Nyaste länkarna
Filmer
Bilder
Hemsidor
Flash
Ljud
Spel
 Raderar...
kungzoo130, Donator
Är inte han människohandlare, och flytt till Rumänien?
Keffex, Donator
Har ingen aning om vem denna clownen var förns ett par dagar sen, vrf skrivs det om han överallt numera?
Muffinsz, Donator
#2 Keffex: Kometkarriiär som incel-guru
Shawaam, Donator
Jaha, den där clownen. Här snackar vi ren och skär narcissism.
NeWoX, Donator
#1 kungzoo130: Det finns också en klipp där han grovt misshandlar en av tjejerna
Valldabo, Donator
En narcissistisk clown, går dock inte att argumentera emot att han vet vad han pratar om ibland om vissa grejer
Inlägget är borttaget
Inlägget är borttaget
knaekt, Donator
#6 Valldabo:
Exempel?
Mrnilion, Donator
Han tror nog inte äns själv på hälften av allt han säger, det är bara provocerande och polariserande uttalanden som drar in views.
knaekt, Donator
#7 mongolideN:
https://www.reddit.com/r/h3h3productions/comments/vuqzz6/cobra_andrew_tate_beating_a_woman_for_not/
#12 Mrnilion:
Ja man kan få det intrycket ibland men verkligheten speglar mycket av det han säger så jag skulle inte säga att det är så mycket troll.
holydiverr, Donator
#13 knaekt: #5 NeWoX: grovt misshandlad lmao. Har runkat till värre saker på pornhub
knaekt, Donator
#14 holydiverr:
Det var det första klippet jag hittade, vet inte om det var det klippet han syftade på. Finns säkert värre klipp.
Haha, ändå trevlig snubbe som runkar till andra män som misshandlar kvinnor. Dvs inte skådespel utan riktigt abuse. Bra människa osv
holydiverr, Donator
#15 knaekt: Sug röv jävla missionärknullare, kallas bdsm. Örfil, drag i håret och slag med skärp. Det är ju najs
Valldabo, Donator
#11 knaekt: Att män har det svårare i livet i dagens samhälle. En någorlunda ful tjej på krogen kan få majoriteten utav alla där medan den snyggaste killen måste jobba för det.
Män har större press på sig när det kommer till framtiden. Mannen måste slita och arbeta för att få uppmärksamhet och respekt, för en tjej räcker det att hon inte bär lika mycket kläder.
Mycket av det han säger är oerhört efterblivet dock, han verkar inte ha den bästa utav den bästa kvinnosynen.
Inlägget är borttaget
Mrnilion, Donator
#13 knaekt: Tror inte det handlar om att "trolla" tror det handlar om att kapitalisera på människors frustrationer, i det här fallet unga mäns frustrationer.
Det finns nog många som kan relatera till saker han säger men han blandar enstaka sanningar med helt galna absoluta påståenden vilket är det som gör han så polariserande.
Och man måste ju ge honom att han är väldigt duktig på just det, jag menar vi sitter ju här och diskuterar honom.
Men ge det 5 år så är han precis som Dan Bilzerian ett minne blott.
EDIT: Tittade precis på reddit länken. YIKERS.
knaekt, Donator
Spillde ut ett glas cola när jag svarade på era meddelanden så fick fara och köpa ett nytt: : :: ::S:D:D: D tack
#16 holydiverr:
Hahaha, ja, fast det klassificeras bara som BDSM ifall BÅDA parter är med på det. Annars är det bara misshandel
#17 Valldabo:
Pratar vi rent generellt så har män det mycket enklare i dagens samhälle sen finns det såklart vissa fördelar att vara kvinna.
Ja, det stämmer. Brudar får kuk väldigt enkelt. Men frågan är hur bra sex dem faktiskt får. För det mesta är män dåliga i sängen och aningen själviska så att bara ta vem som helst är inte så drömlikt som det låter. Vem fan vill ha uselt sex?
Anledningen till varför det är så enkelt för kvinnor handlar inte om kvinnorna utan det handlar om att det är männen som är patetiskt desperata och tar vad dom får.
Stoppar man inte upp kvinnan på en piedestal och inte beter sig som en incel/cuck så är det inte svårt som man att dejta. T o m enklare för gemene man i och med att utseendet spelar mindre roll för män eftersom det handlar om hur man för sig - sociala skills kan man skaffa men är du ful så är du ful.
Inom karriär har män större press på sig ja.
Mannen måste inte slita och arbeta för att få respekt men ja det hjälper. Man kan dock vara en bum och ändå få det.
Kvinnor får mer uppmärksamhet med mindre kläder men ingen respekt.
#19 Mrnilion:
Det stämmer nog. Det som skiljer han mot Bilzerian är ju hur han snackar och för sig. Nu kan jag inte jättemycket om bilzerian men vad jag vet så pratade han inte om kvinnor på det sättet som tate gör eller att det fanns starka bevis på att han slog dem.
