Dom bara byter system.

Federal Reserve Board releases discussion paper that examines pros and cons of a potential U.S. central bank digital currency (CBDC)
https://www.federalreserve.gov/newsevents/pressreleases/other20220120a.htm

DO Black - the world’s first credit card with a carbon limit
https://www.mastercard.com/news/europe/sv-se/nyhetsrum/pressmeddelanden/sv-se/2019/april/do-black-the-world-s-first-credit-card-with-a-carbon-limit/

för övrigt Svensk företag som utvecklat med hjälp av Ålands banken. Tanken är inte att rädda västvärlden, tanken är att starta om. och WEF kan inte i sig själv stifta lagar, men när våra ledare och största företag är med i gruppen har deras ord väldigt stor makt över hur dom ser framtiden.

har inte koll på vilka svenskar som är med, men vi i Finland har Sanna Marin ( statsminister ) med där och skrev under the great reset redan i mitten av corona.

och så har vi kvinnan som styr våra pengar Annika Saarikko med i gruppen.

så tror du ska ta med mera seriöst än vad du gör.
Nickosupra, Donator 2022-03-26 20:24 | #63
#36 Sanctuary: Det har jag säkert men du är roligare. Jag har lite av en sak för mentalt ostabila människor. Gillar att trigga er ;)
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-27 03:22 | #64
#62 ronnybond: Klart som fan de måste? Digital valuta ersätter inte befintliga kontrakt. Ok att det fasas ut över tid men tror du genuint att världen kommer byta system över en natt och att det skulle påtvingas? De flesta banker är nöjda med SWIFT och nuvarande regler tillåter inte substitut i form av befintlig kryptovaluta. Om ett alternativ från EU kommer så är det år bort att implementera, om ens det. SEPA var krångligt nog för många institutioner.

En reservvaluta i digitala medel är inte nödvändigtvis ett substitut. Kom ihåg att ingångna kontrakt inte får byta valuta hursom, utan det som står gäller. Ett brott mot detta är en jävligt allvarlig sak.

Ålandsbanken är en skitspelare i Norden, än mindre i det globala finansiella systemet. Det kommer fortfarande vara frivilligt, eftersom Mastercard, AMEX, Dinners och VISA inte jobbar efter samma principer, och de har huvudavtal med alla banker i Norden. Vad en nischbank väljer att göra är knappast representabelt för sektorn i övrigt.

Återigen, WEF och liknande organisationer kan ideologiskt påverka individer men privata företag är privata företag, inte NGOs. Jag har suttit på säljsidan och nu på köpssidan av finansiell verksamhet - vi har aldrig vägt in WEF eller någon liknandes organisation i våra beräkningar. Det handlar om vinst. No more, no less.

WEF är ett jävla skämt i vår bransch - visst är gröna krediter en sak, men tror du att mitt bolag, med hundratals miljarder i balansomslutning, kommer överge detta pga. vad några hippies säger+
Har du ens jobbat i finans? Har du gått i business school? Eller har du skapat en åsikt genom att läsa på utan någon som helst erfarenhet utan att ens varit en del av den världen?

#63 Nickosupra: Så du erkänner att du är ett Rysstroll? Bra. Då vet jag.

#60 raggarsvin90: Men ditt jävla mongo. Har du inte stängt in din familj i ett garage med motorn på ännu? Du är den levande anledningen till varför vi tvångssteriliserade människor under 1900-talet. Berätta för mig, hur WEF kontrollerar det globala finansiella systemet. Gärna i detalj. Från syndikatdisken till SWIFT.

Nä, tänkte väl det. Du är bara en knegare som försöker värka märkvärdig och speciell. Har du en familj gör du rätt i att ta med dem med dig, när du väl kommer till den enda insikten en loser i din position kan komma till.
Inlägget är borttaget 2022-03-27 14:25 | #65
Inlägget är borttaget 2022-03-27 14:26 | #66
raggarsvin90, Donator 2022-03-27 14:34 | #67
#64 Sanctuary: Klaus Schwabb skryter själv om alla våra ledare är "young global leaders of the WEF". Han skryter även om hur de penetrerat hälften av alla kabinetter.

När frågan tas upp om detta, ljugs det friskt.



Våra ledare är alltså inget annat än puppets åt WEF, oavsett hur tjock pannan på dig är.
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-27 15:43 | #68
#67 raggarsvin90: Ah du hade alltså inga bevis? En youtubevideo och några påståenden. WOW! Du är en sån fritänkande.

Tar dig tre försök att posta en video… föddes du värdelös eller behövde du jobba på det?
Jävla lättledda får. Smuts.
Nickosupra, Donator 2022-03-27 19:30 | #69
#64 Sanctuary: Mår du bättre av att kalla mig ett "rysstroll" så kör på :*
ronnybond, Donator 2022-03-27 21:44 | #70
#64 Sanctuary: Vilken ESG score har ditt företag?
raggarsvin90, Donator 2022-03-27 22:14 | #71
#68 Sanctuary: Klaus Schwabb berättar ju faktiskt just det jag säger i videon. Ditt nollsvar förvånar knappast.
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-28 09:17 | #72
#70 ronnybond: Inget, då vi inte är ett amerikanskt bolag där och vi inte behöver redovisa sådant enligt lag. EU taxonomi för sustainable finance är flera år bort.

