Länkar Forum
Nyaste länkarna Filmer Bilder Hemsidor Flash Ljud Spel

Film   Synskadad man arresteras när han vägrar visa legitimation Tillbaka
Kommentarer 17 kommentarer, 1958 klick.

Raderar...
MrClean, Donator 2022-11-08 07:57 | #1
Kärringjävel
Shawaam, Donator 2022-11-08 08:34 | #2
Gillade min titel bättre här för han arresteras helt utan anledning. Fyfan vad snuten är vidrig i det landet.
davythedog, Donator 2022-11-08 17:52 | #3
ska det vara så jävla svårt att samarbeta?
tramsebyssan, Donator 2022-11-08 18:00 | #4
#3 davythedog: Det handlar inte om samarbete här om du ens kollat på filmen, det handlar om att polisen bryter mot lagen. Menar du på fullt alvar att du tycker det är rätt att myndigheter bryter mot sina egna regler när det kommer till säkerheten för allmänheten som är syftet bakom deras jobb? Tänk gärna till innan du stöttar folk som kränker folks integritet och säkerhet, vilket är motsatsen till varför vi betalar skatt till deras löner.
Tuggben, Surgubbe 2022-11-08 18:03 | #5
Alltså allt kan ju tas ur kontext, här tycker man ju självfallet det är den kvinnliga polisen som gör fel, dock vet man ju aldrig vad polisen vet. Hon nämner snabbt något om att hon utreder något annat, det kan ju vara en med liknande signalement som de letar för något annat, plus adrenalin och dåligt omdöme.
Shawaam, Donator 2022-11-08 18:49 | #6
#3 davythedog: Menar du att polisen ska ha rätten att arrestera dig för att du inte vill eller kan identifiera dig när du går en promenad?
wiggur, Donator 2022-11-08 19:08 | #7
#6 Shawaam: Personen i fråga hade aldrig blivit arresterad om han bara hade visat leg. Allt hade varit över på 3 minuter om han hade gjort det, och vi skulle aldrig haft denna diskussion.
123241243412, Donator 2022-11-08 19:42 | #8
horsnutar
Shawaam, Donator 2022-11-08 20:00 | #9
#7 wiggur: Och? Han bröt ingen lag och blev arresterad för att polisen kände för det?
Men okej, du tycker alltså att deras mobbarmentalitet är helt okej:
"Slicka min stövel eller bli arresterad! Du har ett val så det är ditt egna fel om du blir arresterad!"
Väldigt normalt tankesätt.

wiggur, Donator 2022-11-08 20:53 | #10
#9 Shawaam: Han blev ju inte arresterad fören han nekade att visa leg? Har du sånt litet ego att du känner så fort någon utövar lite makt på dig så måste du kämpa tillbaka? Tråkigt liv att behöva hävda sig hela tiden.

Sluta kämpa emot allt i ditt liv så kommer du snabbt inse att det finns lite solsken här & var.

Shawaam, Donator 2022-11-08 22:33 | #11
#10 wiggur: Jag själv hade visat leg men det betyder inte att jag inte tänker backa folks rättigheter och han hade den fulla rätten att inte visa sin legitimation.

Polisen hade absolut ingen grund för att göra det de gjorde, de bröt flertalet lagar och hela ärendet är en våt dröm för advokater.

Att du hellre skyller på folk som står upp mot mobbare (vilket är just vad USAs polis är) framför att kritisera mobbarna är rätt vidrigt ärligt talat.

Sedan fann jag din sista replik väldigt ironisk då du "kämpar emot mig" när jag är rätt säker på att du egentligen vet att jag har helt rätt...
wc3ard, Donator 2022-11-08 23:13 | #12
#3 #10
alltså grabbar nu får ni fan ta å ge er. Redan vid 00:40 när han visat sin "walking stick" eller vad det nu är, och bekräftat att han inte bär vapen, ställer han frågan "Am i being detained" kan hon släppa det och säga, " no you can move on, sorry for taking your time" som en vanlig hygglig människa.

Istället är hon en Karen som utnyttjar sin maktposition, och svarar med översittande tonläge "Yeah you are" som att detta på något sätt ska vara konstruktivt.

Det är maktmissbruk så det sjunger om det.
Nej, i helvete att man ska samarbeta med fascistiska fasoner som detta, om och när man kan ska man stå emot idioter som dessa.

Resultatet av att han stod upp emot dessa idioter, och begärde ID, kan leda till avsked och på så sätt en bättre poliskår genom utbyte till nya anställda. Att lägga sig platt är inte alltid en bra lösning.

Hur i helvete kan det överhuvudtaget vara en debatt här på existenz huruvida vilka som gjorde fel???
123241243412, Donator 2022-11-09 17:34 | #13
#9 Shawaam: Du är ju snutälskare din lilla bögjävel. Sluta hyckla och gå sug en snutkuk.
wiggur, Donator 2022-11-09 18:09 | #14
#12 wc3ard: #11 Shawaam: Grabbar, jag ska vara helt ärlig med er; jag kollade inte ens på klippet innan jag skrev någon av mina tidigare kommentarer. Men efter att ha gjort det, så har jag kommit fram till att alla involverade är idioter.
davythedog, Donator 2022-11-09 18:14 | #15
#4 tramsebyssan: eller så hade han kunnat visa sitt ID och fått det avklarat på 2-3 minuter?
Roger, Admin, EgenTitel100kr 2022-11-10 01:28 | #16
#13 fr0stmage: Och där tackar vi för din medverkan här det kommande året!
DrunkenSannta, Donator 2022-11-11 21:50 | #17
#12 wc3ard: +1

Du måste vara medlem samt ha donerat för att kunna kommentera,
registera ett konto nu. Eller logga in i menyn till vänster.


Copyright Existenz- All rights reserved.
Det tog 0.008959 sekunder för 5 ninjor att ha ihjäl 18 samurajer!


Donera Mera! Ghoul