Och ja, han är väl ett social media mastermind nånstans eftersom vi diskuterar det haha.
holydiverr, Donator
#20 knaekt: Inget som bevisar att det inte var samtycke i klippet dock. Kuken måste inte va framme för lite domiinans!
mongolideN, Donator
#15 knaekt: Varannan brud fantiserar om att bli brukad som tjejen på videoklippet. Inget konstigt lilla incel.
BOBemil, Donator
Ingen hemlighet att världen inte ser ut så som du blir lärd i skolan. När vi pratar om allmänbildning, är skolan ett stort jävla skämt,. Alla likas värde är något dom försöker banka in i barns huvuden så tidigt som möjligt. Problemet är bara att det saknar verklighetsförankring. Jag tror stenhårt på att du faktiskt blir dummare av att gå i skolan idag.
DatorNizzen, Donator
#23 BOBemil: Du har så rätt i att man blir "dummare" av skolan i dagens samhälle. Jag hämtade min bonusdotter från skolan. Hon berättade att dom hade fått en ny klasskamrat som såg lite ut som mig(Är asiat, han från Filipinerna och jag ifrån Vietnam) Pedagogen då nämnde att så får man inte säga. Varpå jag kan smått hålla med, MEN sa istället att man kan säga asiat, ojojoj... det var tydligen ännu värre.. blev tvungen att lyssna och det la sig på att "Man ska inte nämna någons bakgrund för deras utseende, vi alla är svenskar." Vilket är ett jävla skämt. Jag garva rätt högt åt det. Hon tyckte på allvar att det var fel av mig att säga att jag var asiat och han också.
Valldabo, Donator
#20 knaekt: Män har det svårare under fler plan än kvinnor, så kan du inte berätta lite mer ingående hur män har det enklare eftersom det är det du påstår?
knaekt, Donator
#25 Valldabo:
Jag håller inte med. Men det är inte bara gröna skogar precis utan det finns många nackdelar med att vara man också som jag sa tidigare.
Dem största privilegiumen vi har är enligt mig friheten att göra vad vi vill, resa vart vi vill etc och respekten som människa vi får i jämförelse mot kvinnor. Sen är det ju rätt gött att inte behöva bli våldtagen. Självklart kan det hända med det är 100-1 i jämförelse
Mrnilion, Donator
#26 knaekt: Mest hemlösa är män, mest drogberoende är män, mest spelberoende är män, flest som dör på arbetsplatser är män, flest som dör i krig är män, flest som sitter i fängelse är män, flest som begår självmord är män, män förlorar vårdnaden om barnen oftare, flest som blir straffade på falska anklagelser är män, mest offer av våldsbrott är män.
Alla dessa problem och män har sällan nånstans att vända sig och vi vet inte hur vi ska prata om dom.
I USA får män i genomsnitt 60% (trust me bro) längre straff för samma brott som kvinnor. Det finns massvis med kvinnojourer men nästan inga mansjourer även fast våld i hemmet är ganska vanligt även för män, bröst cancer forskning badar i pengar jämfört med prostatacancer forskning.
Listan går vidare, och vad försöker jag säga med detta, att män har det sämre än kvinnor? Nja nå sådana jämförelser går jag inte på för det är helt omöjligt och ganska poänglöst. Men jag tror det är dags att släppa idén om att kvinnor har det så sjukt mycket sämre och är offren i allt.
För ovanpå allt det här lever vi i en tid där kvinnans möjligheter för aggression växer och mäns minskar. Givetvis är det jättebra att möjligheterna för fysiskt våld minskar men det kan potentiellt vara ganska problematiskt att mental misshandel går nästintill oreglerad.
Valldabo, Donator
#26 knaekt: Kan inte kvinnor resa vart de vill? Blir de stannade vid gaten för att de är kvinnor? Kan inte kvinnor göra vad de vill? Vad kan män göra som inte kvinnor kan pga att de är kvinnor?
Åker man till Maldiverna så har kvinnliga turister större respekt än vad männen har, de blir alltid bättre ompysslade. Samma gäller om du åker till exempelvis Mexico och Seychellerna. Du pratar väldigt mycket om vad dina personliga åsikter om vad du tror och vad dina känslor säger just nu och du har noll koll på hur det fungerar i verkligheten, det märks tydligt.
Nä precis men män blir istället mördade och misshandlade i större grad än vad kvinnor blir våldtagna.
knaekt, Donator
#27 Mrnilion:
Absolut och det var några av dom punkterna jag tänkte på när jag sa att det inte bara var gröna skogar. Många av dom dock är skapade av män. Våldet som män utstår är av andra män eller te x att män mår dåligt och tar livet av sig i större utsträckning är för att de inte bearbetar sina problem. De trycker ned sin skit och sen blir det värre eftersom det är "töntigt" att säga att man mår skit. För det mesta så är det männen själva som tycker att det är så, självklart finns det kvinnor som ser ned på män som pratar mycket men jag pratar rent generellt.