#71 raggarsvin90: Jag ser att du hänvisar till en video (som du misslyckades med att posta), men jag kan på riktigt inte se en inbäddad video i ditt svar. Lägg en länk istället.
ronnybond, Donator 2022-03-28 13:42 | #73
#72 Sanctuary: är mera har du ingen ESG score är företaget du jobbar för en fjant i de stora hela.
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-28 18:31 | #74
#73 ronnybond: Jag skulle säga att det är stora ord från en fabriksarbetare med paranoia.

ESG är inte lagkrav, alltså använder vi oss inte av det.

För i helvete dumfan, tänk själv.
raggarsvin90, Donator 2022-03-28 22:24 | #75
#72 Sanctuary: Märkligt. Jaja, varsegod;
https://youtu.be/py5pvLsvXDk
ronnybond, Donator 2022-03-28 22:36 | #76
#74 Sanctuary: du måste bara förstå att du inte är en del av eliten. Och dom bryr sig inte ett skit i ditt företag är sura över något kontrakt.

Och när ni är under ESG betyder att dom som faktiskt styr världen ser inte ens er. Du och Jag betyder lika lite i deras ögon även om du troligen har några 1000Euro bättre lön.

Sanctuary, Finansfjant 2022-03-28 23:45 | #77
#76 ronnybond: Men din korkade jävla sopa - ESG är en jäkla massa saker. En del regler kräver ESG-betyg, framförallt i USA.
Vi behöver inget ESG-betyg för att vi inte är lagskyldiga att ha det då vi inte är noterade på en amerikansk börs - vi är börsnoterade i Stockholm.

Däremot har vi en sustainability-profil som är rätt djupgående som vi satt ihop med vår övriga investeringsprofil och vad vi väljer att lägga i vår portfölj, hur vi förvaltar etc.
Men i grund och botten är avkastningskravet det viktigaste.

Du har aldrig jobbat i branschen, men ändå tror du att du vet hur det fungerar in i detalj- och det märks. Jag kommer inte till ditt löpande band och säger till dig hur du skruvar ihop saker, även om jag förmodligen hade gjort ett bättre jobb.

”Mitt” bolag, dvs min uppdragsgivare börsnoterades strax innan pandemin och är idag värt runt 341 miljarder på Stockholsbörsen largecap. Så tro mig då jag säger att situationen är det omvända.
ronnybond, Donator 2022-03-29 19:49 | #78
#77 Sanctuary: återstå att se när Agenda 2030/50 är klart eller misslyckats. Hur världen ser ut, Du har troligen fel.

Bygger olika maskiner för bönder. lite som att bygga lego för vuxna. Så jo ingen kärnfysik
Sanctuary, Finansfjant 2022-03-29 20:36 | #79
#78 ronnybond: Hade jag vetat hur världen kommer se ut om åtta år hade jag förmodligen gjort något annat än att sitta här. Det finns bara antaganden, och antaganden säger ingenting egentligen.

Vad med FNs 17 mål är det som skrämmer dig?
ronnybond, Donator 2022-03-29 21:50 | #80
#79 Sanctuary: allt runt grönt speciellt. Med tanke på hur dom pratar om det.

Som vi har pratat om co2 bankkort , i princip omöjligt att bo på landsbygden. Sen att dom som bestämmer sitter med i WEF och har samma tankar som dem.

Trans-Humanistisk agenda, ready player 1 / Matrix

Värsta av all med deras Agenda är att om dom lyckas får du x antal co2 och måste köpa mera av företag som enligt dem själva planterar träd osv. och där har dom planerat en co2 bank.

så med andra ord ska jag betala för att leva som en slav med samma social kredit system som Kina har. och med tanke på hur snabbt dom redan lyckas ändra folks åsikter om i princip vad fan dom vill genom sociala medier. Är det väldigt skrämmande vad dom kan åstadkomma på flera år.

Sanctuary, Finansfjant 2022-03-29 22:57 | #81
#80 ronnybond: Kan du styrka detta med några dokument eller några faktiska protokoll som säger att detta är uppe för debatt? Och inte bara idéer som har lyfts vid en konferens någonstans utan att det faktiskt ligger på ritbordet.
Inlägget är borttaget 2022-03-30 21:43 | #82
ronnybond, Donator 2022-03-30 21:51 | #83
#81 Sanctuary:







Detta är the new world order bokstavligen.


för att läsa mera om new world oder
https://world101.cfr.org/how-world-works-and-sometimes-doesnt/global-governance/what-liberal-world-order











Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.062175 sekunder för 6 ninjor att ha ihjäl 83 samurajer!


Donera Mera! Ghoul