Sen kan jag säga att jag hellre blir slagen i ansiktet än att bli fasthållen och våldtagen sen till 95% chans att polisen inte hjälper dig ett skit, och det tror jag dom allra flesta känner. Nu borde vi inte leva i en värld där någon av dem är troliga konsekvenser av att vara ett visst kön men nu är det så.
Ja, män får högre straff för samma brott vilket är smutsigt.
Det är inte samma sak när en kvinna slår en man eftersom män rent generellt är mycket större så det är en maktobalans. DÄREMOT så är det fortfarande ett _stort_ problem och det bör prioriteras mer med mansjourer. Men samma sak där, om en man säger att sin flickvän slår en så hade det inte varit helt otroligt att mannens kompisar skrattar eller pratar bort det som att det inte är allvarligt när det aldrig skulle ske från kvinnans kompisar.
Ja, prostatacancer bör prioriteras mer till och det är jävligt kasst att det ser ut som det gör idag.
Jag har ingen statistik på hur det minskar för männen eller ökar för kvinnorna men jag vet själv att går du ut på stan en fredagkväll så ifall du blir utsatt för våld så är det till 99% en man som utför våldet. Eller om du bara ser ett bråk så är det nästan alltid en man. I stort sett all våld du läser i tidningarna är av män.
Mental misshandel är extremt allvarligt och det bör finnas starkare lagar mot det. Just nu så kan du ju typ bete dig hur som helst och inte få straff för det är ingen 'synlig skada' så då existerar det inte, enligt lagen. Även fast psykiska sår många gånger kan vara värre än fysiska.
Män förlorar vårdnaden av barnen mer vilket är jävligt dåligt. Dock skulle jag säga att kvinnor är mer ansvarsfulla när det kommer till barn men det behöver inte betyda att kvinnan bara kan säga - nu tar jag barnen hane.
Mest som dör i krig är män ja, men det är också män som har bestämt att det ska vara män som krigar. Nutid i Sverige har vi börjat gå mot bättre tider då båda könen faktiskt förväntas att kriga. Kanske inte 50/50 men det det går åt rätt håll iaf.
Hur löser vi allt detta då? Vi måste satsa mycket på psykiatrin och lära män hur man för sig och att man faktiskt kan prata om sina problem utan att det ska ses ned på.
Män tar mer risk och många gånger en icke-kalkylerad sådan. Risk kan vara bra och dåligt. Att ta risk är oerhört viktigt men det måste finnas en riskhantering och det är något som män behöver lära sig samtidigt som kvinnor borde ta lite mer risk.
Nästan alla grejer du sa i första stycket går att lösa ifall samhället satsar samt en bättre uppfostran i hemmet där du lär dig hur du ska bete dig. Hur du ska riskhantera. Hur du ska tänka. Hur du ska bli bättre i skolan. Hur du ska prata om dina problem etcetcetc
Sen nu har vi pratat för det mesta om Sverige och som vi alla vet så är jämställdheten för kvinnor bra mycket sämre i andra länder.
Ja, problemen som båda könen har är olika och det är inte bara positivt att vara man. Finns mycket att jobba på åt båda hållen! Jag vill fortfarande vara en man dock om vi pratar om jämställdhet sen självklart finns det stunder då det hade varit enklare som kvinna.
BOBemil, Donator
#24 DatorNizzen: Det låter sjukt. Men man blir ju inte förvånad. Det finns raser (asiater, afrikaner, européer etc) i världen men barn i skolan får inte lära sig om det. Lärare tror på riktigt att det är rasism att nämna ras. Det är ju fakta att precis som hundar, så har människan såklart också raser. Men det är hur vi ser på andras ras (eller hudfärg) som avgör om det är rasism. Inte att det faktiskt finns raser. Det är seriöst obehagligt att inse hur dumma folk faktiskt är.
Valldabo, Donator
#24 DatorNizzen: De märker ju heller aldrig av att det är de som lutar sig mer åt "rasist-hållet" när de säger åt DIG att du inte får kalla dig själv för vad du är, eftersom du är i detta fallet - asiat. Helt absurt.
Låt mig gissa och säg om jag har rätt - läraren är vit dessutom?
DatorNizzen, Donator
#31 Valldabo: Sorry för sent svar! Du är 100% korrekt! Runt 30 år ish, vit dam. Inte för ung för att vara totalt "woke" (efterbliven)
#30 BOBemil: Visst?! Fakta är fakta, det kan inte vara rasistiskt eller tolkningsbart. Det är hur vi som personer ser på det och använder det.
Det var rätt så absurt att jag blev blev tvungen att prata med rektorn.(Male Karen) Vilket ledde till att JAG blev ombedd att inte prata om saken, vilket i sig är helt jävla idiotiskt. Lägg på locket av verkligheten SÅ LÖSER DE SIG! Dom var åtta och nio år, dom är inte blinda eller helt tappade... det är på allvar sett som "fel" att se ATT SE raser.
Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera, registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.
|